Tablosu 2 traktöre el değiştirdi

'Kültür Sanat Haberleri' forumunda Dine tarafından 13 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Tablosu 2 traktöre el değiştirdi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bulgaristan'da, Fransız ressam Claude Monet'ye (1840-1926) ait olduğu iddia edilen bir tablo, 12 milyon 800 bin levaya (yaklaşık 14 milyon TL) alıcı buldu.
  [​IMG]

  Darik Radyosunun haberine göre, empresyonist akımın önde gelen isimlerinden biri olan Monet'nin gençlik döneminde yaptığı ileri sürülen ve "Konakta Gezi" adı verilen yağlı boya tablosu, açık artırmayla satışa çıkarıldı.
  Basına kapalı yapılan açık artırmada, Bulgaristan Sosyalist İşçi Partisi'nin (BRSP) lideri Çude Georgiev'in sahibi olduğu tablo, ismi açıklanmayan bir iş adamı tarafından satın alındı.
  Georgiev, tabloyu, krediyle aldığı iki traktör karşılığında bir bankaya ipotek ettirdiğini belirterek, "Hem kredi borcumu kapatacağım, hem de yüklü miktarda param olacak. Artık zengin bir insanım" dedi.
  Bu arada, Georgiev'in kredi aldığı bankanın uzmanları ile Bulgaristan Ulusal Sanat Galerisi Genel Müdürü Boris Danailov, tablonun sahte olduğunu ileri sürdü. Danaliov, 21x24 santimetre ebadındaki tablonun 1950'li yıllarda eski Sovyetler Birliği'nde genç ressamlar tarafından yapıldığını iddia etti.
  Çude Georgiev ise sahte olduğu yolundaki söylentilerin tablonun değerini düşürmek amacını taşıdığını söyledi. Tabloyu nereden ve ne şekilde aldığını "özel durum" gerekçesiyle açıklamayan Georgiev, yabancı uzmanların bu tabloya satış fiyatından çok daha yüksek değer biçtiklerini öne sürdü.
  Tablonun yüksek satış fiyatı ve sahtecilik iddiaları üzerine soruşturma açıldığı bildirildi


  Hürriyet
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tablosu traktöre değiştirdi Forum Tarih
Bir ailenin gelir ve gider tablosu örneği Muhasebe 1 Şubat 2014
Anadolu ve çevresindeki uygarlıkların siyasi, sosyal, kültürel ve ekonomik Tablosu Tarihi Bilgiler 30 Ekim 2012
Vitamin Ve Mineral Tablosu Diyet Beslenme 11 Nisan 2012
Suyun Özgül Isısı Nedir, Suyun Özgül Isısı Tablosu Konu Dışı Başlıklar 9 Nisan 2012
İçeriklerine Göre Besin Grupları Tablosu Diyet Beslenme 28 Şubat 2012

Bu Sayfayı Paylaş