Tütün üretiminden vazgeçen üreticiye 120 lira destek

'Ekonomi Ve Borsa' forumunda KaRDeLeN tarafından 17 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Tütün üretiminden vazgeçen üreticiye 120 lira destek konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Tütün üretiminden vazgeçen üreticilere dekar başına ödeme tutarı 2010 yılı için 120 lira olarak tespit edildi.

  Tarım ve Köyişleri Bakanlığının “Tütün Üretiminden Vazgeçip Alternatif Ürün Yetiştiren Üreticilerin Desteklenmesine Dair Kararın Uygulanmasına İlişkin Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ”, bugünkü Resmi Gazete'de yayımlandı.

  Buna göre, Tarımsal Destekleme ve Yönlendirme Kurulu tarafından tütün üretiminden vazgeçen üreticilere dekar başına ödeme tutarı 2010 yılı için 120 lira olarak tespit edildi.

  Tütüne alternatif olarak ekilen ürün ile ilgili Bakanlıkça destekleme uygulaması varsa, ilgili mevzuat çerçevesinde üreticiler tarafından ayrıca başvuru yapılacak. İl/İlçe Tütün Komisyonları, 2008 ürün yılında Tütün Üretim ve Alım-Satım Sözleşmesiyle belirlenen kota miktarını ve il ortalama verimini Çiftçi Kayıt Sistemine girerek arazi büyüklüklerini ve her üreticiye verilecek ödeme tutarını belirleyecek.

  İl Tütün Komisyonları, ödemeye esas yapacakları incelemelerin sonuçlanmasının ardından Çiftçi Kayıt Sisteminden aldıkları ve onayladıkları İlçe Detayında İcmali (İcmal-3) ve İl Tütün Komisyon Kararlarını TÜGEM'e gönderecek. Bakanlık, ödemeye esas icmal listelerindeki toplam ödeme miktarlarını elektronik ortamda bankaya gönderecek. Gerekli kaynağın banka şubelerine aktarılmasından sonra ödemeler yapılacak.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 17 Şubat 2010

Bu Sayfayı Paylaş