Türkiye'nin ilk hibrit aracı üretildi

'Motosiklet Dünyası' forumunda Siraç tarafından 20 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Türkiye'nin ilk hibrit aracı üretildi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Türkiye'nin ilk hibrit aracı üretildi

  [​IMG]

  Türkiye'nin ilk hidrojen enerji ticari hibrit mobil aracı, Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Yavuz Soydan koordinatörlüğünde üretildi.

  Aracın test sürüşleri yapılarak UNIDO onayından geçtiği açıklandı.

  Birleşmiş Milletler Sınai Kalkınma Teşkilatı Uluslararası Hidrojen Enerjisi Teknolojileri Merkezi (UNIDO-ICHET) tarafından hidrojen enerjisinin yaygınlaştırılması ve hidrojene dayalı enerji teknolojilerinin geliştirilmesini sağlamak üzere Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç.Dr. Yavuz Soydan koordinatörlüğünde Türkiye'nin ilk hidrojen enerjili ticari hibrit mobil aracı üretildi.

  Proje Koordinatörü Yavuz Soydan, geliştirilen aracın hibrit (karma/melez) bir teknolojiye sahip ve üç farklı enerji kaynağından ayrı ayrı veya istenirse birlikte çalışabilecek yapıda olduğunu söyledi. Kriz döneminde gerçekleştirilen bu projenin 2009 sonunda uygun maliyetle seri imalata hazır hale geleceğini ve aracın değişik modelleri ile trafiğe çıkabileceğini belirten Soydan, şöyle konuştu: "Araç hem iç hem dış ortamlarda kullanılmaya uygun tasarlanmıştır. Araç öncelikle engellilerin kullanımı için tasarlanmıştır.

  Fakat şehir içi ulaşımında, yük taşımada ve hobi aracı olarak kullanılabilecek bir yapıdadır. Aracın hızı 50 kilometre, sürüş menzili 200 kilometre ve iki kişi taşıma kapasitelidir. Hidrojen enerjisi ile çalışma durumunda egzoz emisyonları ve gürültü kirliliği oluşmamakta ve enerji maliyeti önemli oranda düşmektedir."

  Geliştirilen araç, 20-24 Nisan 2009 tarihleri arasında düzenlenecek dünyanın en önemli fuar ve kongre organizasyonlarından biri olan Hannover Messe'de sergilenecek.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Türkiye'nin hibrit aracı Forum Tarih
Türkiye'nin en kalabalık şehri neresidir kısaca Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 18 Şubat 2017
Türkiye'nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ni imzalayan ülkelerden olması ne demek? Sorular ve Cevaplar 8 Şubat 2017
Türkiye'nin komşuları ve başkentleri kısaca Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 27 Ocak 2017
Türkiye'nin turizm gelirleri maddeler halinde kısaca Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 26 Ocak 2017
Türkiye'nin ilk üniversitesi hangisi kısaca Üniversiteler 26 Ocak 2017

Bu Sayfayı Paylaş