Taşlıoğlu Köyü Hakkında Bilgi Pınarbaşı Kayseri

'Kayseri Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 26 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Taşlıoğlu Köyü Hakkında Bilgi Pınarbaşı Kayseri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Taşlıoğlu köyü - taşlıoğlu köyü hakkında - taşlıoğlu köyü hakkında bilgi - taşlıoğlu köyü resimleri  İlçe: PINARBAŞI - İl: KAYSERİ

  Taşlıoğlu, Kayseri ilinin Pınarbaşı ilçesine bağlı bir köydür.

  Avşar kökenli olan köy halkı Orta asyadan göçerek buraya yerleşmişlerdir.Köyün adının muhtemelenen bölgenin dogal şartlarının yapısından kaynaklanmaktadır.Kurtuluş savaşı ve 1.Dünya şavaşında çok sayıda askere alınıpta akibeti bilinmeyen kişiler vardır.Köy halkı çoğunlukla birbirleriyle akrabadır.Köseler,Avanlar,hallaler,Alikayeler,Habi bler,Küçük İbrahimler ve Çelikler sülaleri köyün halkını oluşturmaktadır.Sülaleler arası evlilikler köy halkını kaynaştırmıştır. Köyün komşular;Karamuklu köyü, Kömarmut köyü,Karahacılı köyü,Küçükkömarmut köyüdür.Köyler arası ilişkiler ve köy halkı ilişkilerinde saygı ve sevgi hakim durumdadır.

  Köyde eğitim oranı yüksektiir.Pazarören Öğretmen Okulunun bölgede olması eğitim seviyesinin artmasına katkıda bulunmuştur.Nufusuna oranla eğitim oranı en yüksek köylerden biridir.İlköğretim okulunu beş sınıf bir arada okuyarak yüksek öğrenim almış çok sayıda kişi vardır.Bunlardan çoğu öğretmen olsada doktor,ekonomist gibi kişlerde bu köyden çıkmışlardır.Köyün gelenekleri düğünlerde kendini göstermektedir.Düğün perşembe günü düğün evine bayrak çekilmeyle başlar.Davullar aynı gün tutulur ve bölgenin güzel halk oyunları vardır.Gençler folklor ekibine taş çıkarırcasına halay çekerler.Komşu köylerden seymenler düğün evine gelirler.Beraberinde hediyeler olur.Hediyeler arasında büyük ve küçükbaş hayvanlar olabilir.Dört gün dört gece yemekler verilerek düğün çalınır.Ancak gelenekler son yıllarda şehir hayatının etkisine girmiş ve geleneklerin uygulanmaasını zorlamaya başlamıştır.Bayramlarda Türk gelenekleri tüm çıplaklığıyla yaşanır.Köyde 20 yıl önce halıcılık ekonomiye önemli katkılar sağlamıştır."Beş kız bir traktör" deyimi köyde dillerde dolaşacak kadar ekonomiyi hareketlendirmiştir.Köyden Kayseriye göç olsada köyle bağlantı devam etmektedir.Yazları köyde yetişen kişiler köye gelerek yaşamı hareketlendirirler.

  Ağıtlar: Köyün eğitim hayatına eğitmenlik yaparak katkı sağlayan ve avcılığı ile ün salan Avanlar sülalesinden Eğitmen Yusuf bir kış günü ava gider ve tipide kalarak kaybolur.Ancak baharda karların erimesiyle komşu çerkez köyü Eğrisöğüt sınırlarında avı yanında tüfeğine yaslı olarak bulunur.Bu kişiye o dönemlerde çok güzel ağıtlar yakılmıştır.Avşarların ölülerine söylediği ağıtlar dilimize kültürel zenginlik katmıştır.

  Kayseri iline 85 km, Pınarbaşı ilçesine 15 km uzaklıktadır.50 yıl öncesinde köyün hudutları içerisinde ardıç ormanları varken halen küçük bir bölgede sınırlı kalmıştır.Ancak son yıllarda ağaçlandırma çalışmaları devam etmektedir.Bodur çalılıklar kendini yaygın şekilde göstermeye başlamış.Köyün rakımı yaklaşık 1500m olup yayla havası vardır.Geniş otlaklar vardır.

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Köy halkının çoğunluğu SSK kurumundan emeklidir.Bölgenin ekonomisine 20 yıl önce halıcılık önemli katkılar sağlamıştır.Krom madeni açısından zengin olan bölgede maden işçiliği de önemli ekonomik katkı sağlamıştır.

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır.Ancak kanalizasyon şebekesi yoktur.(Kanalizasyon şebekesi için Pınarbaşı belediyesi ve Pınarbaşı kaymakamlığının duyarlı olması gerektiğini düşünüyoruz.Çevre ve insan sağlığı açısından alt yapı hizmetlerinin insanın yaşadığı her yere ulaştırılabilirliği mümkündür.Umarım bu bilgiler ilgililerce okunur bizim duyarlı olduğumuz kadar onlarda duyarlı olurlar) Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Köyünüze Ait Resim Ve Bilgileri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Taşlıoğlu Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş