Tığıllar Köyü Koçarlı Aydın

'Aydın Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 9 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Tığıllar Köyü Koçarlı Aydın konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Koçarlı Tığıllar Köyü Bilgileri - Tığıllar Köyü Hakkında - Tığıllar Köyü Tanıtımı - Tığıllar Köyü Resimleri  Tığıllar ,Aydın Koçarlı ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: KOÇARLI

  İl:AYDIN

  İle Uzaklığı:41 km

  İlçeye Uzaklığı:17 km

  Rakım: m

  Nüfus:

  2000:89
  1997:87

  Tarihçe

  Köyün adının "tığlı" adında bir yörük çobanın köyün şu anda bulundu yere çadır kurması ve burada çoğalmaları sebebiyle "tığlılar adını aldığı bilinmektedir.tığlılar köyünün iki adet mezarlığı vardır biri yaylasında biride köyün girişindedir

  Kültür

  Köyün yemekleri olarak bilinenler şunlardır; yaprak sarması ve tokulak yemeği.

  Coğrafya

  Aydın iline 41 km, Koçarlı ilçesine 17 km uzaklıktadır. Köy zeytinliklerle çevrilidir yukarısında çamlık vardır. Yayla mahallesinde incir bahçeleri vardır. Köydeki bazı yer adları şunlardır; olukbaşı, çataltepe, sırtlanlık, çukurbağ, yellibelen, çobanlar, emezler, çamrak, kemiklik, borukluk, akyar, başgacı.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Köyümüzün başlıca geçim kaynağı zeytin ve incirdir.Köy halkı kışın zeytin işleriyle uğraşırken yaz aylarında daha yukardaki incir bahçelerinin olduğu yaylaya göçmektedir.köylülerimizin hemen hepsinin yemiş bahçesi mevcut olup eylül ayında kuru incirler toplanmaktadır.Üzüm bağları da geniş yer tutar.Badem ceviz kestane diğer toplanıp satılan ürünlerdir.

  Köy Muhtarı: Bilgi yok.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş