Taşpınar Köyü Tufanbeyli Adana

'Adana Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 27 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Taşpınar Köyü Tufanbeyli Adana konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  taşpınar köyü bilgileri - taşpınar köyü tanıtım - taşpınar köyü resimleri  Taşpınar, Adana ilinin Tufanbeyli ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Köy 1911 yılında Sivas Zara(İmranlı)Boğazören köyünden göçerek Sarız Ördekli ve Develi Gezbel Çadıryeri köylerine yerleşen Muzur Ağa ve Dursun efendi Tarafından Kuurulmuştur. Köyün ileri gelenleri arasında Muharrem Ağa (öner), Medine Hasan (sanlı) gibi Kuvai Milliye dönemi insanları bulunmaktadır.

  Tufanbeyli, Taşpınar Köyünden çıkan çok sayıda memur ve bürokrat bulunmaktadır.
  Kültür

  Köyün yemek kültürü Adana ve Kayseri illerinin kültürüne çok yakındır.Halk tarım ve hayvancılık yaptığı için yemek kültürü bunun üzerine şekillenmiştir.Sirklor denen yemek yöresel yemektir,genelde özel bir misafir için yapılır. Köyde hemen herkes akrabadır.Köyü diğer illerden göçen ağalar kurmuştur.Köyün önceki adı "Kayapınar"dır ama sonradan taşpınar yapılmıştır. Düğünler üç gün sürer Cuma günü sabahtan başlanır pazar günü akşamı biter.
  Coğrafya

  Adana iline 186 km, Tufanbeyli ilçesine 6 km uzaklıktadır.Tufanbeyliden çıkıp kayseri yoluna girince anayoldan 2 km iç kesimdedir.Bu köyde karasal iklim yaşanır ,kışları sert yazları sıcak geçer. Köy madenleri bakımından oldukça zengindir bu madenler mermer,calsit ve kömürdür.
  İklim

  Köyün iklimi, İç Anadolu iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 46
  1997 45
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi 1990'lı yıllara kadar büyük oranda tarım ve hayvancılağa dayanmaktaydı fakat bu tarihten sonra şehirleşme oldukça güçlü bir ivme gösterdi ve nüfus azaldı. Köyün büyük çoğunluğu sadece tarlalarını ekip biçmek için bahar ve yaz aylarında kısa süreler için köye dönmektedir. Kış aylarında köy nüfusu 10-15 kişi geçmemektedir. Köyün ekilebilir tarim arazisi oldukça geniştir fakat son yıllarda ürün verimi düştüğü için tarımda sekteye uğramıştır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt değildir.

  kaynak/ yerel net / vikipedi / özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş