Tüzmen: İthalatımız 50 milyar dolar azalır

'Ekonomi Ve Borsa' forumunda NeslisH tarafından 11 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Tüzmen: İthalatımız 50 milyar dolar azalır konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ankara (AA)- Dünyada yaşanan krizle birlikte Türkiye'nin ithalatı da gerilerken, krizle birlikte aylık ithalat 5 milyar dolar düştü. Bakan Tüzmen, 2009 yılında Türkiye'nin ithalatının 50 milyar dolar azalacağını söyledi.

  Edinilen bilgiye göre, Ekim ayında 14 milyar 700 milyon dolarlık ithalat yapılırken, Kasım ayı ithalatının alınan ön veriler paralelinde, 12 milyar 600 milyon dolar seviyelerinde olması bekleniyor. Bu durum, krizle birlikte aylık ithalat rakamlarında 5-6 milyar dolarlık bir düşüş anlamına geliyor. Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, ithalatta yaşanan durumla ilgili olarak AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, ithalat rakamlarında özellikle son iki aydır ciddi düşüşler yaşandığını belirtti.

  Tüzmen, şöyle devam etti:''Türkiye, düşük döviz kurları nedeniyle büyük miktarlarda ara mal ithal ederek bunları işleyip ihraç ediyordu. Sanayicimiz, ihracatçımız dünya
  pazarlarındaki paylarını korumak ve pazarlarını başkalarına kaptırmamak için yerli ara mal yerine, ucuz ara mal ithal ederek ihracatını sürdürdü.Şimdi, gerek dünya pazarlarındaki daralmaya bağlı olarak, gerekse döviz kurlarının yükselmesi nedeniyle ithalatımızda ciddi düşüşler yaşanıyor. Bugünkü durumun devam etmesi halinde, 2009 yılında ithalatımız yaklaşık 50 milyar dolar azalır.''

  İthalatın azalmasındaki bir başka nedenin de dünyada emtia fiyatlarında yaşanan düşüş olduğunu kaydeden Bakan Tüzmen, bu durumun bir yandan ihracatı olumsuz yönde etkilerken, diğer yandan ithalat faturasını da aşağı çektiğini bildirdi. Tüzmen, en büyük ithalat kalemi olan petrol ve petrol ürünlerinin fiyatlarının büyük oranlarda düştüğünü kaydederek, ''170 dolarlardan 40 dolarlara geriledi. Demir çelik fiyatlarında da aynı durum söz konusu. Bu ürünlerin sayısını artırmamız mümkün. Bütün bunlar ithalat faturamızı düşürüyor" diye konuştu.

  Dünya pazarlarında yaşanan olumsuz gelişmelerden en az etkilenmek için çalıştıklarını ifade eden Bakan Tüzmen, ithalattaki düşüşün ihracattaki düşüşten daha fazla olmasının Türkiye'nin cari açığına olumlu etki yapacağını bildirdi. Türkiye'nin bu kriz ortamını fazla yara almadan geçirmesi halinde önünün çok açık olduğunu ifade eden Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, ''Fazla yara almadan iki sene dayanırsak sonrası kolay, Türkiye'nin önünde kimse duramaz. Bunu başarırsak dünya pazarlarındaki payımızda hızlı bir sıçrama yaşarız'' diye konuştu.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tüzmen İthalatımız milyar Forum Tarih
Tüzmen: "2012 ve 2023 hedeflerinden sapmadık" Ekonomi Ve Borsa 3 Aralık 2008

Bu Sayfayı Paylaş