Taşbulak Köyü Hakkında Bilgi Hınıs Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Taşbulak Köyü Hakkında Bilgi Hınıs Erzurum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  taşbulak köyü resimleri - taşbulak köyü tanıtım - taşbulak köyü resimleri  Taşbulak, Erzurum ilinin Hınıs ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün eski adı (kosan)cumhuriyettin kurulmasıyla beraber taşbudak ismi almıştır kosan ismi kürtçe bir isim her ne kadar şu an köyde kürtler yaşanamsada halen ismi yörede kosan olarak bilinir kosan köyün kurucusu olduğu sanılan evdale zeynık adında bir kürt yaşar evdale zeynık günün birind eosmanlı devlettin kendisine defteri-muktesid yani vergi isteyince ki avdale zeynık özgür yaşamış bu uygulamaya anlam vermemiş hatta kötü anlam çıkarmış zan etmişki devlet ondan malının tümünü alacak ona burda yaşamak şansı vermeyecek başka bir yere göçerse bu vergiden kurtulacak ve şunu der ey welat (memleket) sen artık bana tövbelisin o bu habari eşinden aldığında tarla sulamakta küreğini tarlaya saplayarak göç eder daha sonra köye 2 genç kürt yerleşir bir dönem sonrada köye şimdi torunları yaşamakta olan KARAÇELİK,AKARSU,FELEKOĞLU,DÜZGÜN,ailelerrin atası olan 2 kardeş gelirler daha sonra kardeşlerden biri muş vartoya taşınacaktır. ancak bu kardeşler arasında iyi ilişki kurulammakta 2 kürt genci gelen misafirlerini karkutup kaçırmak isterler bunun için çeşitli bahanelerle kavga çıkar kavgada kürt kardeşler cidi olarak yaralanmışlar o dönemin muhakemeleri komşu köyde kurulmakta haklı haksızı onlar belirlemekte kürt kardeşlerin mahkemeye gideceğini iyi bilen kardeşler kürtlerden önce davranırlar mahkemeye giderler vaziyeti ağaya anlatırlar ki ağa bu durum karşısında pek memnundur tamam der siz köye dağılın ben geldiğinizden haberdar deilim der sonra köye kürt kardeşler gelir ağa harola der gençler ne bu haliniz durum böle böle dr meseleyi anlatırlar ağaya ağa bana o 2 akrdeşi bulun getirin der her ne kadar ağa mahkemede kızsa da kürtler vaziyeti çakarlar ağa ağa bu iş seninde hoşuna gitti derler ve sonuç alamayacağını bilerek çıkarlar ve o günden sonra köy bu iki kardeşe kalır
  Kültür

  Köyün gelenekleri arasında
  Coğrafya

  Erzurum iline 165 km, Hınıs ilçesine 15 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 222
  1997 210
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]

  kaynak-vikipedi
  özgür ansiklopedi

  yerel.net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Taşbulak Köyü Hakkında Forum Tarih
Taşbulak Köyü Kemah Erzincan Erzincan Tanıtımı 19 Mart 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş