Tabanköy Köyü Yenice Çanakkale

'Çanakkale Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 2 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Tabanköy Köyü Yenice Çanakkale konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yenice Tabanköy Köyü Bilgileri -Tabanköy Köyü Hakkında - Tabanköy Köyü Tanıtımı - Tabanköy Köyü Resimleri  Tabanköy, Çanakkale Yenice ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: YENİCE

  İl:ÇANAKKALE

  İle Uzaklığı:131 km

  İlçeye Uzaklığı:32km

  Rakım:560m

  Nüfus:

  2000:723
  1997:724

  Tarihi

  Köy halkı "1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı(93 Harbi)" yıllarında Bulgaristan'ın "Osmanpazar- Şumnu" bölgelerinden göç etmiştir. Oraya da, Bulgaristan fethedilince, Osmanlı Devleti'nin iskan politikası kapsamında, Balıkesir yöresinden(diğer rivayetle Konya civarından) gönderilmişlerdi.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  Coğrafya

  Çanakkale iline 132 km, Yenice ilçesine 28 km uzaklıkta olup yol asfalttır. Balıkesir'in Gönen ilçesine de 33 km mesafededir ve yolun bir kısmı asfalttır. Yenice'ye her gün, Gönen'e ise haftada 3-4 gün otobüsle ulaşım imkanı söz konusudur.

  İklimi ve Bitki Örtüsü

  Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir. Ancak biraz daha karasal iklime yakındır. 600m civarında bir rakımı olması nedeniyle kışları oldukça çetin geçmektedir. Zaman zaman yollar kapanabilmektedir. Yazlar çevre köy ve ilçelere göre daha serin geçer. Yılın büyük bir bölümü rüzgarlıdır. Bu nedenle yakınındaki tepelere rüzgar enerjisi santrali kurulması düşünülmektedir.(2008) Oldukça gür meşe ve kayın ormanlarına sahiptir. Yağmurlar daha çok sonbahar ve ilkbahar mevsimlerinde yağmaktadır.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. hem küçükbaş hem de büyükbaş hayvancılığı mevcuttur. Büyükbaş daha çok süt üretimine dayanır. Tarım ve Kalkınma Kooperatifi hizmet vermektedir. Son yıllarda (2006-2007) ceviz, kiraz... gibi meyvelerin üretimine başlanmıştır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: : İBRAHİM ÖZDEL

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0(286) 496 0186
  Cep Telefonu: 0(535) 4560378

  Altyapı bilgileri

  Köyde, birleştirilmiş sınıflı ilköğretim okulu vardır. 6,7,8. sınıflar Yenice'ye gidip gelmektedir. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı yoktur, sağlık evi vardır ve bir adet ebe görev yapmaktadır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tabanköy Köyü Yenice Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş