Türkiye'nin tansiyon haritası açıklandı

'Genel Sağlık' forumunda NeslisH tarafından 11 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Türkiye'nin tansiyon haritası açıklandı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bursa - Türkiye'de, her 3 yetişkinden birinde rastlanan yüksek tansiyon (hipertansiyon) rahatsızlığının en çok İç Anadolu, en az ise Doğu Anadolu Bölgesi'nde görüldüğü bildirildi. Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği Genel Sekreteri Doç. Dr. Ülver Derici, önemli bir halk sağlığı problemi olan hipertansiyondan, toplumun büyük kısmının etkilendiğine işaret etti.

  Aşırı tuzlu beslenme, ayak üstü yemek yenen yerlerdeki tuz ve kolesterol oranı yüksek gıdalarla beslenme, lifli gıda tüketiminin giderek azalması, hareketsizlik, spor yapmamak, artan kilolar ve şeker hastalığı saptananların oranının artması gibi nedenlerle, hipertansiyonun görülme oranının da gittikçe arttığını vurgulayan Derici, hipertansiyonun başlı başına bir hastalık olabileceği gibi başka hastalıklara eşlik edebileceğini de anımsattı. Derici, hastalığın baş-ense ağrısı, kulaklarda çınlama, kafada dolgunluk hissi, çarpıntı, kendini kötü hissetme, görme bozukluğu gibi şikayetler yaratabileceği gibi hiçbir yakınma yaratmaksızın da kendini gösterebileceğini belirtti.

  Tedavi edilmeyen hipertansiyonun, kalp büyümesi, krizi ve yetmezliği, beyin içi damarlarda tıkanma ve kanamaya bağlı felç, körlük, böbrek yetmezliği gibi ölümcül sonuçlara yol açabileceğine dikkati çekerek, "Sağlık Bakanlığı verilerine göre, ülkemizdeki her 4 ölümden birinin nedeni hipertansiyondur. Dünya geneline baktığımızda ise hipertansiyon her yıl 7,6 milyon kişinin ölümüne, 90 milyon kişinin maluliyetine yol açmaktadır" diye konuştu.Dernek olarak yaptıkları çalışmada, 18 yaşın üzerindeki her 3 erişkinden birinde hipertansiyon bulunduğunu tespit ettiklerini kaydeden Doç. Dr. Ülver Derici, yaş ilerledikçe hipertansiyon görülme oranının belirgin olarak arttığını dile getirdi. Derici, kadınlarda hipertansiyon oranının erkeklere göre daha yüksek olduğunu, beden kitle indeksi arttıkça da hipertansiyonun görülme oranının da paralel şekilde arttığını ifade etti. İç Anadolu'nun, hipertansiyonun en çok görüldüğü bölge olduğunu bildiren Derici, "Bu bölgeyi, Marmara ve Karadeniz bölgeleri takip ediyor. Hastalığın en az görüldüğü bölge ise Doğu Anadolu Bölgesi" dedi.

  TEDAVİ İÇİN YAŞAM TARZI DEĞİŞİKLİĞİ

  Hipertansiyonun mutlaka tedavi edilmesi gerektiğine işaret eden Derici, ilaç kullanımını hastayı takip eden hekimin gerektiği zaman tedaviye ekleyeceğini, ancak ilaç tedavisinden önce hastaların yaşam tarzlarını
  değiştirecek önlemleri alması gerektiğini vurguladı. Derici, bu önlemleri, "sigaranın kullanımına son verilmesi, kilo verilmesi ve kilonun korunması, aşırı alkol tüketiminin azaltılması, fiziksel egzersiz yapılması, tuz alımının kısıtlanması, meyve ve sebze tüketiminin artırılması ve doymuş/total yağ tüketiminin azaltılması" olarak sıraladı.mynet
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Türkiye'nin tansiyon haritası Forum Tarih
Türkiye'nin Tansiyonu Ölçüldü Genel Sağlık 12 Mart 2010
Türkiye'nin en kalabalık şehri neresidir kısaca Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 18 Şubat 2017
Türkiye'nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ni imzalayan ülkelerden olması ne demek? Sorular ve Cevaplar 8 Şubat 2017
Türkiye'nin komşuları ve başkentleri kısaca Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 27 Ocak 2017
Türkiye'nin turizm gelirleri maddeler halinde kısaca Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 26 Ocak 2017

Bu Sayfayı Paylaş