Türkler de cenaze yakmaya başladı

'Haber Arşivi & Gündem' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 13 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Türkler de cenaze yakmaya başladı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İngiltere’de 2’nci Dünya Savaşı sonlarında uygulanmaya başlayan, son yıllarda iyice artan ‘yakılarak’ defin artık Türkler tarafından da tercih ediliyor.

  Para, pul, maddiyat, servet, kár, zarar dünya meselesi olsa da ne yazık ki ekonomik kriz, insanların hayatlarının ne şekilde noktalanacağına da hükmediyor... Düğün, dernek, nişan, sünnet gibi, cenaze de sosyal bir olgu... Kaçış yok. Her yerde olduğu gibi, Londra’da da mezar yeri bulmak oldukça zor. Bulsanız da mezarlar oldukça pahalı. Yakılma ise toprağa verilerek defnedilmeye göre dörtte bir fiyata. Yani arada dağlar kadar fark var. İngiltere’de yakma işleminin yapıldığı 250 yer var. Nüfusun yüzde 70’inin hayata veda şeklinde tercihi ise ‘yakılma.’

  YÜZDE 25 DAHA UCUZ

  EN basit rakamlarla normal definde mezar yerinin maliyetı 5 bin sterlini buluyor. Tabut fiyatları, cinsine göre değişiklik gösteriyor. Törenin büyüklüğü, ihtişamı, cenaze töreninin fiyatını etkileyen unsurlar. Cenaze törenleri İngiltere’de, düğün ve doğumdan sonra halk arasında hayattaki en pahalı ve en önemli 3 olaydan biri kabul ediliyor. İhtişamlı bir cenaze töreninin maliyeti ise bazen 5 haneli rakamları bulabiliyor. Yakılmanın maliyeti ise bu rakamların dörtte biri... Arada oldukça büyük fark var. Halkın büyük kısmının son aylarda yakılmayı tercih etmesinin ardında, ekonomik kriz var. New York’ta yakmanın maliyeti 200-300 dolar.. Yani sudan ucuz. İngiltere’de bu kadar olmasa da 200-400 sterline bu iş bitebiliyor. Tabi buna tabut, çiçek, nakliye, tören sonrası ağırlama için tutulan kişilere ödenen ücret dahil değil.

  YAKILMA CAİZ DEĞİL

  MİLLET, kriz yüzünden, neredeyse ‘bedava mezar’ bulsa, girecek halde. Bu acıklı son vazife, İngiltere’de yaşayan ve sayıları yarım milyonu bulan Türkler arasında da kullanılmaya başlandı. Verilen bilgiye göre ekonomik kriz nedeniyle Türkler de artık yakılarak defin yöntemini tercih ediyor. Sorularımızı yanıtlayan Londra’daki Süleymaniye Camisi’nin Cenaze İşleri Müdürü Ömer Gökçek, Türkler’in de cenaze yakmaya başladığını doğrulayarak ‘Ne yazık ki söylentiler doğru. Yakılma İslamiyet’e aykırı olduğu için, bu yola başvuran aileler bize söylemeye çekiniyor. Ancak, şartların güçlüğü nedeniyle, normal defin işlemine başvuramayanların bu yola mecbur kaldığını duyuyoruz’ dedi.

  Türkler’e ‘yakmayın’ çağrısı

  LONDRA’DAKİ Süleymaniye Camisi’nin Cenaze İşleri Müdürü Ömer Gökçek ‘Dinimizde yakılma yok. Ancak ne yazık ki geçen sene 2-3, bu sene de 3-4 Türk’ün yakıldığını öğrendik. Nedeni ekonomik’ dedi. Gökçek, cenazenin Türkiye’ye naklinin maliyeti ile yakılanın küllerini göndermenin maliyetinin de aynı olduğunu belirterek ‘Cenazenin, Türkiye’ye götürülmesi, 2.200 ile 2.400 sterlin. Cenazenin nakli için istenen belgeler kül için de isteriyor’ dedi.

  ‘Şimdi öde, sonra öl’ tuttu

  Ekonomik kriz bazı işleri ise etkilemedi. İngiltere’de, krizin yaradığı iş dallarından biri de cenaze levazımatçılığı. Britanya’nın en büyük cenaze defin şirketlerinden Dignity, yılın ilk yarısında kárının yüzde 17 arttığını açıkladı. Bunda en büyük etkenin, ‘Şimdi öde, sonra öl’ planı olduğu belirtildi.

  Dignity’nin 200 bin müşterisi, sağken cenazeleri için ödeme yapıyor. Hayatlarını kaybettiklerinde, ailelere acılı günlerinde, maddi bir yük kalmıyor. Tüm masraflar önceden ödendiğinden, aileler işin maddi yönüyle ilgilenmiyorlar.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Türkler cenaze yakmaya Forum Tarih
Türklerde Cenaze Yakmaya Başladı Yurt İçi Haberler 13 Ekim 2008
7. sınıf sosyal sayfa 103 Türklerde Yönetim ve Egemenlik cevapları nelerdir Sorular ve Cevaplar 27 Eylül 2017
Seyahatnamelerde Türklerin hangi karakter özelliklerinden bahsedilir kısaca Eğitim Bilgileri 7 Şubat 2017
Türklerin İslamiyeti kabul etmesinin kültürel sonuçları kısaca Tarihi Bilgiler 21 Ocak 2017
Türkler'in tarih öncesi çağlardan 20. yüzyıla kadar gelen müzik yaşantıları Müzik Türleri ve Enstrümanları 18 Ocak 2017

Bu Sayfayı Paylaş