Tank ve Uçak'taki yolsuzluğu örten belge

'Yurt İçi Haberler' forumunda KaRDeLeN tarafından 22 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Tank ve Uçak'taki yolsuzluğu örten belge konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Tank modernizasyonu projesi ile Deniz Kuvvetleri'nin uçak alımında yaşanan usulsüzlüklere ilişkin Sayıştay denetimine kapıları kapatan emir ortaya çıktı. İşte Sayıştay'ın Anayasal yetkisini hiçe sayan belge

  Adem Yavuz Arslan'ın haberi
  TSK’nın Anayasa’ya rağmen yurt genelinde yayımlayarak Sayıştay denetçilerini kışlaya sokmayan belgeye ulaşıldı.

  Kurmay Pilot Albay Cemalettin Özcan imzalı emirde, denetçilere bilgi ve belge verilmemesi tebliğ ediliyor...

  Askeri ihalelerdeki yolsuzluk ve usulsüzlükler Sayıştay denetimlerini tekrar gündeme getirdi. Fakat anayasal düzenleme yapılmasına rağmen hiçbir Sayıştay denetçisi askeri tesislerde inceleme yapamıyor.
  Bugün gazetesi skandal emrin belgesine ulaştı. 2004 yılı Mayıs ayında AB uyum yasaları çerçevesinde Anayasa'nın 160. maddesi değiştirildi.

  Fakat düzenlemenin hemen ardından TSK yurt genelinde bir emir yayınlayarak Sayıştay denetçilerinin kışlalara sokulmaması yönünde emir yayınladı.
  İlgili emir doğrultusunda Ege Ordu Komutanlığı 13 Aralık 2004 tarihinde bağlı bulunan birliklere bir talimat göndererek Sayıştay'ın denetimlerine izin vermeyin dedi. Kurmay Pilot Albay Cemalettin Özcan imzalı emirde ayrıca Sayıştay denetçilerine hiçbir surette bilgi ve belge verilmemesi tebliğ ediliyor.

  BAYBURT'TA KAPIDAN DÖNDÜLER

  İlgili Anayasa değişikliği sonrasında Sayıştay denetçileri, denetim yapmak üzere gittikleri Bayburt'taki Jandarma Genel Komutanlığı'na bağlı 48. İç Güvenlik Tugay Komutan Yardımcılığı kapısından geri döndü.
  Sayıştay denetçilerine 1969 tarihli yönetmelik gösterildi. Askeri kaynaklar denetimin Sayıştay değil Savunma Bakanlığı ya da Jandarma Genel Komutanlığı'na bağlı teftiş kurullarınca yapılabileceğini iddia etti. Bu konuda ki tartışmaları bitirecek olan Sayıştay Kanun Tasarısı ise 2005 yılından bu yana TBMM'de bekliyor. Fakat tasarı üzerinde sert tartışmalar yaşanıyor. TSK bırakın ihalelerin denetlenmesini orduevlerinin ve kantinlerin bile Sayıştay tarafından denetlenmesine karşı çıkıyor.

  SKANDAL ÜSTÜNE SKANDAL

  Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından Meltem 1, Meltem 2 ve Meltem 3 projeleriyle Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı'na bağlı uçak alımı yapılırken yüz milyonlarca dolara varan usulsüzlükler yapıldığı ortaya çıkmıştı.
  Fiyaskoyla sonuçlanan 540 milyon dolarlık CASA uçağı ihalesinin ardından 220 milyon dolara 10 tane ATR 72 uçağının siparişinin verilmiş olması da askeri harcamaların demokratik standartlarda denetiminin ne kadar zaruri olduğunu ortaya koydu.

  [​IMG]

  Askeri harcamaya etkin denetim
  Askeri harcamalar dahil olmak üzere bütün kamu harcamalarına hukuki denetimin yanı sıra mali ve performans denetimi de getirilecek.
  TBMM Plan Bütçe Komisyonu'nda görüşülen Sayıştay Kanunu Teklifi, askeri harcamalar dahil olmak üzere bütün kamu harcamalarına hukuki denetimin yanı sıra mali ve performans denetimi de getirilecek...

  Askeri harcamaların denetlenmesi konusunda yasal boşluk olduğu iddia edilirken, Sayıştay Kanunu Teklifi askeri harcamaların denetimi konusundaki yasal boşluğu ortadan kaldıracak.

  AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli ve arkadaşları tarafından verilen kanun teklifi ile askeri harcamalar dahil olmak üzere bütün kamu harcamalarına hukukilik denetiminin yanı sıra mali ve performans denetimi de getirilecek. Sayıştay Kanunu Teklifi, TBMM Plan Bütçe Komisyonu'nda alt komisyonda görüşülüyor.

  AYRICALIK TANINAMAZ

  AK Partili Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, Sayıştay Kanunu Teklifi ile ilgili olarak "Sayıştay'ın merkezi yönetim bütçesi kapsamındaki kamu idareleri ile sosyal güvenlik kurumlarının bütün gelir ve giderleri ile mallarını TBMM adına denetleme görevi vardır.

  Sayıştay sadece hukuki denetim yapıyordu. Bizim teklifimiz ile birlikte mali ve performans denetimi de getiriliyor. Bu bütün kurumlar için geçerlidir.

  Milli Savunma Bakanlığı olduğu gibi Dışişleri ve Adalet Bakanlığı da denetlenecektir. Anayasa kamu idareleri arasında ayrım yapmıyor.

  Hiçbir kurum arasında ayrım yaparak şu denetlenebilir şu denetlenemez diyemeyiz. Hepsi Anayasa çerçevesinde Sayıştay tarafından denetlenecektir" dedi.

  GİZLİ HARCAMA OLAMAZ

  "TSK'nın harcamalarının gizli olduğu" tezinin doğru olmadığını belirten Canikli, "Kurumlar arasında ayrım yapılamaz. Dışişleri, İçişleri veya Başbakanlık’ın da gizli harcamaları vardır. Devlette gizli olan birçok şey var.

  Ama denetim elemanlarından bu gizli harcamalar saklanamaz. Denetim elemanları bu gizli harcamaları da denetleyecektir. Buruda yasaklanan gizli harcama bilgilerine ulaşan denetim elamanlarını bunları açıklamasıdır" dedi.

  ARTIK SIKI TAKİP EDİLECEK

  AK Partili Canikli "Yeni yasa çıktıktan sonra harcamalar etkin şekilde denetlenecek. Kamu idareleri etkin denetlenecek Kaynakları verimli ve yerinde kullanılıp kullanılmadığı sıkı şekilde denetlenecek.

  Yayınladığı raporların doğru olup olmadığı sıkı takip edilecek ve denetlenecek. Sayıştay klasik hukuki denetimin yanı sıra mali ve performans denetimi de yapacak" diye konuştu.

  Bugün
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tank Uçak'taki yolsuzluğu Forum Tarih
Ömeruşağı Şehit Tank Yüzbaşı Sezgin Keskin İlköğretim Okulu BilgilerAkçakent Kırşehir Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 3 Mayıs 2012
Tutankhamun Kimdir - Tutankhamun'un Hayatı Tarihi Bilgiler 22 Mart 2012
Kadri Suyabakan İlköğretim Okulu Bilgileri EtimesgutAnkara Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 27 Ağustos 2011
Sultanköy İlköğretim Okulu Bilgileri Marmara Ereğlisi Tekirdağ Tekirdağ Tanıtımı 27 Şubat 2011
Kıçtankara Kitabı - Bahar Öztürk Kitap, Resim ve Dergi 17 Şubat 2011

Bu Sayfayı Paylaş