Taş Devrine Ait Resim Örnekleri

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 3 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. Taş Devrine Ait Resim Örnekleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Taş devrine ait resimler var mıdır?
  Taş devri ile ilgili resimler bulmama yardımcı olur musunuz?
  Taş Devrine Ait Resim Örnekleri
   

 2. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Lascaux Mağarası'ndaki tarih öncesi resimler


  Güneybatı Fransa’da bulunan Lascaux Mağarası 12 Eylül 1940 yılında keşfedildi. Mağarada yontma taş devrine ait dünyanın en güzel resimler bulunuyor. İkinci dünya savaşında sonra halka açıldı ancak günde 1200 ziyaretçinin ürettiği karbondioksit yüzünden resimler hasar gördü. Bundan dolayı 1963 yılından bu yana mağaralar ziyaretler için kapandı.


  [​IMG]


  [​IMG]
   

 3. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Taş Devrine Ait Resim Örnekleri

  (1) MÖ 10 binli yıllara ait taş kakmalar

  (2) MÖ 11 bin yılına ait havan tokmakları

  (3) MÖ 10 bin yıllarına ait obsidyen alet

  (4) MÖ 11 bin yılına ait taş eşyalar

  (5) Malakit (bakır taşı) dolgu malzemesi kullanılarak yapılmış MÖ 9-10 bin yıllarına ait taş eşya

  (6) MÖ 10 binli yıllara ait çivi örünümünde dolgu taş

  (7) MÖ 10 bin yılına ait çekiç ucu

  Bu resimde görülen taş aletler, ortalama MÖ 10 -11 bin yıllarına aittir. Buradaki taşlardan herhangi birini, evrimcilerin, o dönem insanlarının yaptıklarını iddia ettikleri gibi, bir başka taşla vurarak yapmaya çalıştığınızı düşünelim. Örneğin 4 numarada görülen taşlardaki düzgün oyukların aynısını açmaya çalışın. Elinizdeki kaya parçasına istediğiniz kadar taşla vurun, böyle düzgün bir delik açamazsınız. Bunu yapabilmek için, çelik gibi sağlam metallerden yapılmış aletler kullanmanız gerekir.


  [​IMG]
   

 4. maliksrdgn

  maliksrdgn Üye

  Üstteki resimlerde görülen bileziklerden soldaki mermerden, sağdaki de bazalttan yapılmıştır. MÖ 8500-9000 yıllarına aitlerdir. Evrimciler bu dönemde, sadece taştan yapılmış aletlerin kullanıldığını iddia ederler. Bazalt ve mermer çok sert taşlardır. Bu taşların böylesine düzgün yuvarlak halkalar haline getirilmesi için, çelikten yapılmış keski ve işçilik malzemeleri kullanılmalıdır. Bileziklerin çelik aletler kullanılmadan kesilip şekillendirilmiş olması mümkün değildir. Bir kişiye bir parça taş verip, elindeki taşla, bazalt kitlesini, resimdeki gibi bir bilezik haline getirmesini istesek, bunda başarılı olabilir mi? Elbette taşı taşa sürterek,taşa taşla vurarak bileziği meydana getiremeyecektir. Ayrıca bu bulgular, o dönemde burada yaşayan insanların estetik anlayışa ve sanat zevkine sahip olan, kültürleri gelişmiş bireyler olduğunu göstermektedir.

  Üstteki resimde elle yapılmış obsidyenler, kemik aletler, kancalar ve taştan yapılmış çeşitli malzemeler görülmektedir.
  Kemiğe taşla vurarak böyle düzgün şekillerin elde edilemeyeceği açıktır. Kaba taş darbeleri, kemiği sürekli dağıtıp parçalayacak, istenildiği gibi şekillendirilmesini engelleyecektir. Aynı şekilde granit ve bazalt gibi en sert taşlardan yapılan bu malzemelerin de, taş darbeleriyle bu derece düzgün kesilmesinin, sivriltilip şekillendirilmesinin mümkün olmadığı açıktır. Bu taşlar, meyve keser gibi düzgün kesilmiştir.
  Taşların parlaklığı da evrimcilerin iddia ettiği gibi cilalanmış olmalarından değil, kesimden kaynaklanmaktadır. Bu eşyaları yapan insanlar, ellerindeki malzemeyi diledikleri gibi şekillendirebilecekleri demir veya çelikten yapılmış teknik cihazlara sahip olmalıdır. Sert taş parçaları ancak çelikle bu derece düzgün kesilebilir.
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş