Taşoluk Köyü İnebolu Kastamonu

'Kastamonu Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 15 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Taşoluk Köyü İnebolu Kastamonu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İnebolu Taşoluk Köyü - Taşoluk Köyü Hakkında - Taşoluk Köyü Tanıtımı - Taşoluk Köyü Resimleri
  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.Köyün eski ismi digözdür. yeni ismi ise köyün yakınında bulunan taşoluk ( çeşmeden) alınmıştır

  Coğrafya

  Kastamonu iline 86 km, İnebolu ilçesine 4 km uzaklıktadır. Kastamonu İnebolu Devlet Kara Yolu üzerinde kurulmuştur.Dağlık bir arazi yıpısına sahiptir.Çok bol olmasa da kaynak suları mevcuttur. Dağlarımız ağaçlarla kaplıdır.Çam,köknar,kayın başta olmak üzere hemen her tür ağaca rastlamak mümkündür.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 140
  2000 152
  1997 186

  Köyümüzün yerleşik nüfusunda geçmiş yıllarla karşılaştırıldığında sürekli bir azalma olduğu dikkat çeker.Bu azalmanın temel nedeni ekonomiktir. Köyümüzün; gerek yerleşik alanı gerekse işlenebilir arazisindeki yetersizlik genç neslin başta İstanbul olmak üzere değişik illere göçmesine neden olmuştur. Ailesinin geçim sıkıntısını gören gençlerimizin bir bölümü de kendi imkân ve becerileri doğrultusunda aldıkları eğitime uygun olarak iş hayatına atılmış değişik illerde yerleşmişlerdir. Köyümüzün gerçek nüfusu 450-500 dolayındadır. Son iki yılda özellikle İstanbul'da yaşayanlardan Köyümüze dönme hazırlığı yapanlar görülmektedir.Bunlardan bir kısmı yeni ev inşa etmişlerdir.

  Ekonomi

  Köy halkının şu anki yerleşik nüfusunun büyük bölümü emekli olup, aile ekonomisine katkı aamaçlı sebze ve meyve yetiştirme işiyle meşgüldür. Az sayıda da olsa hayvan yetiştirilmektedir. Son dönemde seracılığa ilgi duyulmakta olup sulama suyu temininde yaşanan sıkıntının aşılması amacıyle İlçe Tarım Müdürlüğünden proje hazırlanması çalışmaları başlatılması talep edilmiş ancak bir sonuç alınamamıştır. Konu takip edilmektedir.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. İçme suyunun yetersizliği nedeniyle 2008 Köydes projesi kapsamında sondaj çalışmaları yapılacaktır. Köy giriş ve çıkışı ile köy merkezine üç adet çeşme yapılmış olup genelin hizmetine sunulmuştur. Köyümüzden geçen eski KASTAMONU yolunun bir bölümünde şarampöl betonlama çalışması yapılarak temiz bir görünüm sağlanmıştır.Çalışmalar, olanaklar ölçüsünde sürdürülecektir. Köy halkına yapılacak duyurular için sesli duyuru sistemi kurulmuştur. Köy camisinin birinci katında özel günlerde gelecek konukları ağırlamak amacıyle bir salon hazırlanmış ve donatımı yapılmıştır. Ana yol kenarına, ilçeye ve diğer yerleşim birimlerine gidecek olanlara kolaylık sağlamak amacıyle bir adet durak yapılmıştır. Köy Tüzel Kişiliğine ait daha önceki dönemlerde tahsis edilmiş bulunan köy mezarlığının çevre düzenlemesi yapılmış olup mezarlık alanının temizliği de muntazaman yapılmaktadır. İlçemizin Belediye Başkanı sayın İdris GÜLÇ'in verdiği destek sayesinde köyümüzün çöp sorunu da büyük ölçüde çözüme kavuşturulmuştur.Hemen her konuda bizlerden desteğini eseirgemeyen Belediye Başkanımız Sayın İdris GÜLEÇ'e teşekkürü borç biliriz. 2008 Haziran ayı itibarıyla cami önündeki alanda yeni düzenleme çalışması başlatılmıtır.Musalla konularak cenaze namazlarının tertip ve düzen içinde kılınması için yani bölümün inşasına başlanmıştır.Yapılan bölümün üstü cenaze namazlarını kılınması için tahsis edilecek ,altında kalan bölüm ise şadırvan ve avlu olarak kullanılacaktır. Cami önündeki alanın genişletilmesi çalışmalarına başlanmıştır.Çalışmalar tamamlanmıştır. Ayrıca yaz aylarında çekilen su sıkıntısının aşılması için 2008 Köydes projesi kapsamında sondaj yaptırılmıştır.261 m. derinliği olan kuyudan saniyede yaklaşış 0.65 litre dolayında su tamin edilmiştir. Bu çalışma sayesinde su sıkıntısı aşılmış tır. Başta ilçe Kaymakamımız sayın Dr.İlhan KARAKOYUN olmak üzere emeği geçenleri hepsine Taşoluk Köyü muhtarı olarak sahsım ve köylüm adına teşekkür ediyorum.


  [​IMG]

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Taşoluk Köyü İnebolu Forum Tarih
Taşoluk Köyü Hakkında Bilgi Pınarbaşı Kayseri Kayseri Tanıtımı 26 Ocak 2011
Taşoluk Köyü Hakkında Bilgi Tortum Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Taşoluk Köyü Hakkında Bilgi Kırıkhan Hatay Hatay Tanıtımı 10 Haziran 2010
Taşoluk Köyü Kaynarca Sakarya Sakarya Tanıtımı 5 Mayıs 2010
Taşoluk Köyü Geyve Sakarya Sakarya Tanıtımı 5 Mayıs 2010

Bu Sayfayı Paylaş