Tıp Bayramı Ne Zaman - Tıp Bayramı Tarihi

'Özel Gün ve Geceler' forumunda Mavi_Sema tarafından 25 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Tıp Bayramı Ne Zaman - Tıp Bayramı Tarihi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Tıp bayramı tarihi hakkında bilgi
  tıp bayramı tarihi 14 Mart


  Tıp bayramı her yıl Mart ayının 14. gününde kutlanır.

  İlk tıp bayramı 14 Mart 1919 yılında, işgal altındaki İstanbul’da, tıp öğrencileri tarafından kutlanmıştır. Tepkilerini bir şekilde dile getirmeye çalışan öğrencilerin bu törenine Dr.Fevzi Paşa, Dr.Besim Ömer Paşa, Dr.Akil Muhtar (Özden) gibi dönemin ünlü hocaları da katılmıştır.
  1933 yılında “Mekteb-i Tıbbiye-i Adliye-i Şahane” İstanbul Üniversitesi’ne dâhil olmuş. Daha sonra 1945’te Ankara Tıp Fakültesi, 1954’te Ege Tıp Fakültesi kurulmuş ve bu bugünlere değin gelinmiştir.
   

 2. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  tıp bayramı ne zaman kutlanır,
  tıp bayramı ne zaman?

  Tıp Bayramı her yıl Mart ayının 14'ünde kutlanır..
  Türkiye'de tıp alanından çalışanların hizmet sorunlarının tartışıldığı ve bilime katkılarının ödüllendirildiği bir anma ve kutlama günüdür.

  14 Mart 1827 yılında II. Mahmut döneminde, Hekimbaşı Mustafa Behçet'in önerisiyle ilk cerrahhanenin, Şehzadebaşı'daki Tulumbacıbaşı Konağı'nda Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire adıyla kurulması, Türkiye'de modern tıp eğitiminin başladığı gün olarak kabul edilir. Okulun kuruluş günü olan 14 Mart, "Tıp Bayramı" olarak kutlanmaktadır.

  İlk kutlama, 1919 yılının 14 Mart'ında işgal altındaki İstanbul'da gerçekleşmiştir. O gün, tıbbiye 3. sınıf öğrencisi Hikmet Boran'ın önderliğinde, tıp okulu öğrencileri işgali protesto için toplanmış ve onlara devrin ünlü doktorları da destek vermişti. Böylece tıp bayramı, tıp mesleği mensuplarının yurt savunma hareketi olarak başlamıştır.

  1929-1937 yılları arasında 12 Mayıs günü Tıp Bayramı olarak kutlandı. Bu tarih, Bursa'daki Yıldırım Darüşşifası'nda ilk Türkçe tıp derslerinin başladığı tarih olarak kabul edildiği için Tıp Bayramı yapıldı. Ancak zamanla bu uygulamadan vazgeçildi ve yeniden 14 Mart Tıp Bayramı oldu.

  Tıp sembolü 1976'dan beri sadece 14 Mart günü değil, 14 Mart'ı içine alan hafta boyunca kutlama yapılmakta ve bu hafta Tıp Haftası olarak kabul edilmektedir.
  Kaynak:wikipedia.org
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tıp Bayramı Zaman Forum Tarih
Tıp Bayramıyla İlgili Şiir Şiirler Şiirler 15 Mart 2013
Tıp Bayramının Önemi Seviyeli-Ciddi Konular 30 Ocak 2012
Tıp Bayramı Hakkında Yazı Makaleler-Denemeler 30 Ocak 2012
Tıp Bayramı 2012 Özel Gün ve Geceler 29 Ocak 2012
Tıp Bayramı ile ilgili Güzel Sözler Güzel Sözler-Mesajlar 23 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş