Taliban silah kaynaklarını açıkladı

'Yurt Dışı Haberler' forumunda HiTMaN47 tarafından 20 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. HiTMaN47

  HiTMaN47 Üye

  Taliban silah kaynaklarını açıkladı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Taliban silah kaynaklarını açıkladı
  Taliban, Afganistan yönetimine ve bu ülkedeki yabancı kuvvetlere karşı sürdürdüğü mücadelesinde kullanmak üzere birçok yoldan silah tedarik ediyor.

  Taliban'ın nasıl ve nereden silah sağladığını araştıran BBC muhabiri, örgütün, iddiaların yanı sıra hiç dile getirilmeyen yöntemlerle, hatta silah tacirlerinin gayreti sayesinde yöntem bile kullanmayarak silah sahibi olduğunu yazdı.

  Araştırması sırasında bir Taliban komutanı ile eski bir mücahidin yanı sıra silah tacirleriyle konuşan ve aldığı bilgi doğrultusunda Afganistan'ın kuzeyine giden muhabirin edindiği izlenim, Taliban'ın, silah tedarikinde kullandığı en önemli ve dikkati çeken güzergahların, Pakistan sınırı ile kuzey sınırı olduğu yönünde. Bununla beraber aşiret bölgelerinde de her çeşit silahın temin edilebileceği açık pazarlar bulunuyor.

  Afganistan'ın güneydoğusundaki bir Taliban komutanı, BBC muhabirine verdiği bilgide, bazen, yapılan baskınlarla da silah ve mühimmat ele geçirildiğini söyledi.

  Kimliği açıklanmayan komutan, öncelikli amaçlarının, Amerikan askerlerinin Afganistan'ı terk etmesini sağlamak olduğunu belirtti ve "Sovyet zamanından kalan tüm silahları kullanıyoruz. Farklı kaynaklardan, Pakistan, İran veya Rusya, temin edebileceğimiz her yerden silah satın alıyoruz" diye konuştu.

  Taliban komutanı, temin ettikleri silahlar sayesinde Amerikalı askerleri pusuya düşürdüklerini, yol kenarlarına patlayıcı yerleştirdiklerini ve böylece Amerikalıların huzur bulmalarına asla izin vermediklerini kaydetti.

  "Favori silahlarımız İran malı. İranlılar, yönlendirilebilen, son derece güçlü Dragon mayınlarından gönderiyor" diyen komutan, bu mayınların Humvee, hatta tankları imha edebileceğini ileri sürdü.

  Komutan, bu mayınlara sadece bazı özel grupların sahip olabileceğini, bunun için İranlılarla iyi ilişki içinde bulunulmasının şart olduğunu belirtti.

  Taliban'a silah tedarikinde en çok Pakistan güzergahı kullanılıyor. Taliban komutanı, bunun nedeni olarak, Pakistan ile aralarındaki sınırdan geçişin kolay olmasını gösterdi.

  Komutan, bunun yanı sıra Rus ve İran silahlarının tedarikinde kuzey sınırının da kullanıldığını, bu bölge üzerinden iş yapan silah tüccarlarının iyi tanınan kimseler olduğunu, hatta bazılarının, İran ve Rusya ile cihat zamanından kalma bağlantıları bulunduğunu ifade etti. Taliban komutanı, bu kişilerin arasında, eskiden Taliban'a karşı mücadele verenlerin de yer aldığını kaydetti.

  "Şahir" adını kullanan eski bir mücahit de, İran yapımı silahların tercih edildiğini, İran'da, bu silahları bağışlayanların yanı sıra satan iş adamları bulunduğunu belirtti.

  Pakistan, ABD ve Suudi Arabistan'ın, Sovyetler Birliği'ne karşı yürütülen mücadeleye destek amacıyla yaptığı yardım neticesinde, 1980'li yıllarda aşiret bölgesinde her çeşit silahın bulunabileceği pazarlar oluştuğuna dikkati çeken ve bu pazarlarda silah almanın, iki paket şeker satın almak kadar kolay olduğunu söyleyen Şahir, bir mağazanın vitrininde asılı birkaç Kalaşnikof'a rastlamanın olağan bir durum olduğunu, mağazanın içinde paranın alabileceği her şeyin, bomba, silah, hatta füze ve mayınların bulunduğunu kaydetti.

  Bir zamanlar Sovyet işgaline ve Taliban rejimine karşı savaşanların, eski düşmanlarıyla ticaret yapan silah tüccarları haline geldiği iddiasını araştırmak üzere Afganistan'ın kuzeyine giden BBC muhabiri, burada, iki silah tüccarıyla konuştu ve direnişin silah ticaretini canlı tuttuğu saptamasında bulundu.

  Silah pazarının, sadece Taliban'ın değil, Taliban'ın güçlenmesinden çekinen kuzeydeki bölgelerin talebiyle canlılık kazandığını söyleyen tacirler, büyük çapta silah ticareti yapanların, uyuşturucu işiyle zenginleşen eski mücahit komutanları olduğunu söylediler.

  (ALINTI)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Taliban silah kaynaklarını Forum Tarih
Taliban liderlerinden Mesud yaşıyor Yurt Dışı Haberler 29 Nisan 2010
Taliban'a darbe: 7 tutuklama, 1000 gözaltı Yurt Dışı Haberler 22 Mart 2010
Taliban liderlerinden biri daha tutuklandı Yurt Dışı Haberler 24 Şubat 2010
Afganistan: Taliban sivilleri kalkan diye kullanıyor Yurt Dışı Haberler 17 Şubat 2010
Pakistan'da Taliban operasyonu: 31 ölü Yurt Dışı Haberler 27 Nisan 2009

Bu Sayfayı Paylaş