Tütenocak Köyü Hakkında Bilgi Şenkaya Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Tütenocak Köyü Hakkında Bilgi Şenkaya Erzurum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  tütenocak köyü bilgileri - tütenocak köyü tanıtım - tütenocak köyü resimleri  Tütenocak, Erzurum ilinin Şenkaya ilçesine bağlı bir köydür.


  Köyümüz ün adı EHRİZ olarak konulmuş.Ancak Cumhuriyetin ilanından sonra TÜTENOCAK olarak konulmuştur.EHRİZ ya da ERAZ küçük çocuklara konulan isim,yada rüya anlamına gelmektedir.Tarihi çok eski zamanlara dayanır kuruluşu bilinmemektedir.Daha önceleri Köyün üst kısmında bulunan demirciler mevkiinin Köy olduğu bilinmektedir.Daha sonraları aktoprak mevkinde Köy olmuş Cumhuriyetten kısa zaman önce burasıda çevrede bulunan köylere dağılmış şu anda köyümüz Muhtarlık olarak Tüzel kuruluşunu devam ettirmektedir.


  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  COĞRAFYA

  Erzurum iline 190 km, Şenkaya ilçesine 16 km uzaklıktadır.

  COĞRAFİ YAPI

  Köyümüz Doğu Anadolu bölgesinin Kuzey doğusunda, Erzurum ilinin kuzeydoğusunda ve Erzurum'a 185 kilometre uzaklıkta, Allahuekber dağlarının kuzey batısında bulunan Hüseyin dede tepesi eteklerinde kurulmuştur. Köy merkezinin rakımı tam olarak 1980 metredir. Erzurum platosunun yüksek rakımlı, engebeli ve kırık arazi karakterine sahip Köyümüzün yüz ölçümünün büyük bir bölümünü dağlar ve yüksek rakımlı yaylalar kapsar. Köyümüz çevrede bulunan köyler içinde en büyük araziye sahip köy olup genelde köyümüzde: buğday, arpa, yulaf, yonca, çavdar, gorunga, fiğ, patates, halkın temel ihtiyaçların giderecek çeşitli bahçe bitkileri de yetiştirilmektedir. Geniş mera ve çayırlara sahiptir. Küçük ormanlık alana sahiptir. Çok eski zamanlarda köyümüzün tamamı üst kısımlardan başlayarak sık çamlık alanlara sahip imiş. Edinilen bilgilere göre yanarak az bir alan kalmıştır. Çeşitli yerlerinde çıkan çam fidanları bunun göstergesidir.

  DAĞLAR

  Doğusunda Allahuekber dağları (3210 M) Güneyin de Soğanlı dağları (2850) Batısında Kırdağ (2823 m) Kuzeyinde Erdavut (Ziyaret)(2438)dağları yer alır. Köyümüzün Ziyareti(Hüseyin Dede Tepesi) 2683mdir. Köyümüzün toprakları içindedir.

  HÜSEYİN DEDE TEPESİ

  Hüseyin dede bölgenin en hâkim tepelerinden biri olup askeri açıdan stratejik konumdadır. Osmanlı- Rus savaşında Türk askerinin savunmasında önemli bir tepe olarak kullanılmış, bir müddet orada karakol kurularak gelecek tehlikelere karşı önemli bir merkez olarak kullanılmıştır, Hüseyin dede tepesinde ve eteklerinde onlarca şehit yatmaktadır. Şehitlerimize ALLAH’ dan rahmet diliyoruz.

  AKARSU

  Köyümüzün sulanmasında iki ana kaynaktan yaralanmaktadır, kaynaklar Hüseyin dede tepesi eteklerinden doğmakta Tek çam mevkiinde dere olup çatak mevkiinden köyümüze ulaşmakta diğer kolu yeşilkaya köyü ile sınır teşkil edip karakaşlık mevkiinde şenkaya çayına karışır, diğer kaynak yayla ve ısırganlı mevkiinde doğmakta boran çayırlarında dere olmaktadır. Bentler mevkiinden köye ulaşmakta diğer kolu tekneler mevkiinden geçerek çağlayan deresinde 100 metre yükseklikte çağlayan oluşturarak vank köyünde şenkaya çayına karışmaktadır.

  Köyümüzün altından Soğanlı Dağından kaynaklanan Bardız çayı akar. Derede Alabalık ve Sazan tutulmaktadır. Bu çay Taht köyünün alt kısmında Oltu Çayına karışır ve Yusuf Eli su kavuşumunda Çoruh nehrine kavuşur. Bu çayı besleyen sular genelde köyümüzün topraklarında bulunan 45 e yakın gözelerden(pınar) beslenmektedir.

  Köyümüzün başlıca gözeleri:

  ÇATALLAR GÖZE, KUYULAR GÖZE, TEKÇAM, ISIRGANLI, EĞRİÇAYIR, ALİÇAYIRLARI, ALİKONUN GÖZE, KÖYÜMÜZÜN SUYU, SOĞUK GÖZE, ASLANLI KIŞLANIN GÖZE, O YÜZDE BULUNAN GÖZELER, ESKİ YAYLA

  BÖLGENİN İKLİMİ


  Bölgenin Karasal iklim ile Doğu Karadeniz ikliminin tesiri altındadır. Yaz ayları sıcak, kış ayları soğuk, kar yağışlı ve sert geçmektedir. Rutubet Erzurum iline oranla daha azdır. En yüksek sıcaklık : +34 derece En düşük sıcaklık : -28 derece Ortalama sıcaklık +6 derece Ortalama nisbi nem %63 yıllık Ortalama yağış 46.05 kg/m3
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Ayrıca karadeniz iklimi de kısmen etkilidir
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2008 110
  2000 88
  1997 105
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyümüz yüksek plato alanına sahip olduğundan geniş çayır ve meralar yer almaktadır.Ekilen alanlar dar olması nedeniyle genelde buğday,arpa,yonca,gorunga,fiğ tarım ürünleri olarak yetiştirilmektedir.Köyde herkesin kendi ihtiyacını karşılayacak kadar bahçe bitkileri yetiştirilmektedir.Başlıca patates,soğan,fasulye,mısır gibi temel ürünler yetişmektedir.Büyük ve küçük baş hayvancılık yapılmaktadır.Bunlardan gıda maddesi olarak tereyağı,çeçil peyniri,lor elde edilmektedir.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır.Okul binası kullanılmadığndan Kaymakamlık tarafından köy tüzel kişiliğne geçmiştir. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır.Kullanılmamaktadır . Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol [stabilize]] olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köye ADSL(internet)bağlantısı vardır.
  [​IMG]
  [​IMG]

  kaynak-vikipedi
  özgür ansiklopedi

  yerel.net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tütenocak Köyü Hakkında Forum Tarih
Tütenocak Köyü Kahta Adıyaman Adıyaman Tanıtımı 29 Mart 2010
Tütenocak Köyü Baykan Siirt Siirt Tanıtımı 10 Mart 2010
Tutenocak İlköğretim Okulu Kahtan Adıyaman Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 23 Temmuz 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş