Taşkıran Bitkisi Özellikleri Resimleri

'Doğa ve Bitkiler' forumunda DeMSaL tarafından 10 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Taşkıran Bitkisi Özellikleri Resimleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Taşkıran Bitkisi - Taşkıran Hakkında - Taşkıran Nedir - Taşkıran Ekolojisi  Taşkıran (Saxifraga), taşkırangiller (Saxifragaceae) familyasına ait bir bitki cinsidir.

  Evlerde makromeye asılı sevilerek bakılan türü gelintacıdır (Saxifraga stolonifera).

  Adlandırma

  Azeriler taş-delen (daşdələn) adını verirler. Çoğu dilde Türkçedeki gibi taş-kıran anlamına gelir: İngilizce (stone-breakers), Almanca (Steinbrech), Felemenkçe (steenbreek), Danca (stenbræk), Rusça (камнеломка), Bulgarca (каменоломка); Lehçe (skalnica). Latince bilim adı da taş (saxum) ile kırmak (frangere) sözlerinden kuruludur.

  Morfoloji

  Çoğunlukla çok yıllık nadiren bir yıllık veya iki yıllık otsu bitkilerdir. Gövde öbekli ya da basit yapılıdır. Bulunduğu yere göre taban ve gövde yaprakları olmak üzere iki tip yaprak bulunur. Yaprak saplı veya değildir. Yaprak ayası basit; kenarı dişli veya lopludur. Gövde yaprakları almaşık dizilişli olup nadiren karşılıklıdır.

  Çiçek kurulu, tek çiçekli ya da talkımlarda çok sayıda çiçekten oluşur. Çiçekler genellikle er dişi bezen tek cinsli, bir yanlı bakışımlı nadiren iki yanlı bakışımlıdır. (zigomorfik) Çiçek tablası kupa veya fincan biçimindedir. 4 ila 8 arasında çanak yaprak görülür. Taç yaprakların sayısı 4 veya 5'dir, rengi sarı, turuncu, beyaz ya da mordur, belirgin damarlı ve kenarı genellikle tamdır. Erkek organlar 8-10 kadardır. İplikçik biz yada sopa biçiminde olur.

  Meyve yaprağı (karpel) plesanta bölgesinde az miktarda birbiriyle bitişmiştir. Yumurtalık çoğunlukla 2 gözlü; plesanta genellikle köşede yer alır; 1 veya 2 zarlıdır. Diskli bal özü bezi kimi zaman iyi gelişmiştir dairesel ya da yarı dairesel yapıdadır. Meyve 2 kapakçıklı kapsül yapısında olup içerisinde çok sayıda tohum bulunur.

  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Taşkıran Bitkisi Özellikleri Forum Tarih
Ölüme Yürüyüş Kitabı - Cemalettin Taşkıran Kitap, Resim ve Dergi 14 Aralık 2011
Taşkıran İlköğretim Okulu Yusufeli Artvin Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 12 Ocak 2011
Taşkıran Mustafa Özer İlköğretim Okulu Çaykara Trabzon Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 24 Temmuz 2010
Taşkıran Köyü Hakkında Bilgi Zile Tokat Tokat Tanıtımı 8 Haziran 2010
Taşkıran Bucak Köyü Yusufeli Artvin Artvin Tanıtımı 29 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş