Tablo Nasıl Asılır?

'Dekorasyon' forumunda Mavi_Sema tarafından 26 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Tablo Nasıl Asılır? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Tablo Nasıl Asılır?

  Bir evin dekorasyonunu tamamlamak için, duvarda kullanılan tüm süslemeler önemlidir. Bir bütünlük yaratmak ve ruh kazandırmak için en sık kullanılan obje tablodur. Ancak kötü yerleştirilen bir duvar tablosu, mekanın tüm büyüsünü kaçırabilir.
  [​IMG]
  Tablo Nasıl Asılır?  Günümüz dekorasyonunda artık tek tablo yerine, birkaç parçadan oluşan resimler kullanılıyor. Farklı bir tarz yaratan bu süsleme, istediğiniz kompozisyonu yaratmanıza yardımcı oluyor. Ancak bu konuda başarılı olabilmek için birkaç ayrıntıya dikkat etmek gerekli.
  Tablolarınızı asarken 3 ayrı yöntem kullanabilirsiniz. Simetrik, asimetrik ve düzenli asimetrik!Simetrik:
  Mekanda düzen sevenler için simetrik asımlar, görsel olarak genellikle tercih sebebidir. Ebatları aynı olan tabloları eşit şekilde asarak yaratılan bu sistemi, farklı tarz ve boylardaki tablolarda da bir kompozisyon dahilinde kullanma mümkündür. Bu sistemde önemli olan, simetriyi bozmadan eşitliği sağlayabilmektir. Sistem hem tabloların kendi içinde eşitliğini, hem de diğer eşyalara olan simetrisini korur. Kullanacağınız tabloları, asacağınız eşyanın tam ortasına denk getirerek bir düzen oluşturabilirsiniz.
  Asimetrik:
  Duvarında tek bir tablonun durmasından hoşlanmayanlar, bu sistemi seçebilir. Bu düzende tabloların birbiriyle uyum içinde olup olmaması önemli değildir. Elde bulunan resimlerin hepsi farklı tarz ve ebatta olabilir. Buradaki püf noktası, neyi nereye koyacağınızı iyi belirlemenizdir. Tek başına asıldığında bir anlam ifade etmeyen tablolar, belli bir kompozisyon içinde olunca harika bir ahenk oluşturabilirler. Bazen düzensizlik de kendince bir düzendir.
  Düzenli Asimetrik:
  Bu tarz asma sisteminde, tablolar düzensiz gibi görünseler de kendi içinde bir düzen hakimdir. Basamak düzeninde asılan tablolar, düzenli asimetriğe örnek gösterilebilir. Sayısı fazla ve tek tip tablolar için, bu yöntem son derece başarılı sonuç verir. Özellikle koleksiyon sergilerken çok kullanılan bu sistemde önemli olan kendi içindeki uyumu yakalayabilmek ve asimetrik düzeni doğru ölçülerde mekana uygulayabilmektir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tablo Nasıl Asılır Forum Tarih
Öğle Namazı Nasıl Kılınır Tablo Dinimizin Direği Namaz 22 Ekim 2012
İkindi Namazı Nasıl Kılınır Tablo Dinimizin Direği Namaz 22 Ekim 2012
Periyodik tablodaki elementler nasıl isimlendiriliyor? Konu Dışı Başlıklar 21 Ekim 2012
Çetele Tablosu Nedir, Çetele Tablosu Nasıl Hazırlanır, Çetele Tablosu Yapımı Konu Dışı Başlıklar 23 Ağustos 2011
Elementler Tablosu Nasıldır - Elementler Tablosu Konu Dışı Başlıklar 5 Ağustos 2011

Bu Sayfayı Paylaş