Talep edene hizmetçi ol

'İslami Kıssalar & Hikayeler' forumunda Dine tarafından 17 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Talep edene hizmetçi ol konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Talep edene hizmetçi ol

  Gece yarısından sonra, Hazret-i Mevlana’nın dergahının kapısı çalınır. Talebeleri açar. Sarhoş bir genç, (Ben Üstad Mevlana’yı görüp, elini öpüp duasını alacağım) der. Talebeler kovsalar da, o gitmez, (Duasını almadan asla gitmem) diye diretir. Talebeler ne yaptılarsa oradan uzaklaştıramazlar.

  Gürültüye Hazret-i Mevlana uyanır, (Ne var, ne bu gürültü?) diye sorar. Talebeleri, Efendim, sarhoş bir genç, duanızı almadan gitmeyeceğini söylüyor derler.

  Hazret-i Mevlana talebelerine, (O, sarhoş kafayla bu saatte bizi bulabilmiş, siz ayık kafayla içeri alamıyorsunuz. Belki samimidir, niye kovuyorsunuz? Talep edeni, ihlasla arayanı kovma yetkimiz yok ki. Ateşten çıkıp gelene, dön tekrar ateşe demeye hakkımız var mı? Bırakın gelsin yanıma) buyurur.

  Mevlana hazretlerinin bu sözlerini duyan genç gelir ve ağlayarak, (Hocam benim gibi sarhoş, edepsiz birisi için, talebelerinize sitem etmenize gönlüm razı olmadı. Beni de talebeliğe kabul buyurmaz mısınız? O talebelerin ve sizin hizmetinizde olmakla şereflenmek istiyorum) der.

  Hazret-i Mevlana gencin gözyaşlarını silip der ki:
  Evladım hoş geldin aramıza, kimin ne zaman ne olacağı belli olmaz, hangi vesile ile kavuşacağı belli olmaz. Allahü teâlâ âlemlere rahmet olarak gönderdiği Peygamber efendimize, "Beni talep edene hizmetçi ol" diye emrediyor. Bu yüzden talep edenin haline vaktine saatine bakılmaz, talebine bakılır. Sen bizi Allah için sevip bulmuşsun. Gerçekte talebin biz değil, Allah sevgisine kavuşmaktır. Buna engel olmaya kimsenin hakkı olmaz. Talebelere sitem edişim bu yüzden idi.
  s.a. ​
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Talep edene hizmetçi Forum Tarih
Talep Enflasyonu nedir - Talep Enflasyonu ne demek FrmArtuklu TatLı SöZLük 29 Mart 2011
Katalepsi Nedir - Katalepsi Hakkında Genel Sağlık 1 Temmuz 2010
Sonsuz Talep Kitabı - Simon Critchley Kitap, Resim ve Dergi 18 Haziran 2010
İhbarnamenin Kaldırılması İçin Talep Dilekçesi Muhasebe 14 Nisan 2010
Gelir Tablosu ve Bilanço Tasdiki Talep Dilekçesi Muhasebe 14 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş