Tahammül Şeridi - Cafer Keklikçi

'Kitap, Resim ve Dergi' forumunda DeMSaL tarafından 25 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Tahammül Şeridi - Cafer Keklikçi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Tahammül Şeridi kitap özeti - Tahammül Şeridi kitap tanıtımı


  Özeti

  2000 kuşağının önde gelen şairlerinden Cafer Keklikçi, Türk şiirine, kendine has yeni bir damar getirdi. Keklikçi şiiri üzerine, daha şiirleri kitaplaşmadan eleştirmen ve şairler tarafından önemli yazılar kaleme alındı. İlk şiir kitabı Tanınma Korkusu 2004'te yayımlandığında, farklı görüşten edebiyat çevrelerinin dikkatini çekti; birçok şair ve yazardan olumlu tepkiler aldı. Şairin, 2007 yılında Yasak Bölge isimli ikinci şiir kitabı yayımlandığında; Cafer Keklikçi artık bütün kesimler tarafından kabul gören, kendine ait okur kitlesi oluşmuş bir şair haline geldi. Türk edebiyatında her kesimden insanın üzerinde hemfikir olduğu isimlerden biri olan Keklikçi kendi şiirini kurmuş, şiirinin altında imzası olmasa bile bu şiirlerin ona ait olduğu fark edilecek denli bir üslup geliştirmiştir.

  Timaş, çağdaş Türk şiirinin öncü isimlerinden biri olmayı şimdiden hak etmiş; yenilikçi, genç, dinamik ve üretken bir şair olan Cafer Keklikçi'nin üçüncü şiir kitabı Tahammül Şeridi'ni şiir severlerle buluşturuyor.

  Şiirin şiirle beslendiğine inanırım, şiirin kaynağının yine şiir olduğuna. Cafer Keklikçi'nin şiirleri bu inancımı destekleyen türden. Ve temel özelliği de ironi. Yerli yerinde kelime oyunlarıyla, şiir zekâsıyla, buluşlarıyla, şiirinin iyi bir kulvarda olduğunu bir kez daha gösteriyor. Cafer Keklikçi severek izleyeceğim şairler arasında.
  Haydar Ergülen Radikal Kitap Eki

  Cafer Keklikçi, daha ilk şiirlerinde farklı olduğunu bizlere göstermişti. Keklikçi, dergilerde şiir yayınlamaya başladıktan sonra, kısa sürede sesini, üslubunu buldu. Yazdıkları usulca okunan şiirler değil, yüksek ses gerekiyor. Sorguluyor, kurcalıyor, hayatın ve insanın yakasına yapışıyor. Bazen de kendi yakasına... Yazdıklarında, rahatı kaçmış ya da aradığını dünyada bulamamış insanların tedirginliği ve şaşkınlığı var. Dertli, fakat ümitsiz değil.

  Şiirler, güçlü bir müzik eşliğinde ilerliyor. Hatta bazen, müzik şiirin önüne geçiyor. Sanki kafasındaki müziğe söz yazıyor.
  İbrahim Tenekeci Milli Gazete

  Şiir üzerine kafa yoran, şiiri hayatının bir 'mesele'si haline getiren şairlerden Cafer Keklikçi. En önemlisi 'dize' söyleyebilen bir şair. Gerçek şiir okuru, şiir eleştirmenleri kısa sürede fark edecek ve selamlayacaktır onu.
  Ali Çolak Zaman Gazetesi

  [​IMG]


  Künyesi

  Cafer Keklikçi

  · Timaş Yayınları
  · Basım Tarihi : 03 - 2010
  · ISBN : 9786051141732
  · Sayfa Sayısı : 96
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tahammül Şeridi Cafer Forum Tarih
Tahammül ile ilgili sözler - Tahammülle ilgili özlü sözler Güzel Sözler-Mesajlar 19 Aralık 2010
Ismarlama Aşklara Tahammülüm Yok Artık Şiirler 14 Mart 2010
“Denizaltında Altı Tahammülfersa” İstanbul Kraliyet Tiyatrosunda Tiyatro ve Skeçler 31 Ocak 2010
Trafikte Emniyet Şeridi Ne Demektir? Trafik Bilgisi & Teknik Bilgiler 2 Aralık 2012
Bilimin Tarih Şeridi, Bilim Tarih Şeridi Bilim & Teknoloji 11 Temmuz 2012

Bu Sayfayı Paylaş