Türmob'dan kiracılara uyarı: Ceza ödeyebilirsiniz

'Ekonomi Ve Borsa' forumunda NeslisH tarafından 6 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Türmob'dan kiracılara uyarı: Ceza ödeyebilirsiniz konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ANKARA (ANKA) - TÜRMOB Başkanı Masum Türker, 1 Kasım'dan itibaren nakit olarak ödenen işyeri kiralarının tamamı ile 500 YTL'yi aşan konut kira tahsilatlarının tamamının banka veya PTT aracılığı ile yapılması zorunluluğu başladığını belirterek, “kirayı bankaya yatırmayanlar, 320 ile bin 490 YTL arasında ceza ödeyecek” dedi.

  TÜRMOB Başkanı Masum Türker, yaptığı yazılı açıklamada, 29 Temmuz tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Gelir Vergisi Genel Tebliği'ne göre, işyeri ve konut kiralama işlemlerine ilişkin yapılacak tahsilat ve ödemelerin banka veya posta idarelerince düzenlenen belgelerle gerçekleştirilmesine ilişkin düzenleme yapıldığını söyledi.

  Türker, Tebliğ'e göre konutlarda, her bir konut için aylık 500 YTL ve üzerinde kira geliri elde edenler ve işyerlerinde, işyerini kiraya verenler ile kiracıların, kiraya ilişkin tahsilat ve ödemelerinin banka veya PTT tarafından düzenlenen belgelerle kanıtlaması gerektiğini ifade etti. Türker şunları söyledi:

  “Bu düzenlemeye göre, işyerlerinin kiralanmasında limit aranmaksızın ödemelerin, banka veya posta idareleri aracılığıyla yapılması gerekmekte. Vergi Usul Kanununun mükerrer 355'inci maddesinde yer alan hüküm uyarınca, mükerrer 257'nci maddeyle getirilen zorunluluklara uymayanlara özel usulsüzlük cezası kesilmesi gerekmekte. Bu madde uyarınca bu Tebliğ ile 1 Kasım 2008'den itibaren getirilen zorunluluklara uymayanlara kesilecek ceza, 2008 yılı için; birinci sınıf tüccarlar ile serbest meslek erbabı hakkında bin 490 YTL'den,ikinci sınıf tüccarlar, defter tutan çiftçiler ile kazancı basit usulde tespit edilenler hakkında 680 YTL'den, bunlar dışında kalanlar hakkında 320 YTL'den az olmamak üzere her bir işlem için bu işleme konu tutarın yüzde 5'idir.”
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Türmob'dan kiracılara uyarı Forum Tarih
Kiracılara uyarı: Ceza ödeyebilirsiniz Ekonomi Ve Borsa 7 Kasım 2008

Bu Sayfayı Paylaş