Taş Kesen Çoban

'Türkiye Tatil Yerleri Hoteller' forumunda Mavi_Sema tarafından 6 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Taş Kesen Çoban konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Taş Kesen Çoban- Kars

  [​IMG]

  Kars'ın Kağızman İlçesi'nin Kızılöküz köyünde, taş kesen bir çobanın efsanesi anlatılır. Bu çoban geçimini köy halkının koyunlarını otlatıp çobanlık yaparak sağlarmış. Yazın en sıcak günlerinde bu çoban, koyunlarını en güzel ve en yüksek otlağa çıkarak otlatmaya koyulmuş. Ancak o civarda bir damla su bulunmazmış. Hem hayvanlar hem de çoban çok susamış. Susuzluktan bağrı yanan çoban 'Ya rabbim, sana yedi kurban keseyim, yeter ki şuradan su çıkartıp, şu kulunun ve aciz hayvanların susuzluklarını gider' diye yakarmış.

  Çobanın bulunduğu yerin hemen yakınında o anda yerden su kaynamış. Sevincinden çılgına dönen çoban o buz gibi sudan kana kana içip hayvanlarına da içirerek susuzluklarını gidermiş. Ancak çoban sözünde durmamış. 'Koyunlar benim değil. Bunun yerine yedi bit öldürüp adağımı gerçekleştiririm' diye düşünmüş ve öyle de yapmış. Öldürdüğü bitleri de kaynağa atmış. Ne var ki kısa süre sonra çoban ve koyunlar bulundukları yerde taş kesmişler.

  Çobanın ve koyunların geri gelmemesi üzerine meraka düşen köylüler çobanı aramaya çıkmışlar. Çobanın ve bütün koyunların yeni kaynağın yanında taşa dönüştüğünü görmüşler. Bugün de o kaynağın civarındaki kayaların, taşlaşmış çobanla koyunlarının kalıntıları olduğuna inanılır.​
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Taş Kesen Çoban Forum Tarih
Yaş Kesen Baş Keser Atasözünün Anlamı Nedir Atasözleri & Deyimler 28 Şubat 2012
Taşkesen Köyü Hakkında Bilgi Tekman Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Taşkesen Köyü Hakkında Bilgi Diyadin Ağrı Ağrı Tanıtımı 15 Ocak 2011
Taşkesen Cumhuriyet İlköğretim Okulu Diyadin Ağrı Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 19 Temmuz 2010
Taşkesen Köyü Merkez Bayburt Bayburt Tanıtımı 30 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş