Tabanlar Köyü Soma Manisa

'Manisa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 11 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Tabanlar Köyü Soma Manisa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Soma Tabanlar Köyü - Tabanlar Köyü Hakkında - Tabanlar Köyü Tanıtımı - Tabanlar Köyü Resimleri

  Köy Muhtarı: Bilgi yok

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi yok

  Tabanlar, Manisa ilinin Soma ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adı Evliya Çelebinin seyahatnamesine göre Köyde Taban oğlu Mehmet adında yaşayan kişiden aldığı söylenmektedir.Tahminen kesin olmamakla beraber Köyün kuruluşu 1400 lü yıllara rastlamakta.Köy camisinde bunla ilgili bir tarih yazmaktadır ama taşın camii duvarına yapılırkenmi yoksa sonradanmı konulduğu bilinmemektedir.

  Kültür

  Köy bir yörük köyü olduğu için yörüklerin gelenekleri ve yörük yemekleri meşhurdur köye has bir yemek çeşidi yoktur.

  Coğrafya

  Manisa iline 125 km, Soma ilçesine tabanlar-yağcıllı-soma 32 km uzaklıktadır. Tabanlar-bozarmut-deniş-soma 34 km,dir Her iki yönden köye ulaşılabilmektedir.Yalnız Deniş köyü istikametinde maden sahası olduğu için yol farklı yönlerden verilmekte buda sürücülerin yolu şaşırmasına neden olmaktadır.Bu yüzden yağcıllı istikameti en uygun güzergahtır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus :2000 - 158

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır.Köyün o dönemdeki muhtarıRecep CURA ve özel idarenin katkılarıyla Köyün içme suyu şebekesi alt yapı ve suyun getirilmesi tamamlandı. 1999 dönem muhtarı İsmail.YILMAZın çabaları ve özel idarenin katkılarıyla şebeke suyu depo yapımı ve kanalizasyon alt yapısı tamamlandı.Fakat suyun yetersiz geldiği,bu yüzden yaz aylarında sık sık su kesintisi uygulanmaktadır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve kayrakaltı köyündeki santral aracılığı ile abonelik sistemi mevcuttur.  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş