Türkiyenin Yaylaları - Türkiyedeki Yaylalar Hakkında Bilgi

'Ülkeler Coğrafyası' forumunda Mavi_inci tarafından 3 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Türkiyenin Yaylaları - Türkiyedeki Yaylalar Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Türkiyenin Yaylaları - Türkiyedeki Yaylalar Hakkında Bilgi

  Türkiye'nin hemen hemen bütün bölgelerinde yaylalara rastlamak mümkündür; Giresun-Akçalı köyü Tarsus-Namrun, Ardahan-Bülbülen, Posof-Urama Yaylası, İskenderun-Soğukoluk ve Belen, Kemaliye-Sarıçiçek ve Munzur, Artvin-Kafkasör-Kutul Yaylası, Ordu-Çambaşı, Kaş-Gömbe, Mersin-Fındıklıpınar, Kadirli-Maksutoğlu, Cardak, Gürlevik Muğla-Karabağ, Giresun-Kümbet, Gümüşhane-Kadırga, Konya-Yalıhüyük-Gölcük Yaylası meşhur yaylalarından bazılarıdır.

  [​IMG]

  Urama, Ardahan ilinin, Posof ilçesine bağlı bir yayladır.

  * Rakım: 2450 m.
  * Köylere ait yayla sayısı:16


  Posof ilçesinin başlıca dört yayla bölgesinden biri olan Urama Yaylası, Posof'un en büyük ve en tanınan Acaristan'ın Bako ve Sarıçayır sınırında bulunan, 16 köyün yaylaya çıktığı UramaYayla evlerinin bir bölümü taş duvarlarla ve ahşapla yapılır. Bir odalı olan bu evler, diğer bölümleri ise ahır ve önünde çığ veya duvarla çevrili hağıldan oluşur. Buraya sınır olan Artvin'in Şavşat ilçesininde bu yaylada bağlı bulunan köylerinde yaylaları vardır.
  Gölcük Yaylası Konyanın Yalıhüyük ilçesinin yaylalarından bir Yayla dır. Kaynak suları oldukça soğuktur ve saftır.Eski adıyla Çıracı olarak bilinen su kaynağı en soğuk olanıdır.Gölcük yaylasında bol çam ormanlığı ve diğer Toros ağaç çeşitleri ile bol oksijenli bir yayladır.Gölcük yaylasında kekik ve birçok Endemik ,Botanik bitki bulunmaktadır. Gölcük Yaylasında ingilyazıLahit mezarlar bulunmaktadır.Tarihi eserlere sahip çıkılmaması sonucunda türkiye genelinde olduğu gibi Lahit mezarlar define avcıları tarafından soyulmuş ve bir cok tarihi eser kırılmıştır.yalıhüyük'e ait birçok eser belki de bu gün müzelerde sergilenmektedir.


  [​IMG]


  çarpık yapılaşmanın kaynak sularına zarar vermemesi için Devlet Yetkililerinin Gölcük Yaylasını koruma projeleri geliştirmesi gerektiğini düşünüyoruz.geleceğin petrolünün su olacağı yönündeki düşünceler gözönünde tutulduğunda önemi çok daha iyi anlaşılacaktır.


  Kadırga Yaylası, Gümüşhane ili, Kürtün ilçesinde Zigana dağları üzerinde, Zigana geçidinin batı yakasında bulunan bir yaylanın adıdır.

  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Türkiyenin Yaylaları Türkiyedeki Forum Tarih
Türkiyenin Çevresindeki Kültür ve Medeniyetler Hakkında Bilgi Tarihi Bilgiler 5 Eylül 2013
Türkiyenin En İyi Üniversiteleri 2014 Üniversiteler 3 Eylül 2013
Türkiyenin En Büyük Barajları - Ülkemizin En Büyük Barajları Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 31 Temmuz 2013
Türkiyenin En Büyük Mağaraları - Ülkemizin En Büyük Mağaraları Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 31 Temmuz 2013
Türkiyenin En Önemli Madenleri - Ülkemizin Önemli Madenleri Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 31 Temmuz 2013

Bu Sayfayı Paylaş