Taşlıyurt Köyü Hakkında Bilgi Pasinler Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Taşlıyurt Köyü Hakkında Bilgi Pasinler Erzurum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  taşlıyurt köyü bilgileri - taşlıyurt köyü tanıtım - taşlıyurt köyü resimleri  Taşlıyurt, Erzurum ilinin Pasinler ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün eski adı Ağzer olup İran'ın kuzeyinden gelen Azeriler tarafından kurulmuştur(1800'lerin sonunda). Taşlıyurt ismi köye 1950'lerden sonra verilmiştir. TAŞLIYURT KÖYÜNÜN YAKLAŞIK 6 KM KUZEYİNDE GÖZELLER MEZRASI VARDIR. Ermeni baskınlarında da herkesin ebesi payını almıştır.
  Kültür

  Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki köy sakinlerinin tamamı göç ettiği için burada verilen bilgiler geçmişi anlatmaktadır.Köy gelenek ve görenekleri hemen hemen diğer Erzurum köyleriyle aynıdır. Köy nüfusunun tamamı büyük şehirlerde yaşamaktadır.Köy şu an birkaç haneden ibarettir ve bu haneler de dışarıdan buraya gçö etmiştir.Yalnız şu an muhtarlık yapan Turgut Yıldız köyün yerlilerindendir.Özellikle yaz aylarında Ankara'dan Taşlıyurt'a ziyaretler yapılmaktadır.Bu da köy insanlarının doğup büyüdüğü yere ne kadar bağlı oldukarının göstergesidir. Köylüler palamut kozalaklarına Şapalıt derler ve onları sonbaharda toplayıp biriktirler.Ardından kış boyunca soba veya tandırda kestane gibi pişirerek yerler.Şapalıt'ın çok da lezzetli olduğu söylenir.Köy yolu yol yapım programına defalarca alınmasına rağmen il yönetimi tarafından bu durum geçiştirlmiştir.Bu da köy nüfusunun göçmesine neden olmuştur.

  Taşlıyurt Köyünde Alevi gelenekleri hakimdir.Köy nüfüusunun bir kısmı Muş,bir ksımı Otlukbeli'nden,bir kısmı da Hınıs,Kars ve Bağdat'tan gelmiştir. Köy köklü bir tarihsel geçmişe sahiptir.Yaklaşık olarak 1700 lerde Apo Keleş ve Kavas Paşabey tarafından kurulduğu bilinmektedir.Okur yazar oranı yüksektir. Köy sakinleri 1970-1980 yıllarında büyük şehirlere göçmüştür.Taşlıyurt'tan göçen insanlar büyük şehirlerde genelde ticaretle uğraşmaktadır.

  Köy çok değerli insanlar yetiştirmiştir.Bunlardan birisi Fethiye Yıldız'dır.Kendisi al,ayak,kol,sırt bölgesinde meydana gelen kırık,çıkık ve çatlakları köye özgü kara sakız denilen katrana benzeyen bir maddeyle tedavi etmektedir.Bu madde gerçekten bu gibi tedavilerde etkin sonuçlar vermektedir. Fethiye Yıldız'dan başka dini konularda ün yapmış Şahan Efendi Hoca'yı,Narmanlı Ahmet'i,sohbetine doyum olmayan Murat Güzel'i,siyasi konularda her zaman söyleyecek bir sözü olan Arif Subaşı'yı ve de meşhur nükteleriyle Ğeyro Emi'yi unutmamak gerekir.

  Köy geçmişinde yaşayan aileler şunlardır : 1- SEFİLGİL 2- KELEŞGİL

  3- MURAT GİL

  4.KAVAZGİL

  5-DODDIKGİL

  6-Cevahir Abla tek takım ve tek kabile

  7-Arap Hassogil

  8-Arap Yusufgil

  9-NAZIM GİL

  10-FEYZİ GİL

  11-HINISLI GIL

  12-TOSUN GİL

  13-Sadık Dedegil

  14-Efendigil(Ali Baba Köyü'nün cem yöneten dedesidir )

  15-Bektaşgil

  16-Ğelfegil

  17-Habipgil

  18-MİROĞLUGİL

  19-KÜPELİLER

  Köy coğrafi açıdan oldukça dağlık ve köy toprakları verimsizdir.Köyün köklü bir geçmişe ait olduğu geçmiş döneme ait birçok yerleşim yeri kalıntılarından anlaşılmaktadır.Ayrıca Osmanlı-Rus Savaşı ve Kurtuluş Savaşı dönemine ait olduğu sanılan birçok kalıntı da köy arazisinde bulunmuştur. Köyde Kabdırı denilen yerde mezarlıklar vardır.Buna ilaveten Kor Gala denilen ve küçük bir kaleyi andıran bu yapıdan Aras Nehri'ne açılan bir tünel bulunmaktadır.K Kabdırı civarında yaban keçilerine rastlamak mümkündür.Ayrıca köyün yazılı tarihini anlatan bir taş bulunmaktadır.Bu taş köy evlerinden birine yap taşı olarak komulmuştur.Şorik denilen bölgede de geçmiş dönemlerine izlerine rastlamak mümkündür.Kamışlı civarında da topraktan yapılmış bir kale vardır. Köy iklimi klasik bozkır iklimidir.Kışları çok soğuk ve kar yağışlı geçer.Donlu gün sayısı fazladır.Yazları ise serindir.Köy çevresinde küçük bir orman alanı ve çayırlar mevcuttur.Ayrıca geçmişte ceviz ağaçlarının olduğu bilinmektedir.Günümüzde ise kuşburnu ağaçlarına rastlamak mümkündür. Köy içersinde ve dışında oldukça lezzetli suların varlığından bahsedilir.kanlı göl,Kervan Pınarı,Kurunlar,Delavlar,Gıravlı Gözeleri bunlardan birkaçıdır.Göze,arazide yeraltından çıkan soğuk su demektir.Köyümüzün düyünleride meşurdur. Köy sakinleri göç ettiği için günümüzde birkaç haneden ibarettir.Köy halkının geçmişte hayvancılık ve kısmen tarımla uğraştığı bilinmektedir. Köye çevresinde orman alanı mevcuttur.Bu alana Körtırıkdenilmektedir.Köy yakınlarından Aras Nehri'nin geçtiğini de belitmek gerekir.Eskiden bu nehirden dinamitle balık avlandığı bilinmektedir.Günümüzde ise balık valığından bahsetmek olası değildir.

  Komşu köyler:Ketvan,Kireçli Kom,Merfet, ve Tortan'dır.Köy yakınlarında bulunan yayla Halıtran Dağları üzerinde uzanmaktadır.

  Erzurum denilince Erzurum mutfağından bahsetmemek mümkün değildir.Taşlıyurt Köyü'ne has bazı yemekler şunlardır :Ayran aşı,Kuşburnu tiridi,Lapaza sarması, Tirit,Fetir,Dolma,Dut Çullaması,Kartol Çullaması,Kartol Aşı,Sulu Gılik,Yağlı Gılik,Mıhlama,Fadime sefilin suböreyi ünlüydü bu yemekleri sayabiliriz. Hamur işi olarak ise,Kete,Bişi,Gevretme,Basmaca,Kaz Lokması yapılır. İçeceklerden Kuşburnu,Karanbık ve Kızanbık denilen içeceklerin de sağlık açısndan faydaları olduğu bilinmeketdir. Bunlara ileveten lavaş civil peynirle tereyağ'dan bahsetmemek haksızlık olur.Ayrıca akide şeker de özellikle kadınlar tarafından çayla birlikte tüketilir.

  Köyde Kıravlı isminde bir erenin türbesi vardır.Ayrıca Ağuçen Dede Türbesi de bulunmaktadır.OLA HÜSNÜ EMİNİN ÖĞLU BAZİ ŞEYLER EKSİK KANLI GÖLÜN EVSANESİ:Gölün olduğuyer boşbir araziymiş kervan gelip burada çadır kurmuşlar köyün büyükleri birsabah bir görmüşlerki kervan sular altında kalmışbu olaydan dolyaı buraya kanlı göl demişler. Bu bilgiler süleyman sefil tarafından verilmiştir.
  Coğrafya

  Erzurum şehir merkezine 57,Pasinler ilçesine 20 km uzaklıktadır.

  Taşlıyurt köyü 39 derece 51 dakika kuzey paralelleri,41 derece 46 dakika doğu meridyenleri arasında

  yer almaktadır.Köy konumu için Google Earth'a Pasinler,Taşlıyurt yazılması yeterlidir. Köyümüzün altından aras nehiri gecmektedir.
  İklim

  Köyde sert karasal iklim görülür.Kışları çok soğuk ve kar yağışlı geçer.

  Donlu gün sayısı çok fazladır.Yazları ise serin ve aralıklarla yaz yağışları görülür.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 ?
  2000 109
  1997 97
  Ekonomi

  Köy ekonomisi arazi yapısından dolayı hayvancılığa elverişlidir.Buna ilaveten tarım ve arıcılık

  faaliyetlerinin de yapıldığı bilinmektedir.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde sadece bir ilköğretim okulu vardır.Elektrik hattı bulunmaktadır.Ayrıca sabit telefonu da

  vardır.Buna rağmen içme suyu şebekesi,kanalizasyon,Ptt şubesi ve Sağlık ocağı bulunmamaktadır.Köye

  ulaşımı sağlayan yol topraktır.Köy muhtarının özverili çalışmalarıyla geliştirlmeye çalışılmaktadır.

  Dış Bağlantılar

  Köy Pasinler ilçesine bağlanmaktadır.Ayrıca civar köylere de ulaşıma açıktır. Ayrıca köye bağlı gözeller mezrası vardır.
  [​IMG]

  kaynak-vikipedi
  özgür ansiklopedi

  yerel.net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Taşlıyurt Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş