Taşpınar Köyü Mustafakemalpaşa Bursa

'Bursa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 27 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Taşpınar Köyü Mustafakemalpaşa Bursa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Taşpınar Köyü Mustafakemalpaşa Bursa Hakkında - Taşpınar Köyü Mustafakemalpaşa Bursa Bilgileri - Taşpınar Köyü Mustafakemalpaşa Bursa Resimleri - Taşpınar Köyü Mustafakemalpaşa Bursa Tanıtımı

  Tarihi
  Köyün tarihi hakkında kesin bir bilgi olmamakla birlikte ilk yerleşim yerinin köyün yaklaşık 2 km batısı olan bugünkü adıyla Eski Yurtlar mevkiidir. Köyün adı ise bugün köyün dışında bulunan bir çeşmeden gelmektedir. Çeşmenin suyu taşların arasından geldiği için Taşpınar adını almıştır. Daha sonra köyün yerleşimi bugünkü yer olmuştur. Köyün yaklaşık 150 yıllık bir tarihi vardır. Nereden geldikleri kesin olmamakla birlikte muhtemelen Balıkesir tarafından geldikleri sanılmaktadır. Diğer taraftan daha eskiden direk orta asyadan (horasan) gelindiğine inanılır. Ayrıca eski tarihlerde mafa adı verilen yerde eski bizans devletlerinin kurulup yıkıldığı kalıntılardan ve çıkan tarihi eserlerden anlaşılmaktadır.
  Kültür  Köyümüz genellikle Türk kültürünü günümüze kadar getiren köyler arasındadır.köylümüz ileri dönük çağdaşlaşma ve yapılaşma faaliyetlerine büyük önem verdiğinden ilçe köyleri arasında gelişmişlik olarak öne çıkmayı başarmıştır.devlet memuru ortalaması fazla olan bir köydür. Genç nüfusun okur-yazar en düşük (%92) lise düzeyindedir.


  Coğrafya


  Bursa iline 52. mustafa kemalpaşa'ya ise 17 km'dir. Hem bursaya hem de kemalpaşaya ulaşım oldukça kolaydır.köyün yolları Hem bursa yönüne hem de kemalpaşa yönüne Asfalttır. coğrafi olarak genelde dağlık bir araziye sahiptir. çevresi ormanlarla kaplıdır. köyden ulubat göülünü manzarası harikadır. bir de kışın açık ve güneşli günlerinde uludağın seyrine doyum olmaz.ortalama yükseltisi 400-500 metredir.etrafı dağlık olmakla birlikte köyün yerleşim yeri düz bir sahadır.
  İklim


  ilklim tam bir çeşitlilik iklimidir. yazları serin ve genelde kurak geçmektedir. önceleri bahar ve güz ayları ise oldukça yağışlıydı, ancak son yıllarda ülke genelinde olduğu gibi köydede yağış çok fazla görülmemektedir. . kışın sıcaklığın -7 ye kadar düştüğü görülür. yükseltiye ve ulubat gölüne yakınlığından dolayı kışın nemden dolayı kar yağışını bolca alır.tabi yazın tadı kadar kışın tadı da oldukça güzeldir. kısacası Taşpınar köyünde akdeniz-karasal ve karadeniz iklimi birlikte görülür.
  İlçe: MUSTAFAKEMALPAŞA - İl: BURSA  Köy Muhtarı: KEMAL DALKILINÇ


  [​IMG]Muhtarlık Erişim Bilgileri:  Telefon:
  Cep Telefonu:  [​IMG]Demografik Bilgiler:  Nüfusu:

  2000  1919

  1997  1519


  İle Uzaklığı:

  102 km  İlçeye Uzaklığı:

  17 km  Rakım:

  m

  Sağlık Evi
  Yok
  Sağlık Ocağı
  Yok

  İlköğretim Okulu
  Var / Faal
  PTT Şubesi
  Yok
  PTT Acentası
  Yok
  Su Şebekesi
  Var
  Kanalizasyon
  Var

  Kaynak : Vikipedi , Özgür Ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Taşpınar Köyü Mustafakemalpaşa Forum Tarih
Taşpınar Köyü Hakkında Bilgi Koyulhisar Sivas Sivas Tanıtımı 19 Ocak 2011
Taşpınar Köyü Hakkında Bilgi Ilıca Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Taşpınar Köyü Hakkında Bilgi Artova Tokat Tokat Tanıtımı 8 Haziran 2010
Yukarıtaşpınar Köyü Terme Samsun Samsun Tanıtımı 2 Mayıs 2010
Taşpınar Köyü Terme Samsun Karadeniz Bölgesi 28 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş