Tahtabaş Köyü Fatsa Ordu

'Ordu Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 15 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Tahtabaş Köyü Fatsa Ordu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Fatsa Tahtabaş Köyü - Tahtabaş Köyü Hakkında - Tahtabaş Köyü Tanıtımı - Tahtabaş Köyü Resimleri
  İlçe: FATSA

  İl: ORDU

  Köy Muhtarı: Mehmet YILDIZ

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 (452) 423 31 23

  Cep Telefonu: 0 (535) 331 11 24

  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu: 2000 - 79

  İle Uzaklığı: 59 km

  İlçeye Uzaklığı: 7 km

  Rakım: 260 m


  Tarihi

  Köyün adı mevkisi itibariyle kereste imalatı ve dağıtımı sebebiyle tahtabaş ismini almıştır.Köy halkı 93 harbinden sonra gürcüstan batum bölgesinden gelen müslüman muhacirlerdir.köyde konuşma dili türkçe ve gürcücedir.yazma dili TÜRKÇE'dir.

  Kültür

  Köyün görenek ve gelenekleri kafkas ırkı olduğundan Türk gelenek ve görenekleriyle örtüşmektedir.Yemekleri baharatlı olduğundan çevre Türk köyleri tarafından benimsenmiş olup düğünlerinde gürcü kavurması meşhurdur.Köy halkının eğitim düzeyi % 90'lara varmıştır.Üniversite mezunları çoğunluktadır.İnşaat mühendisleri,inşaat teknikerleri,mimarlar,öğretmenler,savcılar,hakimle r,komutanlar ve yüksek bürokratlar çoğunluktadır.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Ancak fındık bahçeleri vardır.Tarım ailelerin kendisine yetecek kadar tarımla uğraşmaktadır.Köy halkının yeni nesilleri inşaat ve eğitim sebebiyle şehirlere göçetmişlerdir.Ancak dini bayramlarda,düğünlerde ve cenazelerde biraraya gelebilmektedirler.


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi Cenan KURŞUN tarafından o zamanki köy muhtarı Süleyman KÜÇÜKSÖZEN'in katkılarıyla 1984 yılında kurulmuştur.Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan HASAN TAHSİN YILDIZ'ın muhtarlık dönemin de yapılan yol asfalt olup köyde elektrik 1977 yılında tüm köylünün katkılarıyla yapılmıştır ve sabit telefon dönemin köy muhtarı Mehmet YILDIZ'ın katkılarıyla vardır.

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş