Taşpınar Köyü Terme Samsun

'Karadeniz Bölgesi' forumunda KaRDeLeN tarafından 28 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Taşpınar Köyü Terme Samsun konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Terme Taşpınar Köyü - Taşpınar Köyü Hakkında - Taşpınar Köyü Tanıtımı - Taşpınar Köyü Resimleri
  Tarihi

  Köyün adının şimdiki köy mezarlığının olduğu yerde eskiden taş kuyu olduğu söylenir suyunun çok soğuk ve güzel olmasından dolayı TAŞPINAR adını aldığına dair köyün yaşlılarından duyulmuştur.Köyün tarihinin 150 ya da 200 seneye dayandığı daha öncedende ÇERKEZLERİN köy ve çevresinde yaşadığı eski mezarlardan tespit edilmiş olup 400 yıllık geçmişe sahip olduğu tahmin edilmektedir.Bu köy en iyi yerleşik merkezde olup dinlenme merkezıdır.Eskiden 2 köyün bir olduğu taşpınar ayrılarak yukarı taşpınar ve Aşağı TAŞPINAR Olmak üzere ikiye ayrılmış merkezi köy olan Aşağı Taşpınar köyü bu özelliğini hala sürdürmektedir.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri Köyümüzde çok çeşitli yemekler yapılır, bunlar arasında eskilerden Pancar çorbası dediğimiz kara lahana çorbası ve lahana dolması,goruklu yemeği dingil dediğimiz yemek ,keşkek,mısır unundan yapılan ve turşu kavurmasıyla yenilen poot turşu yemeği,yöresel yemeklerimizden bazılarıdır.

  Coğrafya

  Samsun iline 50 km, Terme ilçesine 14 km uzaklıktadır.Çarşamba ilçesinede 12 km mesafededir. Ayrıca köyümüzün Samsun Ordu karayoluna mesafesi 3 km ve denize mesafesi yaklaşık 12 km olup köyümüzün girişinde koca yazı diye adlandırılan iki adet merası mevcuttur.Yeşillikler içerisinde tertemiz havası olan ,ağaç zengini fındık bahçeleriyle çevrili köyümüz çok güzel bir mevkiye sahip ve ulaşılması kolaydır. 41°14'24" Kuzey 36°50'24" Doğu koordinatlarında yer almaktadır. Deniz seviyesinden yüksekliği 4 metredir.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Orta Karadenizin ılık ve nemli havasının etkisindedir.Baharları bol yagışlı geçer ayrıca yazın nemli ve sıcaktır.


  Köy Muhtarı: İRFAN UNUTMAZ

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 (362) 898 40 25

  Cep Telefonu: 0 543 624 98 73

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 480
  2000 440
  1997 418

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyümüzde son yıllarda bir numara olan fındık üretimi yarı yarıya azalmış , eskisi gibi çeltik üretimi yapılamamakta olup köylüler seracılık ve sebzecilikle uğraşmaya başlamışlardır.Bahçelerde yetiştirilen ürünler İlçedeki ve Samsundaki pazarlarda satılmaktadır.


  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyde, içme suyu şebekesi yeni döşenmeye başlamış fakat hala suya kavuşulmamış köyümüzün yolları bazı ara sokaklar hariç asfalttır ,taşımalı sistemle öğretim yapılan ilköğretim okulumuz 5 adet köye hizmet vermektedir. Köyün girişinde yolun iki tarafında olan iki adet köy merası bulunmakta olup hayvancılık için ideal alanlardır.


  Köyden Bir Manzara

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Taşpınar Köyü Terme Forum Tarih
Yukarıtaşpınar Köyü Terme Samsun Samsun Tanıtımı 2 Mayıs 2010
Taşpınar Köyü Hakkında Bilgi Koyulhisar Sivas Sivas Tanıtımı 19 Ocak 2011
Taşpınar Köyü Hakkında Bilgi Ilıca Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Taşpınar Köyü Hakkında Bilgi Artova Tokat Tokat Tanıtımı 8 Haziran 2010
Taşpınar Köyü Mustafakemalpaşa Bursa Bursa Tanıtımı 27 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş