Taş devri diyeti sınırsız et yedirtiyor!

'Diyet Beslenme' forumunda KaRDeLeN tarafından 3 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Taş devri diyeti sınırsız et yedirtiyor! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Taş devri diyeti sınırsız et yedirtiyor!

  ]Ebra Tüzün'ün haberi
  Türkiye'de Prof. Ahmet Aydın'ın taş devrindeki ilken insanın beslenme alışkanlıklarından esinlenerek önerdiği ve kitap haline getirdiği 'Taş Devri DiyetiABD'nin Washington Post ve New York Times gibi saygın gazetelerine konu oldu.
  Prof. Dr. Ahmet Aydın doğru beslenme biçimi olarak önerdiği taş devri diyeti, modern diyet yöntemlerine pek itibar etmiyor. Modern diyetlerde et tüketimi sınırlarınken, taş devri diyetinde sınırsız et yemek serbest. Bu diyeti uygulayanlar kırmızı eti istedikleri kadar tüketebiliyor. Tek koşul var: O da etin kalitesi.
  SAKATAT SERBEST
  [​IMG]

  Taş devri diyetinde geleneksel usullerle yapılmış sucuk, kavurma, pastırma tüketimi de serbest bırakılıyor. Katkı maddelerinden dolayı sosis, salam gibi et ürünlerinin tüketilmesi ise istenmiyor. Sakatat kırmızı et kadar bu diyetin içinde yer alıyor. Taş devri insanı gibi böbrek, yürek, kokoreç, işkembe, uykuluk öneriliyor. Diyette mısır, ayciçeği, kanola yağlarının kullanımı yasak. Zeytinyağının dışında tereyağı, iç yağı ve kuyruk yağı gibi hayvani yağların tüketilmesi ise serbest.
  SÜT ÜRÜNÜ TÜKETİN
  Prof. Dr. Ahmet Aydın ayrıca süt değil süt ürünü, mümkünse günlük mandıra sütü tüketilmesi önerisinde bulunuyor. Temiz olduğuna güvenilir sokak sütçüsünden süt alınmasını istiyor. Bunları yapamayan şehir insanlarına ise günlük pastörize şişe süt öneriyor. Sadece ekşiyen, kesilen ve kaymak bağlayan süt ve süt ürünleri alınmasını tavsiye ediyor
  GÜNDE 3 YUMURTA
  Şeker ve her türlü tatlandırıcıdan tamamen uzak durulmasını öneren taş devri diyeti, vejetaryen beslenme biçimine de tamamen karşı çıkıyor. Bu nedenle çok ciddi B12 eksikliği yaşandığına dikkat çekiyor. Bol taze meyve ve sebze ancak bunun yanında günde 2-3 tane de yumurta öneriyor.
  ÇİFTLİK TAVUĞU YASAK
  Balık yerken ise ağır metal zehirlenmesi riskini azaltmak için küçük ve yüzeyde yaşayan balıkların seçilmesi isteniyor. Çiftlik balıkları ise tercih edilmiyor. Tavuk yemeye ancak köy tavuğu ise izin veriliyor, çiftlik tavukları da yine yasaklar listesinde. Prof. Dr. Ahmet Aydın bu diyeti uygulayanların en çok bir hafta sonra yorgunluğunun ortadan kalktığını, pek çok hastalıklarının tedavi olduğunu ve ideal kilolarına kavuşacaklarını savunuyor.
  GÜNDE 8 BARDAK SU GÜVEÇTE YEMEK!
  Günde 8 bardak su içilmesi diyetin olmazsa olmazı. Uykudan önce bir iki bardak su öneriliyor. Açık çay, ayran, kefir tavsiye ediliyor. Ekşiyebilen yoğurt, turşu, sirke, nar ekşisi, boza gibi probiyotiklerden zengin gıdalarla beslenilmesi isteniyor. Yeşil ve siyah çay şekersiz olmak kaydı ile yine destekleniyor. İşlenmiş soya ürünü kesinlikle yasaklanıyor. Bunun dışında günde iki diş sarımsak, bir baş kuru soğan, 1-2 tatlı kaşığı zerdeçal tozu diyetin ana maddeleri. Taş devri insanının beslenme modelinin en az yarısı çiğ yiyeceklerden oluşuyor. Ancak diyeti yapanların pişirme şekillerine de dikkat etmesi gerekiyor. Alüminyum kaplar kesinlikle yemek pişirmede kullanılmıyor. Mikrodalga yasak. Toprak güveç ve cam kaplar öneriliyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Taş devri diyeti Forum Tarih
Kabataş devri özellikleri kısaca Tarihi Bilgiler 15 Aralık 2015
Türk Harf Devrimi Haftası Yazı Eğitim Bilgileri 8 Şubat 2014
Türk Harf Devrimi Haftası Şiirleri Şiirler 27 Ocak 2012
Türk Harf Devrimi Haftası İle İlgili Konuşma Metni Özel Gün ve Geceler 27 Ocak 2012
Türk Harf Devrimi Haftası İle İlgili Genel Bilgi Özel Gün ve Geceler 27 Ocak 2012

Bu Sayfayı Paylaş