Tırnak yemeye yol açan nedenler

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda Dine tarafından 25 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Tırnak yemeye yol açan nedenler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Tırnak yemeye yol açan nedenler

  • Korku ve kaygı durumları,

  • Öfke, şiddet ve saldırganlık,

  • Kendine güvensizlik,

  • Aile içi sorunlar ve çatışmalar,

  • Aşırı baskılı ve kontrolcü aile ortamı,

  • Kıskançlık duyguları,

  • İlgi ve sevgi eksikliği gibi hemen her tür olumsuz duygu
  durumlarında çocuğun tırnak yediği görülmektedir.

  Öneriler

  Tırnak yeme davranışının altında, kesin olarak kaygının yattığı ya da bir başka kişiyi görerek modellemek olduğu biliniyor. Ek olarak başka bazı kaygı bozuklukları da bu duruma eşlik edebiliyor. Dolayısıyla bu sorunu çözümlemeye giden yolda öncelikle bu kaygıyı azaltmak gerektiği, ilgi ve sevgi açlığının doyurulmasının şart olduğu bilinmelidir. Üstelik olay kesin olarak bir alışkanlık haline gelmişse çözüm her zaman zorlayıcı olur.

  Özellikle ailenin ya da çevrenin baskısı olayı durdurmaktan daha çok, bireyin üzerindeki kaygıyı ve baskıyı artıracaktır. Bu yoğunluk da davranışa yansı***** tekrarlanma ve perçinlenme olasılığını yükseltecektir.

  Bu tip bir davranış bozukluğunda mutlaka bir psikolog desteği almak çok yararlı olur.Aile içindeki çatışmaları önlemesi ve kişilere bir yol haritası vermesi bakımından da son derece olumlu katkıları olacağı bilinmelidir.Sonuç olarak yapılması gereken,yanlış davranışın ve alışkanlığın değiştirilerek yerine yeni ve sağlıklı olan davranışı yerleştirmektir.Buna ‘davranış biçimlendirme’ diyoruz ve bu biçimlendirme işi profesyonel destek alınmadan el yordamıyla yapılacak bir iş değildir.Dolayısıyla bir uzman desteğiyle ve kararlı,ilgili,olumlu yaklaşımlarla sorunun çözümü mümkündür.Bütün mesele, sorunu çok ileri yaşlara varmadan çözümleyebilmektir.

  Psikolog Serap Duygulu
   

Bu Sayfayı Paylaş