Türkmenli Köyü Bayramiç Çanakkale

'Çanakkale Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 30 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Türkmenli Köyü Bayramiç Çanakkale konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bayramiç Türkmenli Köyü Bilgileri - Türkmenli Köyü Hakkında - Türkmenli Köyü Tanıtımı - Türkmenli Köyü Resimleri  Türkmenli, Çanakkale Bayramiç ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: BAYRAMİÇ

  İl:ÇANAKKALE

  İle Uzaklığı:60 km

  İlçeye Uzaklığı:12 km

  Rakım:95 m

  Nüfus:

  2000:1098
  1997:1204

  Tarihi

  Bayramiç’ten sonra,çevredeki ilk yerleşme merkezleri Türklerin Rumeli’ye geçişlerinde öncülük yapan Ahi Hızır Emir Beyin ordusundaki Türkmen,Yahşi ve Saçaklı Beylere ödül olarak verilen Türkmenli,Yahşi eli ve Saçaklı köyleridir. Bayramiç merkezdeki en eski camilerden olan çarşı camisinden daha eski tarihli bir camiye sahip olduğu tahmin edilmektedir. Köyün adı Türkmen Bey den gelmektedir.Köy halkı ve muhacır dır.

  Kültür

  Her yıl mayıs ayının ilk haftasında denilen keşkekli pilavlı, yüksek katılımlı piknik tarzındaki mesireler yapılmaktadır. Köyün geleneksel yemekleri; keşkek,pilav,höşmerim,fırında oğlak ve kuzudur.Meşhur Ezine Peyniri Türkmenlide üretilmektedir. Hayvancılık çok gelişmiştir. Koyun, keçi ve büyük baş hayvancılık esas geçim kaynağını oluşturmaktadır.son yıllardaki saanen keçi yetiştiriciliği ile dikkat cekmektedir.

  Coğrafya

  Çanakkale iline 60 km, Bayramiç ve Ezine ilçesine 12 km uzaklıktadır. Düz bir arazi yapısı mevcuttur. Ormanlık alanı kısmen tahrip olmakla beraber son yıllarda ağaçlandırma çalışmaları hız kazanmıştır.malesef istenilirse 49 yıllıgına köy halkının bi adim atmasina müsaade edilmeyecek sekilde temaya devredilmiştir. türkiyemiz çöl olmasin ama bu sekilde de satilmasin bu sekilde saglanan rantlarin önüne geçilsin. köyün gecim kaynagi olan hayvancilik tükenme aşamasina gelmiştir. bir zamanlar milletin efendisi olan köylümüz suan kodamanlarin kölesi olmus durumdadir.

  İklim

  Köyün iklimi, akdeniz iklimi ile karasal iklimin geçiş noktası şeklindedir. Tam bir akdeniz iklimi görülmediği için narenciye yetişmez.Marmara iklimi etki alanı içerisindedir denebilir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin tüzel kişiliği muhtarlıktır.

  Köy Muhtarı: :: MUSTAFA KOCABALDIR

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0.286.7838009
  Cep Telefonu: 0.533.4771967

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır 3 katlı sağlık ocağı lojmanı bulunur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.733 Sayılı türkmenli tarım kredi kooperatif müdürlüğü vardır
  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Türkmenli Köyü Bayramiç Forum Tarih
Türkmenlioğlu Köyü Hakkında Bilgi Gerze Sinop Sinop Tanıtımı 7 Haziran 2010
Türkmenli Köyü Marmara Ereğli Tekirdağ Tekirdağ Tanıtımı 4 Mayıs 2010
Öztürkmenli Köyü Silifke Mersin Mersin Tanıtımı 5 Nisan 2010
Ayaştürkmenli Köyü Silifke Mersin Mersin Tanıtımı 5 Nisan 2010
Türkmenli İlköğretim Okulu Bilgileri Bayramiç Çanakkale Çanakkale Tanıtımı 6 Haziran 2011

Bu Sayfayı Paylaş