Tabletinden Uzak Dur, Gerçeğini Ye!

'Diyet Beslenme' forumunda NeslisH tarafından 6 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Tabletinden Uzak Dur, Gerçeğini Ye! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hem sağlıklı yaşamak, hem de yarar yerine zarar görmemek için vitamin tableti almayın! O vitamini içeren sebze ve meyvelerden bol bol tüketin. Yüksek dozda antioksidandan kaçının! ..
  Antioksidanların yüksek dozda alımının faydadan çok zarar getirdiği yönünde birçok araştırma var... Hem sağlıklı yaşamak, hem de bu tür tehlikelerden uzak durmak için vitamin tableti almak yerine, o vitamini içeren sebze veya meyveyi tüketmek gerekiyor. Kısa süre öncesine kadar birçok insan aralıksız olarak antioksidan, vitamin, mineral ve sebze tabletleri içiyordu.

  YÜKSEK DOZ GEREKİYOR
  Antioksidanlar, 'şişedeki hayat sigortası' haline gelerek 'mega-değer' kazanmıştı. Kalp krizinden kansere, hatta nezleye kadar her şeyle savaştıklarına inanılıyordu. Yaklaşık çeyrek milyon insanı kapsayan 67 çalışmanın analizi sonucunda, bu tabletlerin yüksek dozda alımının, en iyi ihtimalle 'işe yaramaz' olduğu anlaşıldı. Peki bu durumun sizin günlük multivitamin, mineral alımınıza etkisi var mı? Hayır! 'En son tıbbi araştırma pinpon maçı'nın sizi korkutmasına izin vermeyin. Gerçek şu ki; 191 sayfalık antioksidan raporu açıklanırken önemli detaylar kayboluyor. İşte iki örnek: Evet; beta karoten, A ve E vitamini ölüm riskini yüzde 4'le 16 arasında yükseltiyor. Ama sadece yüksek dozda alımlarda. Bir başka ifadeyle, önerilen miktarın neredeyse 300 katını aldığınız zaman!

  A'NIN FAZLASI ZARAR
  Örneğin, çok fazla A vitamininin akciğer ve karaciğer kanserine yakalanma riskini yükseltmenin yanı sıra kemikleri zayıflattığını da biliyoruz. Bu yüzden 3 bin 500 IU'dan az A vitamini içeren bir multivitamin seçin. Bu arada, selenyum ölüm riskini ne iyi ne kötü yönde etkiliyor ama kaliteli yaşam söz konusuysa, bazı kanser türlerine yakalanma riskini düşürüyor ve prostat sağlığına iyi geliyor.

  KANSER VE SİYAH ÇAY
  Ayrıca, yüksek dozda antioksidan takviyesi alımına karşı delillerle, antioksidan açısından zengin yiyecekleri yeme yönündeki görüşler aynı oranda artıyor. İşte buna örnek: A vitamini takviyesi almak, sigara içenlerde akciğer kanseri riskini artırıyor. Ama yeni bir araştırma; yüksek miktarda çilek, elma, fasulye, Brüksel lahanası ve soğan yemenin, yeşil ve siyah çay içmenin sigara içicilerindeki akciğer kanseri riskini ortadan kaldırdığını gösteriyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tabletinden Uzak Gerçeğini Forum Tarih
Uzaktaki kuzenime mektup örneği kısaca Edebi Türler Halk Edebiyatı 18 Ocak 2017
Vücudumuzdan atık maddeler hangi organlarla ve nasıl uzaklaştırılır kısaca Genel Sağlık 11 Ekim 2014
Davulun sesi uzaktan hoş gelir konulu kompozisyon Atasözleri & Deyimler 6 Mart 2014
Karadeniz bölgesi denizden uzak olmuş olsaydı iklimi nasıl etkilenirdi Karadeniz Bölgesi 6 Mart 2014
Çalışmak sıkıntıyı kötülüğü ve yoksulluğu uzaklaştırır ile ilgili kompozisyon Edebi Türler Halk Edebiyatı 16 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş