Türkiye'nin ilk buz müzesi açılış tarihi

'Kültür Sanat Haberleri' forumunda Dine tarafından 5 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Türkiye'nin ilk buz müzesi açılış tarihi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Türkiye'nin ilk buz müzesi açılış tarihi

  Türkiye'nin ilk buz müzesi 23 Nisan'da kapılarını ziyaretçilere açmaya hazırlanıyor. Norveçli yatırım firması Lafoten Trading'in Viking temasının işlendiği buz müzesinde birkaç saatliğine de olsa kendimizi Eskimo gibi hissetme şansımız olacak.

  [​IMG]

  Buzdan bir müzemizin olmasına sayılı günler kaldı. İstanbul 2010 Kültür Başkenti kapsamında, Forum İstanbul'da gerçekleşecek olan proje, yeni ve farklı bir müzenin kapılarını bize açıyor. Müze ılıman bir ülkede birkaç saatliğine de olsa kendimizi Eskimo gibi hissedip adeta onlardan biri gibi yaşama imkanı sunuyor. Fakat müzenin esas amacı, İskandinavyalı korsan ve tüccar kavim Vikinglerle bir kez daha tanışmamızı sağlamak.

  Çizgi filmde izlediğimiz Vikingleri bundan sonra buzdan heykeller olarak göreceğiz. 23 Nisan'da Forum İstanbul'da açılacak olan Türkiye'nin ilk buz müzesi (Magic Ice-Sihirli Buz) Vikinglerin Norveç'ten yola çıkıp Türkiye'ye geliş hikâyesinin de anlatıldığı bir yer. Norveçli işadamı Terje Evensen, ılıman iklimde ilk defa hayata geçecek olan buz müzesi için adres olarak Türkiye'yi seçti. O, Türkiye-Norveç ilişkilerinin Vikinglere kadar dayanan tarihini bu müzede tekrar sergileyip kültürler arasında bir kaynaşma gerçekleştirmek istiyor. Norveç gibi soğuk bir ülkede buzdan heykelleri muhafaza etmek çok zor değil. Fakat Türkiye gibi ılıman bir ülkede bunu başarmak da hiç de kolay değil. Zaten müze için çalışmalar gerçekleşirken en büyük emek de bu noktada harcanmış. "Bu işe başladığımızda böyle bir şeyi başarabilmemiz imkânsızdı." diyen Evensen, Türkiye'den birçok firma ile çalışılarak üç ayda teknik altyapıyı hallettiklerini söylüyor. 23 Nisan'da kapılarını ziyaretçilere açacak müzede dışarıda sıcak bir hava varken insanlar kendilerini İskandinav ülkelerinde gezinti yapıyor gibi soğuk bir atmosferde bulacak. Bu demek değil ki hırkaları, montları yanımıza almalısınız. Zira bütün bunlar hesaba katılmış ve her şey baştan düşünülmüş.

  [​IMG]

  Norveçli turistler de bu müzeyi gezecek

  Müzenin kapısına gelir gelmez konukları bekleyen ilk şey, birçoğumuzun Eskimo filmlerinden hatırladığımız kıyafetler. Kadın, erkek, çocuk herkes için hazırlanan Eskimo kıyafetleri ziyaretçiler için hazırlanmış. Bir Eskimo olduktan sonra sıra müzeyi gezmeye geliyor. Müzede farklı temalar konukları bekliyor. Norveç'teki buzların sergilendiği buz odası, temalı filmlerin gösterildiği sinema alanı, Norveç'den yola çıkıp Bursa üzerinden İstanbul'a gelen Vikinglerin hikâyesi, Vikinglerin yol güzergâhını gösteren buzdan bir harita ve 8 metre büyüklüğünde bir Viking gemisi ziyaretçileri bekliyor olacak. Gezinin bitiminde buz bardakta sunulan meyve suları da ilginç bir deneyim yaşatacak. Müzedeki buzdan heykeller İsveç'te bulunan buz otelin dünyaca ünlü artistleri tarafından gerçekleştirildi. Müzede konseptin üç ya da altı ayda bir değiştirilmesi planlanıyor. Bu müzenin dünyanın en büyük buz müzesi olacağını söyleyen Evensen, Norveç'ten Türkiye'ye gelen turistlerin dahi bu müzeyi gezmeden gitmeyeceği görüşünde.

  "Türkiye, yatırım için güven veren bir ülke"

  Daha önce İstanbul'a altı defa gelen Evensen, Türkiye'yi iyi bir yatırım yeri olarak değerlendiriyor. Türkiye'nin çok hızlı büyüdüğünü söyleyen Evensen, kendilerini bir yatırımcı olarak Türkiye'de güvende hissettiklerini belirtiyor. Firma bu yüzden de ilerleyen tarihlerde elektronik, gayrimenkul, gıda ve sağlık alanında yatırım yapmayı düşünüyor.
  RAHİME SEZGİN
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Türkiye'nin müzesi açılış Forum Tarih
Türkiye'nin en kalabalık şehri neresidir kısaca Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 18 Şubat 2017
Türkiye'nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ni imzalayan ülkelerden olması ne demek? Sorular ve Cevaplar 8 Şubat 2017
Türkiye'nin komşuları ve başkentleri kısaca Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 27 Ocak 2017
Türkiye'nin turizm gelirleri maddeler halinde kısaca Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 26 Ocak 2017
Türkiye'nin ilk üniversitesi hangisi kısaca Üniversiteler 26 Ocak 2017

Bu Sayfayı Paylaş