Talat, kl-moon iLe görüştü

'Haber Arşivi & Gündem' forumunda sebradılan21 tarafından 4 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. Talat, kl-moon iLe görüştü konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Görüşmede Talat ve Ki-Moon, Kıbrıs sorununda çözüm yolları üzerinde durdu.  KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, bir dizi temaslarda bulunmak üzere geldiği Paris'te, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-Moon ile görüştü. Görüşmede Talat ve Ki-Moon, Kıbrıs sorununda çözüm yolları üzerinde durdu.
  Paris Westminister Oteli'ndeki görüşme sonrası basın mensuplarına açıklama yapan KKTC Cumhurbaşkanı Talat, "Ban Ki-Moon gidişattan şu sıralarda hepimiz gibi memnun gözüküyor" dedi. BM Genel Sekreteri'nin özel danışmanının da hazır bulunduğu görüşmeyle ilgili olarak Talat, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon'un kendilerini dinlemekle yetindiğini ifade etti.
  Talat, görüşmenin Paris'te yapılması konusunda, "BM Genel Sekreteri benimle ABD'de görüşmek istemişti. Verilen tarih bana uygun olmadığı için BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon'un Paris'te olduğu bir zamanda görüşme uygun görüldü ve bugün gördüğünüz gibi görüşme burada gerçekleşti" dedi.
  KKTC Cumhurbaşkanı Talat, "BM, artık Kıbrıs sorununun bir çözüm yoluna gireceğini görüyor. Biz de bu konuda elimizden geleni yapacağız. Kıbrıs Türk tarafı Türkiye'nin tam desteğinde bütünlüğün çözümü için uzunca bir zamandır çalışıyor. Hala bu pozisyonumuzu sürdürüyoruz" diye konuştu.
  Talat, Türkiye'nin AB üyeliğiyle ilgili bazı başlıkların açılmasında Güney Kıbrıs Rum kesiminin taviz koparmak için engellemeye gidip gitmeyeceği yönündeki bir soruya ise, "Türkiye Ada'da toplu çözümden yanadır. Bunu her zaman dile getirmiştir. Karşı tarafın istekleriyle Türkiye'nin ne hava limanlarını ne de diğer limanları açması söz konusu değildir. Türkiye Ada'da belirttiğim gibi köklü çözümden yanadır, bunda da samimidir" cevabını verdi.
  Türkiye'nin gündemini oluşturan Ergenekon konusunda ise Talat, "Kıbrıs'ta böyle bir durum olduğu düşünülürse veya bize böyle bir istek gelirse araştırılabilir" dedi. 'Bu sizin şahsi düşünceniz mi?' sorusuna da Talat, "Bu konu şahıslara indirgenemez. Ergenekon'un Kıbrıs ayağının olduğu düşünülüyorsa kesin bilgi istenecektir. İstenilirse ve bu konuda bir şey varsa, gereği yapılır. Hiçbir şeyin karanlık kalmasından yana değiliz" şeklinde yanıt verdi.
  KKTC Cumhurbaşkanı'nın Paris'te görüştüğü ikinci kişi ise Fransa'nın eski başbakanlarından Michel Rocard oldu. Rocard'ın isteği üzere basına kapalı olarak gerçekleşen görüşmeye basın mensupları alınmazken, görüşmeyle ilgili bir açıklama da yapılmadı.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 4 Nisan 2009

Yükleniyor...
Benzer Konular - Talat moon görüştü Forum Tarih
Sevmeyi Öğret Bana Kitabı - Talat Semiz Kitap, Resim ve Dergi 1 Ocak 2012
Samime Talat İlköğretim Okulu Bilgileri Etimesgut Ankara Ankara Tanıtımı 27 Ağustos 2011
Talatpaşa İlköğretim Okulu Bilgileri Çankaya Ankara Ankara Tanıtımı 22 Ağustos 2011
Kendimden Öte Kitabı - Anıl Talat Eryontuk Kitap, Resim ve Dergi 15 Aralık 2010
Talatpaşa İlköğretim Okulu Karşıyaka İzmir Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 14 Kasım 2010

Bu Sayfayı Paylaş