Taşteker Köyü Hakkında Bilgi Taşlıçay Ağrı

'Ağrı Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 15 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Taşteker Köyü Hakkında Bilgi Taşlıçay Ağrı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ağrı İli Köyleri - Taşlıçay Taşteker Köyü - Taşteker Köyü Hakkında Bilgiler - Taşteker Resimleri  Taşteker, Ağrı ilinin Taşlıçay ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  ESKİ ADI ÜÇKİLİSE (Dêr) OLAN TAŞTEKER KÖYÜNÜN şimdiki adı yakın geçmişte konulmuştur.özel bir anlam ithaf edilmemiştir,fakat üçkilise adı köyde yer alan ve daha sonradan yıkılan Ermenilerden kalma kiliseden gelmektedir.(Dêr KELİMESİ İSE KÜRTÇEDE KİLİSE ANLAMINA GELMEKTEDİR) XIX yüzyilda Osmanlı Rus savaşında buraya yerleştirilen Ermeniler buraya bir manastır yapmışlardır ,ayrıca Nuhun mezarının burada olduğuna ilişkin söylentiler vardır,mitolojik ifadeyle köyde Güneş tapınağı olduğu ve kalıntılarının halen var olduğu bilinmektedir.Urartulardan sonra bölge toprakları sakaş,karduk,ve asakli Türkleri,Romalılar ve Sasaniler kontrülünde kalmıştır miladi 750 den sonra Abbasilerin egemenliğine giren bölge 1064 te Selçuklu Türklerinin eline geçti.1071 Malazgirt savaşından sonra Selçuklu Devleti sınırları içinde kaldı 1243 Kösedağ savaşından sonra İlhanlıların buralardan Anadoluya çekilmesiyle Celalilerin ,Timurun,Karakoyunlu ve Türkmen devletinin yönetimine girdi 1502-1514 yilları arasında Safevilerin eline geçti 1514 Çaldıran savaşıyla Osmanlı topraklarına katıldı.Ermeniler için kutsal sayılan tarihi eski köylerden olan Taşteker köyündeki Kilise şuan itibari ile yıkık durumdadır Kilisenin sadece temeli durmaktadır,Kilise yaklaşık 20,000.metre kare bir alan üzerinde kuruluymuş yikılan kilisenin taşları cıvar köyler tarafından ev yapımında kullanılmiş ve Ağrı Merkez camii tamamı bu taşlardan yapılmiştır,Kilisenin Güney batısında içme suyu ihtiyacı için o' dönemden kalma yaklaşık 40 metre derinlikte üç adet kuyu bulunmaktadır,köyün Güneyinde 2000.metreye yakın yükseklikte bulunan Dağın tepesinde 4x3ve 3.metre darinlikte bir oda (süt deposu)bulunmaktadır,burada kiliseye ait binlerce koyun sütü sağılarak bu süt deposuna boşaltılmak süretiyle yerin altından döşenmiş 25cm çapında borularla köyün içine kiliseye akıtıliyormuş.kilisenin 50 metre Güneyinde Ermenilere ait mezar taşları (gor)bulunmaktadır. köyde arazilerin bazı bölgelerinde halen eski isimler kullanılmaktadir bunlardan bazıları şunlardır;Vazgal,Mêrga mırexes,Mêrga maşînê gibi isimler kullanılmaktadır.

  Kültür

  Kültürel anlamda bölgenin geneline kıyasla herhangi bir farklılığı sözkonusu değildir. Sadece son yıllarda pek uygulanmayan ama geçmişte uygulanmış bir koyun bayramından (Beran Berdan) söz edilebilir.türkiye ile ermenistan sınırının açılmasından sonra köyün turistik bir kimlik kazanabileceği bekleniyor.

  Coğrafya

  Ağrı iline 42, Taşlıçay ilçesine 12 Km. uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2007 420
  2000 393
  1997 367

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.altın madenidir ve şuanda köyün ulaşım aracı olan köprü temeli atılmaktadır kışa kalmaz hazır hale gelir.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - ibrahim Gürsoy
  1999 - Recep Gürsoy
  1994 - Erdoğan Gürsoy
  1989 - Kasım Gürsoy
  1984 - memet GÜRSOY
  1980 - Recep Gürsoy
  1976 - Mustafa Gürsoy
  1972 - Salih Gürsoy

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır . Köyün içme suyu vardir yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Taşteker Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş