Türkmenkarahüyük Köyü Hakkında Bilgi Çumra Konya

'Konya Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 22 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Türkmenkarahüyük Köyü Hakkında Bilgi Çumra Konya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Konya Köyleri - Çumra Türkmenkarahüyük Köyü - Türkmenkarahüyük Köyü Hakkında Bilgiler - Türkmenkarahüyük Köyü Resimleri  Konya Çumra Türkmenkarahüyük Köyü
  Türkmenkarahüyük Köyü Konya ilinin Çumra ilçesine bağlı bir köydür.

  İlçe: ÇUMRA

  İl: KONYA

  Köy Muhtarı: Ferit ŞAP

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 4535717
  Cep Telefonu:

  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu:

  2000:632
  1997:441

  İle Uzaklığı: 67 km

  İlçeye Uzaklığı: 25 km

  Rakım:m

  Türkmenkarahüyük Köyü, önceleri Hotamış'ın bir obası olarak kurulmuş iken, yörede daha çok Kocadoksan diye bilinen 1290 (M. 1873) kıtlığından sonra yine Hotamış'a bağlı bir köy haline gelmiş ve ismini kuzeyde bulunan Karahüyük tepesinden almıştır. Çumra ilçesine bağlı olup aslen Hotamış Türkmenlerinin Hacı Gözelli oymağına mensuptur.

  Türkmenkarahüyük Köyü Hotamış'ın Batısında, Büyükaşlama Çumra karayolunun üzerinde yer alır. Hotamış'a 32, Çumra'ya 22 km . mesafededir. Nufusu 1892'de 404, 1990'da 758'dir.
  Köy ilk önce Hotamış'ın Hacı Gözelli oymağınca kurulmuş bir yayla iken, sonra köy olmuş ve Hotamış'a bağlı kalmıştır. Ancak 14. 7. 1930 da buradan ayrılıp Çumra'ya bağlanması ile eski ismi Karahüyük olan köy Türkmenkarahüyük adını almıştır.
  Köyün kuzeyinde rakımı 1035 m. olan yığma bir Hüyük vardır. Hüyük'ün ortasında bölmeli mahzenler olduğu ve istiklal harbi esnasında kaçakların buralarda gizlendiği söylenir. Meşhur döşeme (Roma Yolu) köyün Acıkuyu mevkiinden geçmektedir.
  Köyü çevre ile bağlayan yol 1974'te stabilize edilmiş ve 1995 yılında (yolda seyir eden araçlar çok toz yaptığı için bir trafik kazasına sebep olmuş sonrasında) asfaltlanmıştır. Köyün içme suyu köyde açılan sondaj kuyudan sağlanır. Köye elektrik 1978 yılında gelmiştir. Köyde 1942 de yapılmış bir cami vardır. Bu cami kerpiçten yapıldığı için zaman içinde yıpranmış 2005 yılında yeni bir cami inşa edilip ibadete açılmıştır. Ayrıca köyde 1932 de açılıp 1960 da yenilenen bir ilkokul vardır. Okulun 1996 1997 öğretim yılı öğrenci sayısı 92 dir.
  Köy halkının geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Bunda en önemlisi ise hayvancılıktır. Ayrıca yer üstü kanalı ve yeraltı kuyuları ile sulu ziraat yapılır. Köyde genelde Buğday, Arpa, Kavun, Karpuz, Fasulye, Nohut, Şekerpancarı yetiştirilir. Kurak olan yerlerde de genellikle Bağday, Arpa ve Nohut yetiştirilir. Köylüler sulak alanları sulamak için Salma su veya yağmurlama
  ile sulama yaparlar

  Köyde hayvancılığa büyük önem verilir, her ailenin evinde 100 den aşağı koyun sürüsü yoktur. Koyun sayısı az olan köylüler büyük sürü sahibi ağalara koyun sürüsünü katar ve büyük sürüler oluşturlur.Bu sürüyü oluşturanlara gatımcı denir. Koyun sağımı, koyunların başları bir araya getirilerek çapraz şekilde bağlanarak hep birlikte sağılır. Bu sağım düzenine köyde koşan adı verilir.
  Köyde 1990 lar önce Hotamış Gölü var iken Köyün diğer bir geçim kaynağı da ıstakoz ve balık avcılığıydı.Ama 1990 dan sonra açılan yeni kanal ile göl kurutulmuş. Bu işle uğraşan köylüler Konya ya göç etmişlerdir. Halen Hotamış Gölünden kalma sular sazlık da vardır ama son iki yıldır Çumra şeker Fabrikasından gelen atıklarla sazlık da ve kanalda kalan canlılarda ölmüştür.
  Köyde yaşayan aileler genelde akraba ilişkilerine göre bir arada gruplar halinde yaşamaktadır ve köyde her aileynin soy ağacı ile ilgili takma bir isim vardır.

  Coğrafi Konum:

  Hotamış tan ayrılan Hotamış kökenli köyleri kapsayan Hotamış yöresi, İç Anadolu Bölgesinde Karaman ile Konya ilinin Karapınar ve Çumra ilçeleri sınırları içinde yer alan Hotamış Ovasında bulunmaktadır. Türkmenkarahüyü Köyü ise bu iki ilçenin ortasında Hotamış'ın Batısında, Büyükaşlama Çumra karayolunun üzerinde yer alır. Hotamış'a 32, Çumra'ya 22 km . mesafededir.
  İklim ve Bitki Örtüsü: Hotamış yöresinde karasal bir iklim hüküm sürmektedir. Bu iklimin tipik özelliği ise kışları sert ve karlı, yazları sıcak ve kurak geçmesidir. Yağışlar ilkbahar ve sonbaharda yağmur, kışın kar şeklindir. Yaz aylarında yağış görülmez. Yörenin sahip olduğu iklimin en belirgin özeliği gece ile gündüz arasında ki belirgin sıcaklık farklılığıdır. Yaz aylarında gündüzleri aşırı sıcak geceleyin ise özellikle sabaha karşı aşırı soğuk olur. Bu yüzden sulak olmayan alanlarda torak un şeklindedir. Bir aracın yoldan geçmesi ile topraktan aşırı bir toz bulutu çıkar. Ya da yaz günü esen bir rüzgâr devasa bir toz bulutu oluşturabilir. Yörenin genel bitki örtüsü bölge ikliminin tipik bitki örtüsü olan steplerle kaplıdır. İlkbaharda yağan yağmurlar ve eriyen karlarla yeşerip büyüyen otlar yazın mevsiminin başlaması ile sıcak ve kuraklık yüzünden sararıp kurumaktadır. Ağaç yok denecek kadar az olduğu için arazi çıplaktır.
  Genel Nüfus: Hotamış yöresini oluşturan 2 kasaba 3 köy 18 meskun yaylaların 1990 yılı gene nüfus sayımına göre toplam nüfusu 17416 dır. (Şu an bu nüfusun 20.000 civarında olduğu tahmin edilmektedir.) Yöre halkından bir kısmı gerek memuriyet, gerek özel işleri nedeniyle şehirlerde ikamet etmektedir.


  [​IMG]


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Türkmenkarahüyük Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş