Tales of Monkey Island - Chapter 2

'Oyunların Tam Çözümü' forumunda Mavi_Sema tarafından 17 Eylül 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Tales of Monkey Island - Chapter 2 konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]
  [FONT=Trebuchet MS, Tahoma]Tales of Monkey Island - Chapter 2[/FONT]

  KATEGORİ : Macera
  ÜRETİCİ FİRMA : Telltale Games
  YAYINCI FİRMA : Telltale Games
  OYUNUN SİTESİ : www.telltalegames.com/monkeyisland/episodes
  HANGİ OYUNA BENZİYOR? : Tales Of Monkey Island - Chapter 1
  SİSTEM GEREKSİNİMLERİ : Windows XP veya Vista, Pentium 4 3 GHZ, 512MB RAM, 64MB Ekran Kartı
  YAZAR : Onur TUFAN
  YAYIN TARİHİ : 25.8.2009  Adventure oyunlarında bu aralar bir çoğalma oldu. Sanırım içinde bulunduğumuz mevsimin de bu duruma etkisi var. Bundan yaklaşık bir ay önce Tales of Monkey Island - Chapter 1 oyununun incelemesini yapmıştık. Telltale Games serinin ilk oyunuyla iyi bir başlangıç yapmıştı ve 'Chapter 1' çoğu oyun sitesinden iyi sayılacak puanlar almıştı. Akıllardaki soru ise Telltale Games'in bu iyi performansını serinin diğer oyunlarına yansıtıp yansıtamayacağıydı? Yazı boyunca, ‘Chapter 2’ için, bu soruya cevap bulacağınızı umuyorum.

  Oyunun hemen başında büyücü bir kadın oyunculara önceki chapterda neler olduğunu anlatıyor. Bu iyi düşünülmüş bir şey çünkü ilk oyunu oynama fırsatı bulamayanlar ya da neler olduğunu unutanlar için bir hatırlatma niteliği taşıyor. Hemen bende ilk chapterda olup bitenlerden bahsedeyim. Guybrush, Flotsam Adasından ve deli Doktor DeSinge'nin elinden kaçmış, artık Screaming Narwhal'ın kaptanı olmuştur. Bu arada lanetlenmiş eli hala ona eşlik etmektedir. Evet, kısaca olanlar bunlar. Büyücünün anlatılarının ardından ise kendimizi bir anda maceranın ortasına düşmüş halde buluyoruz. Telltale'nin iyi olduğu bir konu varsa, o da oyuncuları bir anda aksiyona nasıl sokacağını çok iyi biliyor olması. Efsanevi korsanımız Guybrush'ın boğazına bir kılıç dayanmış halde oyuna başlıyoruz. Guybrush bıraktığımız gibi. Hala belli düzeydeki esprileri, komik diyalogları ve kendine has saf tavırlarıyla ilk dakikadan bu oyunun da mizah açısından en az ilki kadar iyi olacağının sinyallerini veriyor. Oyuna başlamamızla birlikte Guybrush boğazına dayanmış kılıçtan kurtuluyor ve karşısındaki korsan avcısı Morgan LeFlay ile düelloya başlıyor. Ancak bu düelloda biz dövüşemiyoruz. Bizim vasfımız daha ilk dakikadan karşılaştığımız bulmacayı çözmek, bir şeyler yapıp LeFlay'ı etkisiz hale getirmek. Nitekim LeFlay'ı yeniyoruz ancak, lanetli elimizi alıp gemiden kaçıyor. Elimizin peşinden mi gideceğiz yoksa Elaine'yi aramayı sürdürecek miyiz? Guybrush Elaine'yi tercih ediyor ve böylece yeni maceramız başlıyor.

  Chapter 2'de, ilk oyundan farklı olarak, gemimizle adalar arası geçiş yapabiliyoruz. Gerçi harita üzerinde pek fazla ada yok ancak bu özgürlüğün bizlere tanınması güzel bir ayrıntı.

  Oyundaki bulmacalar ise gerçekten zekice hazırlanmış. Bulmacaları çözmek için ortamı çok iyi gözlemlemeniz ve deneme yanılmalarınızı çok iyi takip etmeniz gerekiyor. Bazı bulmacalar oldukça zor olsa da, insana çözüldükten sonra büyük bir gurur veriyor. Kendi kendinize, ne kadar iyi bir gözlemci ve zeki biri olduğunuzu söyleyip çekinmeden böbürlenebilirsiniz, çünkü bulmacalar dediğim gibi gerçekten zor ve dikkat gerektiriyor.

  Oyun görsel açıdan ilk chapterın üzerine bir şey katmamış. Sadece mekan tasarımları değişik. Bu da maceralarımızın geçtiği adaların birbirlerinden farklı olmalarından dolayı kaynaklanan bir durum. Oyunda yine mouse + klavye sistemi bizlere eşlik ediyor. Karakterimizi yönlendirirken yön tuşlarıyla, bir aktivasyon yapması gerektiğinde ise mouse ile yönetiyoruz. Dediğim gibi oyunda değişen bir şey yok, buna sabit kamera açıları da dahil. Ancak bu sefer pek bir sorun yaşadığımı söyleyemem, sanırım bu durum oyuna alışmış olmamdan kaynaklanıyor.

  SON SÖZLER
  Aslında fazla söze gerek yok. İlk oyunu sevdiyseniz bu oyunu da seveceksinizdir, sevmediyseniz bunu da pek seveceğinizi zannetmiyorum. Ancak adventure oyunu sevenlere mutlaka oynamalarını tavsiye ederim.
   

 2. avatar

  avatar Üye

  paylaşım için teşekkürler eline sağlık
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tales Monkey Island Forum Tarih
Tales of Monkey Island - Chapter 1 Hakkında Bilgi Oyunların Tam Çözümü 17 Eylül 2009
Tales of Monkey Island - Chapter 1 ve resimleri Oyunların Tam Çözümü 4 Ağustos 2009
Aristotales Neyi Bulmuştur Düşünürler-Filozoflar 14 Haziran 2012
Aristotales İcatları Nelerdir Düşünürler-Filozoflar 14 Haziran 2012
Tales'in Bilime Katkıları Nelerdir? Bilim & Teknoloji 28 Nisan 2011

Bu Sayfayı Paylaş