Tırnak Mantarı - Tırnak Mantarının Tedavisi

'El Ayak ve Vücut Bakımı' forumunda NeslisH tarafından 19 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Tırnak Mantarı - Tırnak Mantarının Tedavisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  tırnak mantarları, kişinin kendi el ve ayağında mevcut mantar enfeksiyonunun tırnağa bulaşması yoluyla, manikür ve pedikür esnasında ya da farklı bir yolla mantarlı dokuyla temas sonucu oluşur.

  Sürekli kapalı, nemli, hijyenik olmayan bir ortam, ayak tırnağı mantarı oluşma riskini artırır veya tırnak etrafındaki deride bir zedelenme enfeksiyon ajanının buradan girişini kolaylaştırır.

  Tırnak mantarının belirtileri, tırnakta kalınlaşma, kabalaşma, ufalanma, renk değişikliği (sarı, kirli gri, mat rankler) şeklinde görülür. Bu belirtiler ortaya çıktığında vakit kaybetmeden bir dermotoloğa görünmekte fayda vardır.

  İhmal edildiği takdirde hastalık yavaş yavaş, sinsi bir şekilde ilerleyerek tırnağın tamamını tutabildiği gibi, diğer tırnaklara da bulaşabilir ve diğer aile fertleri için de tehlike oluşturabilir. Bunların yanısıra tedavi süresi uzar ve güçleşir.

  Mantar oluşumunu engellemek için, el ve ayak hijyenine dikkat etmek gerekir. ayakları temiz tutmanın yanısıra, kuru tutmak da mantar enfeksiyonları açasından önem taşır.

  Nemli ortam mantarın çoğalması açısından uygun bir ortamdır. Aşırı terleyen ayaklar için, antiseptik veya antimikotik pudralarla çorap içleri veya ayakkabılar pudralanabilir.

  Tırnakları keserken de dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Özellikle ayak baş parmaklarının tırnak köşeleri yuvarlatılmalı, çok derin ve çok kısa kesilmemesi gerekir. Özellikle tırnak batması riski olan gömük tırnaklı kişiler, tırnağı daha uzun bırakmalı, ucunu küt olarak kesmelidir.

  Tedavi için genellikle ağızdan tedavide kullanılan tabletler verilir. Tedavi süresi, hastalığın şiddetine göre genellikle 6 ay ile 1 yıl arasında değişir. Ağır vakalarda tırnağın çekilmesi gerekebilir.
  Tırnak mantarının ilerlemesini önlemek için, en kısa sürede bir dermotoloğa muayene olmak gerekir.

  Züleyha Yaman BÜYÜKADALI
  Cilt Hastalıkları Uzmanı
   

 2. Google

  Google Özel Üye

  Eline sağlık paylaşım için sağol..
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tırnak Mantarı Tırnak Forum Tarih
Tırnak Mantarı Nasıl Tedavi Edilir? El Ayak ve Vücut Bakımı 29 Aralık 2011
Tırnaklarda Mantar Enfeksiyonu -Tırnak Mantarın Tedavisi El Ayak ve Vücut Bakımı 29 Eylül 2010
Tırnak mantarını gidermek için ve önlemek için bakım önerileri Güzellik & Bakım 18 Ekim 2008
Ayak tırnaklarını nasıl kesmeliyiz El Ayak ve Vücut Bakımı 2 Ekim 2016
Tırnak bakımı, Tırnak Bakımı Yapma El Ayak ve Vücut Bakımı 22 Ekim 2012

Bu Sayfayı Paylaş