Tampon Çözelti Nedir - Tampon Çözelti Hakkında Bilgi

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda Mavi_inci tarafından 17 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Tampon Çözelti Nedir - Tampon Çözelti Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Tampon Çözelti Nedir - Tampon Çözelti Hakkında Bilgi

  Tampon çözelti, zayıf bir asit ve tuzu veya zayıf bir baz ve tuzundan oluşan çözeltilere denir.

  Bir çözeltiye belli miktarlara kadar asit veya baz eklendiğinde, çözeltinin pH değerinin değişmesini engeller yönde tepkime verebilen özel çözeltilere “tampon çözelti” denir. Örneğin 0.01 mol hidroklorik asit, 1 litre saf suya eklenirse; çözeltinin pH’ ı 7’ den 2’ ye düşer. Ancak aynı miktarda hidroklorik asidi, 1 litre tampon çözeltiye eklersek, pH derişimi sadece 0.1 birim civarında olur. Tampon çözeltinin içinde ya zayıf asit ve onun konjuge bazı; ya da zayıf baz ve onun konjuge asidi bulunur. Böylece tampon çözeltinin içinde hem asit hem de baz karakterli parçacıklar bulunur. Tampon çözeltinin nasıl bir etkileşme yaptığını bir örnekle açıklayalım. Yaklaşık olarak eşit miktarlarda zayıf bir asit (HA diyelim) ve onun konjuge bazı (A-) bulunan bir tampon çözeltimiz olsun. Eğer çözeltiye kuvvetli asit eklenirse, çözeltideki A- iyonlarıyla tepkimeye girer ve HA oluşur.

  H+(aq) + A-(aq) ---> HA(aq)

  Eğer tampon çözeltiye kuvvetli baz eklenecek olursa, bazdan gelecek (OH-) iyonlarıyla çözeltideki zayıf asit (HA) tepkimeye girer ve su açığa çıkar.

  OH-(aq) + HA(aq) ---> H2O + A-(aq)

  Böylece kuvvetli asit veya baz eklense bile tampon çözeltinin her ikisinin etkisini de azaltacak yönde tepkime vermesi, pH değişiminin az olmasını sağlar. Vücudumuzdaki kan, bir çeşit tampon çözeltidir. Kan ve benzeri biyolojik sıvıların işlevlerini yerine getirebilmeleri için, ortamın pH değeri belirli olmalı ve ani değişiklikleri engellemelidir. Kanın oksijen taşıyabilmesi için ortamın pH değeri 7.4 olmalıdır. Eğer pH değeri 0.1 birim kadar bile değişseydi, kan oksijen taşıma özelliğini kaybederdi. Kanımızdaki tampon çözeltide karbonik asit (H2CO3) ve bikarbonat (HCO3-) konjuge asit baz çifti yanında, başka konjuge asit baz çiftleri de vardır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tampon Çözelti Nedir Forum Tarih
Tampon Çözeltiler, Tampon Çözeltiler Hakkında Bilgi Konu Dışı Başlıklar 10 Şubat 2012
İnternet Explorer tampon bellegi arttırma İnternet Explorer hakkında herşey 6 Haziran 2010
Tamponlara ızgara eklemek Photoshop Dersleri 5 Şubat 2009
H2O+ natural spring - Doğal Maden Suyu Vücut Tamponu Güzellik & Bakım 24 Ocak 2009
Saf maddeler karışımlar ve çözeltiler nedir kısaca Eğitim Bilgileri 7 Ocak 2015

Bu Sayfayı Paylaş