Tahtakemer Köyü Hakkında Bilgi Tomarza Kayseri

'Kayseri Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 26 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Tahtakemer Köyü Hakkında Bilgi Tomarza Kayseri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Tahtakemer Köyü - Tahtakemer köyü tomarza - Tahtakemer köyü hakkında - tahtakemer köyü resimleri

  İlçe: TOMARZA - İl: KAYSERİ

  Tahtakemer, Kayseri ilinin Tomarza ilçesine bağlı bir köydür.

  Tahtakemer köyü 1860 lı yıllarda boş bir alandır.avşarların iskan edilmesi sonucunda,köye ilk gelenler,ilk yerleşenler erdemlerdir,köşkerler,şaştımlar,zemekler,deli ömerler kabilesidir.köyde şimdiki Hacı Ahmet YILMAZ ın evinin bulunduğu alanda eski tarihi bir yapının oldugu bilinmektedir.bu yapının giriş kapısına taht kemer denilmektedir.zamanla bu yapı yıkılarak taşları başka yerlere taşınmıstır.taht kemer adı zamanla tahtakemer olarak söylenmiş ve köyün adı tahtakemer olmustur.daha sonra diğer kabilelerde gelerek bugunkü köy halkını olusturmustur.ayrıca evin havlusundan bol miktarda mezartaşları bulunmuştur.

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.Avşar gelenek ve görenekleri devam etmektedir.Eski kış oyunları yok olmaya mahkum edilmiştir,bu da televizyon sayesinde olmuştur.kış geceleri oyunlar oynanırdı,yüzük saklama,çocuklarda saklambaç,saya gezdirme,sin sin oyunu,güreş tutma,masal anlatma,bilmece,cenk okuma,uzun gecelerde bir de yatsılık denen kahvaltı vardı,kadıların bir çoğu kilim dokurdu,türküler ağıtlar söylenirdi,yaz gelince kokarkuyu veya kızıloluk denilen yaylaya göçülür çadırlar kurulurdu.akşamları ateşler yakılır halaylar çekilir.düğünlerde en az üç gün sürer ,seğmenler düğüne gider,konak evlerinde misafir edilir.ulaşım kolay olduğu için şimdi gidip dönülüyor.ölümde yas tutulur,ağıt yakılır,komşular yemek götürürler.en çok bilinen yemek avşar pilavıdır.

  Kayseri iline 80 km, Tomarza ilçesine 24 km uzaklıktadır.Toros dağlarının iç anadoluya uzanan tahtalı dağlarının eteginde kurulmuş,batıda Culha,güneyde İmamkulu,kuzeyde kesir ve taşoluk köyleriyle çevrilidir.doğusu tahtalı dağları,en yüksek bölümü Beydağıdır(3054 metre yükseklikte)kartal kayasısarp kayalıklardan oluşur,kar kalan ,ay görmez tahtalı dağlarının bölümlerini oluşturmaktadır.doğu sınırımız Adana-tufanbeyli ilçesidir.Köyün arazileri,yazyurdu,dölek ardıç,alaçık kaya,say,camuz ölen,ibrahim ağa,kendi gelen,kaş,kızıl dağ,çalılı sırt,ak pınar,meşelik adları ile anılır.Alaçık kaya kaya oyma evleri şeklinde oyularak yapılmış,bir çok kaya sırasından oluşmakta idi.Ancak,taş kırıp ev yapanlar zamanla bir çoğunu yok ettiler şu an bir tanesi tarihi eser olarak bulunmaktadır,köyde kaynak suları mevcut ,ancak yetersiz,bahçe sulamada ve içme suyu olarak kullanılmaktadır.Akpınarın suyu 1960 lı yıllarda Culha,Böke,Şıhbarak köylerine içme suyu olarak verilmiştir.Köy ağaçlandırılmakta ve yazın yeşile bürünmektedir.

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.Tahtakemer köyünün iklimi yazları sıcak ve kurak olup kışları çok soğuk ve genellikle karlı geçmektedir.

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarımda genellikle Buğday,arpa,çavdar,mercimek ve çok az yonca ve fiğ ekilmektedir.Hayvancılk ta ise Genellikle 2000 yıllarına kadar küçükbaş koyun olmak üzere 1000-1200 adet koyun vardı 2000 yılından sonra ise büyükbaş hayvanlara rağbet edilmiş küçükbaş hayvanların neredeyse nesli yok olmak üzeredir.

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi var 2008 yılında yapıldı. Ptt şubesi vardır ancak ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  [​IMG]


  Köyünüze Ait Resim Ve Bilgileri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tahtakemer Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş