Tales of Monkey Island - Chapter 1 ve resimleri

'Oyunların Tam Çözümü' forumunda Siraç tarafından 4 Ağustos 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Tales of Monkey Island - Chapter 1 ve resimleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Tales of Monkey Island - Chapter 1

  KATEGORİ : Macera

  ÜRETİCİ FİRMA : Telltalegames

  YAYINCI FİRMA : Telltalegames

  SİSTEM GEREKSİNİMLERİ : Windows XP veya Vista, Pentium 4 3 GHZ, 512MB RAM, 64MB Ekran Kartı

  OYUNU İNCELEYEN YAZAR : Onur TUFAN
  Guybrush son birkaç yılını kılıcını büyülü bir hale getirip Zombi Korsan Lechuck'ı yok edebilecek malzemeleri aramakla geçirmiş ve sonunda da onları bulmuştur. Ancak acımasız korsan Lechuck, Guybrush'ın karısını kaçırmıştır. Oyuna onun izini bularak başlıyoruz ve küçük çaptaki kurtarma girişimimizden sonra başarısız oluyoruz. Öldürmeye çalıştığımız Lechuck insana dönüşüyor, buna karşılık bir kolumuz lanetleniyor ve gemideki bir patlama sonucu kendimizi bilmediğimiz bir ada da buluyoruz. Amacımız ise buradan kurtulmak ve Elaine'yi kurtarmak. Aslında bu bütün serinin amacı. Oyunun hikayesi 5 oyundan oluşan bir seri halinde yayınlanacak ve bu 5 seride Mighty Korsan Guybrush'ın maceralarına ortak olacağız. Yeri gelmişken her ay bir bölümümün yayınlanacağını da belirtelim. Ancak bilirsiniz adventure oyunları pek kısa sürmezler, bu oyun da tüm hikayenin küçük bir bölümünü içerse de oldukça uzun sürüyor. Oyundaki amacımız ise bu adadan kurtulabilmek.

  [​IMG]

  Oyunda tahmin edebildiğiniz gibi aksiyon adına hiçbir şey yok daha çok kafamızı kullanmamız, çevredeki objeleri bulup onlardan yeni bir şeyler oluşturmak ve onları kullanmak oyundaki başlıca yaptığımız şey. Yani adada çözülmeyi bekleyen bir sürü bulmaca bizleri bekliyor. Bazen ne yapacağımızı kestiremediğimiz oluyor ama bu gibi durumlarda da çevremizdeki insanlar yardımımıza yetişiyorlar. Tabi ki bize doğrudan ne yapmamız gerektiğini söylemiyorlar ama bize ipuçları veriyorlar ve bu ipuçları doğrultusunda biz de yolumuzu buluyoruz.

  [​IMG]

  3 boyutlu grafikler oldukça şirin duruyor, ormana girdiğimizde maymun sesleri ve çeşitli hayvan sesleri bizlere eşlik ederken, sahil kenarında dalga seslerini duyuyoruz. Ormanın yapısı da oldukça hoş ancak asla yürüdüğümüz yoldan sapamıyoruz, yani yol dışlarına çıkamıyoruz. Ancak bilirsiniz, adventure oyunlarında önemli olan böyle şeyler değil, oyundaki bulmacalar ve diyaloglardır. Diyaloglara ve ara videolara da espriler yerleştirilmesi ihmal edilmemiş ve seslendirmeler de oldukça başarılı. Ancak eğer konuşmaları beklemeden hızlıca geçerseniz bir süre sonra sesler üst üste biniyor ve ortaya rahatsız edici bir durum çıkıyor.

  [​IMG]

  Oyun mouse + klavye kontrol sisteminden oluşuyor. Karakterimizin gideceği yerleri klavye tuşları ile kontrol ederken, aktifleştireceğimiz yerlere ise mouse ile tıklıyoruz ve karakterimiz oradaki yapılacak işi gerçekleştiriyor.

  [​IMG]

  Oyun bizlere en zor anları ise kamera açıları ile yaşatıyor. Sabit kamera açıları yüzünden çoğu zaman gittiğimiz yeri görmeden ilerliyoruz, dahası bir kamera açısından diğerine geçişte bazen yönümüzü kaybedebiliyoruz. Oyunun belki de tek kötü yanı bu diyebilirim.

  [​IMG]

  SON SÖZLER
  Eğer gerçek bir adventure oyunu tutkunuysanız ve içinde aksiyon olmayan, fakat sizi güldürebilecek bir şeyler arıyorsanız, bu oyunu size tavsiye ederim. Tüm hikayenin bize 5 ayrı bölümde sunulacak olması bana biraz riskli gelse de bu oyunu oynayanların hikayeyi tamamlamak için diğer chapterları da oynayacaklarını biliyorum. Güzel oyunlu günler...

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tales Monkey Island Forum Tarih
Tales of Monkey Island - Chapter 1 Hakkında Bilgi Oyunların Tam Çözümü 17 Eylül 2009
Tales of Monkey Island - Chapter 2 Oyunların Tam Çözümü 17 Eylül 2009
Aristotales Neyi Bulmuştur Düşünürler-Filozoflar 14 Haziran 2012
Aristotales İcatları Nelerdir Düşünürler-Filozoflar 14 Haziran 2012
Tales'in Bilime Katkıları Nelerdir? Bilim & Teknoloji 28 Nisan 2011

Bu Sayfayı Paylaş