Türkköyü Köyü Mesudiye Ordu

'Ordu Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 15 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Türkköyü Köyü Mesudiye Ordu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Mesudiye Türkköyü Köyü - Türkköyü Köyü Hakkında - Türkköyü Köyü Tanıtımı - Türkköyü Köyü Resimleri
  İlçe: MESUDİYE


  İl: ORDU

  Köy Muhtarı: HÜSEYİN ERDEM

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 (452) 762 24 46

  Cep Telefonu: 0 (535) 941 58 42

  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu: 2000 - 62

  İle Uzaklığı: 127 km

  İlçeye Uzaklığı: 12 km

  Rakım: 1350 m


  Türkköyü, Ordu ili Mesudiye ilçesine bağlı 57 köyden birisidir. Türkköyü Mesudiye'ye yaklaşık 15 kilometre, Türkköyü Yaylası da (Göllü Yayla) Mesudiye'ye yaklaşık 28 km uzaklıktadır.

  Türkköyü, Ordu ilinin Sivas ve Tokat il sınırlarıyla kesiştiği alana birkaç kilometre mesafededir. Bu nedenle Ordu'nun kıyıya yakın bölgerindeki nemli iklim ile iç bölgelerdeki karasal iklim arasında bir geçiş iklimine sahiptir. Yaylacılık kültürü oldukça gelişmiştir. Oldukça engebeli bir alanda kurulduğundan dolayı -Karadeniz Bölgesi'nin genelinde olduğu gibi- dağınık halde bulunan Ortaoba, Sıcaklı, Çukur, Köçekli ve Bahçimen adı verilen 5 mahalleden oluşmuştur.

  Türkköyü, eski başbakanlardan rahmetli Bülent Ecevit'in "40 yıllık hayalim" dediği "Köykent Projesi"nin uygulandığı 9 köyden birisi olmuştur. 2000 yılında T.C. Başbanlık ve Dünya Bankası desteği ile yürütülmeye başlanmış olan Proje kapsamında köyün altyapısı, içme suyu ve yolları ile ilgili önemli çalışmalar yapıldı. Bunların yanısıra köy konağı ve çocuk parkı inşa edildi. Ayrıca Köykente bağlı köylerdeki çocukların eğitimini sağlamak üzere atıl halde bulunan köydeki ilköğretim okulu yeniden inşa edilerek eğitime açıldı. Hayvancılıkla uğraşanlar için bazı teşvikler sağlandı. Kimi köylüler Köykent projesi kapsamında kurulan Kereste Fabrikasının sermayesine iştirak ederek yerel bir ekonomik kalkınma sağlamaya yönelik faaliyetlere giriştiler. Ancak, Köykent Projesi 2005 yılında başta Kereste fabrikasının zarar etmesi gerekçe gösterilerek durdurulması sonucunda bu hizmetlerin bir kısmı yarıda kalmış oldu.

  Tarihçesi

  Köyün adının "Türk" ibaresinden oluşması köyün kuruluş tarihinin çok eskiye dayandığını göstermektedir. Türkköyü ile ilgili tarihi ilk kayıtlara Osmanlı Arşivinden ulaşılmıştır. Bu arşiv kayıtları Türkköyü'nün 1400'lü yıllarda "MEZRA'A-İ TÜRKKÖYÜ,TABİ-İ ESEDLÜ,DİVANİ TIMAR-I AYKUT VE ŞEYH ÇOBAN" adıyla var olduğunu göstermektedir. Daha öncesinde de bu bölgeye ilk olarak yerleşen Alevi inancına sahip Çepni Türklerinin kurduğu Hacıemiroğulları Beyliği döneminde de Türkköyü'nün var olduğu bilinmektedir, ancak bu dönemle ilgili kayıtlar bulunamamıştır. Tüm bu veriler ışığında Türkköyü ahalisinin kökeninin Oğuzlar'ın Üç-ok'ların Gök Han koluna bağlı Çepni Türklerine dayandığı ihtimali çok güçlü bir olasılıktır. Yine Osmanlı Arşivlerine göre 1642 yılında Türkköyü'nde 16 hane kayıtlıdır. Bunlardan 8 tanesi tımar sahibidir. 19. yüzyılın sonundaki kayıtlara göre de 17 sülale mevcuttur. Bu sülalelerin adları ve günümüzdeki soyadları şöyledir: Zülfikaroğlu (Erdoğan), Yusufoğlu (Çağlayan), Memişoğlu (Mollaalioğlu)(Şengönül), Hacıalioğlu (Aydoğan), Mirzaoğlu (Kaya), Bahçevanoğlu (Yılmaz), Körhüseyinoğlu (Aydın), Dervişoğlu (Akyol), Persinoğlu (Ertürk,Özdemir), Kütücoğlu (Akkaya), Keçeoğlu (Gengönül,Yıldız), Eyüpoğlu (Erdem), Mustafaoğlu (Erdem), Bektaşoğlu (Aksungur), Velioğlu (Erdem), Herlecioğlu (Erbek), Mahmutoğlu (Çetin,Akbulut). Yine Bu kayıtlara göre toplam 21 hanede 107 erkek nüfus yaşamaktadır. Köy ahalisinden Zülfikaroğlu Muharrem Efendi (Yaş 65) Milas Kazası Naibi(Kadı) ve Köy İmamı,oğlu Abdulvahid (Yaş 32 ) Köy Muhtarı’dır.


  Sosyal ve Ekonomik Yapısı
  Türkköyü ahalisi 1950'li yıllardan itibaren İstanbul'a göç etmeye başlamıştır. Ancak göç etmeye başladıkları günden itibaren diğer köylüler ile bağlantılarını koparmamışladır. Zaten köydeki hemen hemen tüm sülalelerin akrabalık ilişkisi olduğu için İstanbul'a yapılan göçler sürecinde sürekli bir yardımlaşma ve dayanışma içerisine girmişlerdir. Bu yardımlaşma ve dayanışmayı örgütlü olarak daha güçlü sürdürebilmek için 1966 yılında Türkköyü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği kurulmuştur. Dernek halen kuşaklar arası bilgi ve kültür aktarımını sağlamak, yardımlaşma ve dayanışmanın devamını sağlamak ve de diğer köylerle olan ilişkileri geliştirmek amacıyla faaliyetlerini sürdürmektedir.

  Günümüzde köyde 4 mevsim boyunca ikamet eden aile sayısı çok azdır, köy ahalisinin yüzde 90'ından fazlası İstanbulda ikamet etmektedir. İstanbul'da ikamet edenler genelde Maltepe, Yakacık, Arnavutköy (Beşiktaş), Gültepe, Çeliktepe ve Okmeydanı'nda yaşamaktadırlar. Ayrıca Ankara, Antalya, Balıkesir ve Kırklareli'nde de az sayıda aile bulunmaktadır. Yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte köye akın başlar. Yazları memleketine akın eden ahalinin büyük çoğunluğu zamanını büyük kısmını köyden ziyade başka 2 köyle ortak olarak kullanılan Göllü Yayla'da geçirir. Ancak diğer 2 köy birkaç hane dışında taşınmamaktadır. Her yıl düzenlenen Göllü Yayla Şenlikleri yaylanın en kalabalık olduğu dönemdir. Göllü Yayla Türkiye'nin en modern görünümlü yaylalarından biridir. Her türlü altyapısı tamamlanmıştır. Voleybol, basketbol, futbol sahaları, çocuk parkı ve yayla lokali de mevcuttur. Zaman içinde meydana gelen bu değişim geleneksel yaylacılık anlayışının görece yozlaşmasına ya da görece modernleşmesine neden olmuştur.

  Köyde yaşayan az sayıdaki ahalinin geçim kaynağı sığıra dayalı hayvancılık ve bahçe tarımıdır. İklim yapısı nedeniyle fındığa dayalı tarım yok denecek kadar azdır. Son yıllarda vişneye dayalı tarımda ilerleme kaydedilmiştir.


  [​IMG]


  [​IMG]  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi


  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Türkköyü Köyü Mesudiye Forum Tarih
Türkköyü Köyü Bafra Samsun Samsun Tanıtımı 29 Nisan 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş