Taşkaracaören Köyü Havza Samsun

'Karadeniz Bölgesi' forumunda KaRDeLeN tarafından 28 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Taşkaracaören Köyü Havza Samsun konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Havza Taşkaracaören Köyü - Taşkaracaören Köyü Hakkında - Taşkaracaören Köyü Tanıtımı - Taşkaracaören Köyü Resimleri
  Taşkaracaören, Samsun ilinin Havza ilçesine bağlı bir köydür. 41°2′17.16″ Kuzey, 35°50′27.24″ Doğu koordinatlarında yer alır. Havza ilçesinin eski köylerinden olan Taşkaracaören köyü 45 haneden oluşmakta olup köyde 158 kişi yaşamaktadır.  Tarihi

  Köyde, Erken Tunç Çağı, Orta Tunç Çağı, Demir Çağı ve Geç Roma yerleşimleri vardır.

  Taşkaracaören'in kuzey-kuzeydoğu eteğinden Köy Deresi akmaktadır, doğusunda da bir çay vardır ve bu bölgede Taşkaracaören tepe denilen yerde yerleşme ilk olarak Prof.Dr.U.Bahadır ALKIM tarafından tespit edilmiş ve M.Ö. 3.000-2.000 Erken Tunç Çağı'na tarihlendirilmiştir. Buluntular, Hitit dönemi öncesinden bugünlere köyün bulunduğu bölgede yerleşim olduğunu göstermektedir. TAY (Türkiye Arkeolojik Yerleşmeleri) projesi kapsamında köyde pekçok kazı yapılmış ve höyükler tespit edilmiştir. 31 Ağustos 2003 yılında yapılan tespitlerde yerleşmenin yamaçları yapılaşma ve meyve bahçeleri için yapılan teraslama nedeniyle tahrip olmuştur.

  M.Ö. VII. yüzyılda Samsun'un İyonyalılarca kıyı kenti olarak kuruluşundan bir süre sonra, Havza ve bu bölge Miletliler'in etki alanına girmiş, daha sonra kafkaslardan gelen Kimmerler'in istilasına uğramış, yapılan savaşlar sonucunda ise, önce Persler hakimiyetine girmiş, Büyük İskender'in Anadolu'yu istilasından sonra Makedon İmparatorluğu'nun egemenliğine girmiştir. M.Ö. I. yüzyılda Roma hakimiyetine giren bölge, daha sonra Roma İmparatorluğu'nun bölünmesiyle, Doğu Roma İmparatorluğu'na dahil olmuştur. Köyde özellikle Doğu Roma İmparatorluğu döneminden kalma eserler ve yunan kaya yazıtları bulunmaktadır.

  Bu bölge, 1071 Malazgirt savaşı'ndan sonra Türk hakimiyetine girmiş ise de Haçlı Seferleri sonucu sık sık el değiştirmiştir. XIII. yüzyılda Selçuklular'ın eline geçen bölge, Selçuklu Hanedanlığının çöküşünden sonra Canik Beylikleri'ne ve daha sonra da Osmanlı yönetimine geçmiştir.

  Köy, yapılarda kullanılan kesme taşları ile ünlüdür. Adı, buradan kaynaklanmaktadır. Eski adı Taşkaracaviran olan köyde yakın zamana kadar taş ocakları mevcuttu. Buradan çıkarılan taşlar ülkemizin bir çok bölgesinde kullanılmaktaydı.

  Kültür

  Köyde yaşayan halkın giyim tarzı zamanla değişiklik göstermiş ve günümüzde eski giyim tarzı yok olarak, yerini sade giyim tarzı almıştır. Gerdanlık, arma, bilezik, zincir ve yüzük gibi takılar köyde sıkça takılan takılara örnek olarak verilebilir.
  Köyün en meşhur yemekleri arasında keşkek, topalak çorba ve kaz asma sayılabilir.

  Yöresel şive

  Ülkemizin değişik yörelerinde olduğu gibi köyde insanlarımızın kendine has bir konuşma tarzı vardır. Mahalli olarak hala bir çokları tarafından kullanılan sözlerden birkaçı ve anlamları şöyledir:
  Acuk: Acı elma
  Bişi: Tavada kızartılan bir tür hamur işi
  Cücük: Civciv
  Gölbez: Köpek yavrusu
  Katık: Süzme yoğurt
  Eme: Hala
  guş:kuş
  görcünlük:güvercinlik
  badik:kaz yavrusu


  Coğrafya

  Köy, 41°2′17.16″ Kuzey, 35°50′27.24″ Doğu koordinatlarında yer alır ve Samsun iline 83 km, Havza ilçesine 19 km uzaklıktadır.

  İklim


  Köy Muhtarı: Şerif TAŞ

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 (362 ) 752 71 93  Köy, karasal iklimden ılıman deniz iklimine geçiş bölgesinde yer almaktadır. Bu nedenle Karadeniz bölgesinin sahil kesimine göre daha az yağış düşmektedir. Yağışlar genellikle ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde görülmektedir. Yazları ılık ve serin, kışları ise soğuk geçmektedir. Gece ile gündüz arasında ısı farkı çoktur. Kış ayları sisli olup, kar yağışı ve buzlanma görülür. Köyün yıllık yağış ortalaması metrekareye 600 kg'dir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 158
  2000 224
  1997 248

  Eğitim ve Öğretim

  Köyde okur yazarlık oranı %98'dir. İlköğretim okulu ve lojman bulunmaktadır. Öğrenci sayısı birinci kademe onbir, ikinci kademe dokuz olmak üzere toplam 20'dir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde 18 adet traktör bulunmakta, sulamada Ladik, Çadırkaya pompaj sul.tes. yararlanılmaktadır.

  Tarım alanı miktarı (DA): 5.004

  Tahıllar: Buğday, Arpa, Yulaf, Ayçiçeği, Fiğ, Şeker pancarı, Mısır silajı.
  Sanayi bitkileri: Ayçiçeği, Şeker pancarı.
  Yem bitkileri: Fiğ, yonca, korunca, hayvan yiyeceği pancar.
  Bakliyat: Fasulye, nohut, mercimek.
  Meyveler: Elma, Armut, Ayva, Şeftali, Kızılcık, Kayısı, Kiraz, Vişne, Dut, Ceviz, Üzüm, Erik.
  Sebzeler: Patates, Domates, Lahana, Ispanak, Pırasa, Soğan, Yeşil biber.
  Büyükbaş hayvan sayısı: 260
  Küçükbaş hayvan sayısı: 115

  Altyapı bilgileri


  Taşkaracaören köyü camiiKöyde ilköğretim okulu, lojman ve büyük bir cami vardır. İçme suyu şebekesi vardır ve yeterlidir ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol, Havza - Samsun anayolundan köye kadar asfalttır. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır, elektrik köyde bulunan 1 adet trafo tarafından dağıtılmakta, telefon Ladik istasyon santraline bağlı ve 45 abonesi bulunmaktadır.


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi


  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Taşkaracaören Köyü Havza Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş