Tales of Monkey Island - Chapter 1 Hakkında Bilgi

'Oyunların Tam Çözümü' forumunda Mavi_Sema tarafından 17 Eylül 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Tales of Monkey Island - Chapter 1 Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]
  [FONT=Trebuchet MS, Tahoma]Tales of Monkey Island - Chapter 1[/FONT]

  KATEGORİ : Macera
  ÜRETİCİ FİRMA : Telltalegames
  YAYINCI FİRMA : Telltalegames
  OYUNUN SİTESİ : www.telltalegames.com/monkeyisland
  SİSTEM GEREKSİNİMLERİ : Windows XP veya Vista, Pentium 4 3 GHZ, 512MB RAM, 64MB Ekran Kartı
  YAZAR : Onur TUFAN
  YAYIN TARİHİ : 3.8.2009


  Guybrush son birkaç yılını kılıcını büyülü bir hale getirip Zombi Korsan Lechuck'ı yok edebilecek malzemeleri aramakla geçirmiş ve sonunda da onları bulmuştur. Ancak acımasız korsan Lechuck, Guybrush'ın karısını kaçırmıştır. Oyuna onun izini bularak başlıyoruz ve küçük çaptaki kurtarma girişimimizden sonra başarısız oluyoruz. Öldürmeye çalıştığımız Lechuck insana dönüşüyor, buna karşılık bir kolumuz lanetleniyor ve gemideki bir patlama sonucu kendimizi bilmediğimiz bir ada da buluyoruz. Amacımız ise buradan kurtulmak ve Elaine'yi kurtarmak. Aslında bu bütün serinin amacı. Oyunun hikayesi 5 oyundan oluşan bir seri halinde yayınlanacak ve bu 5 seride Mighty Korsan Guybrush'ın maceralarına ortak olacağız. Yeri gelmişken her ay bir bölümümün yayınlanacağını da belirtelim. Ancak bilirsiniz adventure oyunları pek kısa sürmezler, bu oyun da tüm hikayenin küçük bir bölümünü içerse de oldukça uzun sürüyor. Oyundaki amacımız ise bu adadan kurtulabilmek.

  Oyunda tahmin edebildiğiniz gibi aksiyon adına hiçbir şey yok daha çok kafamızı kullanmamız, çevredeki objeleri bulup onlardan yeni bir şeyler oluşturmak ve onları kullanmak oyundaki başlıca yaptığımız şey. Yani adada çözülmeyi bekleyen bir sürü bulmaca bizleri bekliyor. Bazen ne yapacağımızı kestiremediğimiz oluyor ama bu gibi durumlarda da çevremizdeki insanlar yardımımıza yetişiyorlar. Tabi ki bize doğrudan ne yapmamız gerektiğini söylemiyorlar ama bize ipuçları veriyorlar ve bu ipuçları doğrultusunda biz de yolumuzu buluyoruz.

  3 boyutlu grafikler oldukça şirin duruyor, ormana girdiğimizde maymun sesleri ve çeşitli hayvan sesleri bizlere eşlik ederken, sahil kenarında dalga seslerini duyuyoruz. Ormanın yapısı da oldukça hoş ancak asla yürüdüğümüz yoldan sapamıyoruz, yani yol dışlarına çıkamıyoruz. Ancak bilirsiniz, adventure oyunlarında önemli olan böyle şeyler değil, oyundaki bulmacalar ve diyaloglardır. Diyaloglara ve ara videolara da espriler yerleştirilmesi ihmal edilmemiş ve seslendirmeler de oldukça başarılı. Ancak eğer konuşmaları beklemeden hızlıca geçerseniz bir süre sonra sesler üst üste biniyor ve ortaya rahatsız edici bir durum çıkıyor.

  Oyun mouse + klavye kontrol sisteminden oluşuyor. Karakterimizin gideceği yerleri klavye tuşları ile kontrol ederken, aktifleştireceğimiz yerlere ise mouse ile tıklıyoruz ve karakterimiz oradaki yapılacak işi gerçekleştiriyor.

  Oyun bizlere en zor anları ise kamera açıları ile yaşatıyor. Sabit kamera açıları yüzünden çoğu zaman gittiğimiz yeri görmeden ilerliyoruz, dahası bir kamera açısından diğerine geçişte bazen yönümüzü kaybedebiliyoruz. Oyunun belki de tek kötü yanı bu diyebilirim.

  SON SÖZLER
  Eğer gerçek bir adventure oyunu tutkunuysanız ve içinde aksiyon olmayan, fakat sizi güldürebilecek bir şeyler arıyorsanız, bu oyunu size tavsiye ederim. Tüm hikayenin bize 5 ayrı bölümde sunulacak olması bana biraz riskli gelse de bu oyunu oynayanların hikayeyi tamamlamak için diğer chapterları da oynayacaklarını biliyorum. Güzel oyunlu günler... ​
   

Bu Sayfayı Paylaş