Taşlıköy Köyü Hakkında Bilgi Olur Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Taşlıköy Köyü Hakkında Bilgi Olur Erzurum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  taşlıköy köyü bilgileri - taşlıköy köyü tanıtım - taşlıköy köyü resimleri - taşlıköy köyü olur  Taşlıköy, Erzurum ilinin Olur ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Eski ismi "Hükam" olan köy eski bir Türk köyüdür. Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Köy Yusufeli Barajı'nın yapılmasıyla beraber sular altında kalacaktır. Devlet köyü 2008 yılı sonu itibariyle tamamen istimlak etmiş ve köylüler köyü boşaltmaya başlamıştır. Muhtemelen 2010 yılında köy tamamen ortadan kalkacaktır.
  Kültür

  Köyde tipik doğu kültürü ve yakınlığından dolayı kısmen Doğu Karadeniz kültürü hakimdir. Oltu Çayı vadisinde kurulan, rakımı en düşük olan köyümüzdür. Ekilebilir arazisi 5750 dekardır. Rakımını düşük olması nedeniyle narenciye hariç her türlü sebze ve meyve yetiştiriciliği yapılmaktadır. 3500 Büyükbaş, 3000 küçükbaş hayvan ve 750 adet fenni arı kovanı mevcuttur. Köy Taşlıköy İlköğretim Okulu'na yukarı mahallelerinden ve civar köylerden taşımalı öğrenci gelmektedir. Köyün Hafız Ağa, Haslar, Keder, Aşağı Mahalle, Karatus, Eznisor, Yukarı Mahalle, Susuz ve Kepasör olmak üzere dokuz mahallesi vardır. Köyün dört adet servisi mevcuttur. Sağlık Ocağı binası inşa halindedir. Köyde İlçe Jandarma Karakolu bulunmaktadır. Seracılığın en yoğun olarak yapıldığı köydür. Başta Ankara olmak üzere büyük illere göç vermiştir. Atatürk Üniversitesi Fen- Edebiyat Fakültesi Dekanı Ümit DEMİR bu köyde doğmuştur. Yaylası olmadığından çok önemli mesire yeri bulunmamaktadır. Erzurum-Artvin karayolu köy içerinden geçtiğinden yöreye has her gün cağ kebabı yapılmaktadır. Yolunuz buraya düşerse mutlaka cağ kebabının tadına bakın.
  Coğrafya

  Erzurum iline 167 km, Olur ilçesine 28 km uzaklıktadır.
  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 964
  1997 842
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Yüksel Atmaca
  1999 - Faik Demirel
  1994 - Faik Demirel
  1989 - Faik Demirel
  1984 - Faik Demirel

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]

  kaynak-vikipedi
  özgür ansiklopedi

  yerel.net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Taşlıköy Köyü Hakkında Forum Tarih
Taşlıköy Köyü Hakkında Bilgi Özvatan Kayseri Kayseri Tanıtımı 26 Ocak 2011
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş