Türkiye'nin ilk günej enerjisi fuarı

'Bilim & Teknoloji' forumunda Siraç tarafından 27 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Türkiye'nin ilk günej enerjisi fuarı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Türkiye'nin ilk günej enerjisi fuarı

  [​IMG]  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Türkiye'nin rüzgar enerjisi konusunda Avrupa'da 11'inci sırada olduğunu belirterek, şimdiki hedefin güneş enerjisi olduğunu söyledi

  Güler, "Güneş enerjisi konusunda projelerin hayata geçmesi halinde enerji bakımından bağımsızlığımızı tüm ülkelere göstereceğiz" dedi.
  İhlas Fuarcılık tarafından İstanbul Fuar Merkezi'nde düzenlenen, "2. Güneş Enerjisi, 3. İzolasyon ve 4. İstanbul Boya Fuarı"nın açıldı. 1 Mart tarihine kadar ziyaretçilere açık olacak fuarın açılışını Enerji Bakanı ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ve İhlas Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yavuz Özgün birlikte yaptı.
  Açılışta konuşan Bakan Güler, güneş enerjisi konusuna değinerek, "Güneş enerjisi konusunda projelerin hayata geçmesi halinde enerji bakımından bağımsızlığımızı tüm ülkelere göstereceğiz. Tıpkı Kurtuluş Savaşı'nda bağımsızlığımızı gösterdiğimiz gibi. Güneş enerjisi Türkiye'nin enerji bağımsızlık savaşında en önemli konuların başında geliyor. Yenilenebilir enerji konusunda önemli adımlar attık. Enerjiyi döndürmek üzere bin 600 derede projeler başlattık. Bu derelerden sular boşuna akıyordu. Bunların toplamı 6 Keban Barajı yapıyordu. Rüzgar enerjisi konusunda Avrupa da 35 ülke arasında sonuncuyduk, şimdi 11'inci olduk. Bu arada peş peşe rüzgar tribünleri de açıyoruz" diye konuştu.
  Bakan Güler, Türkiye'nin jeotermal haritasının çizildiğini de ifade ederek, "Şimdi bir hedefimiz ve rüyamız var. O da; güneş enerjisi. Türkiye'de güneş enerjisi konusunda çok ciddi yatırımlar başladı. Ayrıca güneş termik santralleri de kuracağız" dedi.
  Türkiye'nin güneş enerjisinden yeteri kadar yararlanabileceğini anlatan Güler, "Türkiye'nin güneş potansiyeli 56 bin kilowatt saate eşittir. Böyle bir enerji kaynağı dururken, bundan yaralanamıyoruz, tıpkı rüzgardan yararlanamadığımız gibi. Sektörün önünü açtık" diye konuştu.
  İhlas Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yavuz Özgün ise Türkiye'nin güneş enerjisinden faydalanma konusunda coğrafi yapısının uygun olduğunu belirterek, "Enerji, çevre ve yatırım kavramları önem teşkil etmektedir. Enerji politikaları günümüzde uluslar arası piyasada önemlidir. Enerji sektörüne duyulan ihtiyaç gün geçtikçe artmaktadır. Ülkemiz güneş enerjisini kullanmak için coğrafi yapısıyla müsaittir. Güneş enerjisi sektöründe 20'ye yakın yabancı firmamız bu fuara geldi. İnşaat sektöründeki gelişmeler de, boya sektörünün yeni ufuklara açılmasını sağlayacak" şeklinde konuştu.
  Açılışın ardından fuarı dolaşan Bakan Güler ve Yavuz Özgün, özellikle güneş enerjisi ile çalışan araçların bulunduğu standa ilgi gösterdi. Fuarda ayrıca tamamen güneş enerjisi ile beslenen bir sistem ile konser verildi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Türkiye'nin günej enerjisi Forum Tarih
Türkiye'nin en kalabalık şehri neresidir kısaca Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 18 Şubat 2017
Türkiye'nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ni imzalayan ülkelerden olması ne demek? Sorular ve Cevaplar 8 Şubat 2017
Türkiye'nin komşuları ve başkentleri kısaca Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 27 Ocak 2017
Türkiye'nin turizm gelirleri maddeler halinde kısaca Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 26 Ocak 2017
Türkiye'nin ilk üniversitesi hangisi kısaca Üniversiteler 26 Ocak 2017

Bu Sayfayı Paylaş