Tabaklar Köyü Karataş Adana

'Adana Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 27 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Tabaklar Köyü Karataş Adana konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  tabaklar köyü bilgileri - tabaklar köyü tanıtım - tabaklar köyü resimleri  Tabaklar, Adana ilinin Karataş ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adı hayvanlarda oluşan tabak hastalığından gelmiştir.köyün tarihi milattan önceye dayanır.Bazı kaynaklara göre köy eskiden tarsus,a bağlı kumköy olarak denilmiştir ancak 800 yıllık tabaklar köyü ADANA,ya bağlıdır.ancak kumköy tarsus,un dağlık bölgelerinde bir köydür..

  Tabaklar köyü türk siyasi hayatına çok kıymetli insanlar kazandırmıştır. bunlardan en önemlisi olarak da recai yıldırımı söyleyebiliriz. recai yıldırım milliyetçi hareket partisi genel sekreter yardımcısı ve adana milletvekili olarak görev yapmakta olup. çok dürüst bir kişiliğe sahiptir.

  Tabaklar köyü fiiliyatta aydınlar mahallesi ve tabaklar köyü olarak ikiye ayrılmaktadır. aydınlar mahallesi KARATAŞ IN en zengin köyüdür aydınlar denize bir km uzaktıktadır aydınlar köyü tabaklar köyünün bir km güneyindedir

  Karpuz yer fıstığı ve domates diğer illere göre en erken buralarda yetişir. Yalnız çiftçilik le ilgili şu ayrıntıyı da vermek istiyorum. köyün kurulduğu yer itibariyle ya sel baskınlarına yada kum fırtınalarına maruz kalmaktadır.
  Coğrafya

  Adana iline 60 km, Karataş ilçesine 62 km uzaklıktadır.Köyün Kuzey-Kuzeybatı-batı istikametinden geçen seyhan nehri mersin ili Tarsus ilçesi ilesınır çizer. Güney sınırını Akdeniz oluşturmaktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 684
  1997 722
  Ekonomi

  fıstık ,karpuz bir numaralı tarım ürünleri olmakla beraber ayrıca katkısız hakiki karakovan balı üretimi yapılmaktadır(öncüsü süleyman balaban)köyümüz güzel adanamızın en zengin köylerindendir. üminimiz turizminde bir an önce ekonomiye katkısının artması için büyük bir çaba gösterilmektedir.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem [[içme suyu şebekesi] vardır.Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon köyün ayrıca birde köprüsüde vardır seyhan ırmagı üzerindedir.

  kaynak/ yerel net / vikipedi / özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tabaklar Köyü Karataş Forum Tarih
Tabaklar Köyü Hakkında Bilgi Devrek Zonguldak Zonguldak Tanıtımı 18 Haziran 2010
Gökçetabaklar Köyü Hakkında Bilgi Çaycuma Zonguldak Zonguldak Tanıtımı 17 Haziran 2010
Tabaklar Köyü Beydağ - İzmir İzmir Tanıtımı 2 Mayıs 2010
Tabaklar Köyü Ayvacık Çanakkale Çanakkale Tanıtımı 30 Nisan 2010
Kutlubeytabaklar Köyü Merkez Bartın Bartın Tanıtımı 28 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş