Türkiye'nin En İyi Hamamları...

'Türkiye Tatil Yerleri Hoteller' forumunda Mavi_Sema tarafından 26 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Türkiye'nin En İyi Hamamları... konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]

  Çoğu Osmanlı döneminden kalan tarihi hamamlar, günümüzde de yorgunluğunu atmak ve şifa bulmak isteyenleri kendine çekiyor. Bu haftaki jüri üyelerimiz İstanbul'dan Bursa'ya kadar Türkiye'nin dört bir yanındaki en iyi hamamları seçti.

  Kervansaray Hamamı * * * * *
  Cağaloğlu Hamamı * * * *
  Galatasaray Hamamı * * *
  Ali Paşa Hamamı * *

  Kervansaray Hamamı
  Bursa'nın Çekirge semtindeki Kervansaray Hamamı, diğer adıyla Eski Kaplıca, Romalılar döneminden beri kullanılıyor. Hatta Bizans Kraliçesi Thedora'nın güzelliğinin sırrının burada saklı olduğu rivayet ediliyor. Eski Kaplıca, Bursa'nın Osmanlılar tarafından fethinden sonra 1389'da I. Murat zamanında restorasyon geçirmiş. 1984 yılından beri Kervansaray Oteli'nin bünyesinde hizmet veren hamam, kadınlar ve erkekler kısmı olmak üzere iki bölümden oluşuyor. Burada bir yandan termal suyun şifalı etkisinden faydalanıp, bir yandan da sabunlu masajla günün yorgunluğunu atabilirsiniz. Saffet Emre Tonguç Kervansaray hakkında şunları söylüyor: "Bursa, Osmanlı'nın ilk başkenti olduğu için Osmanlı kültürünün en önemli unsurlarından biri olan hamamlar, şehrin değişik köşelerini süslemiş. Kervansaray da bunlardan biri." Şerif Yenen ise "Bu hamam, Romalılar zamanından beri kullanılan bir şifa kaynağı," diyor. Diğer jürilerimiz Prof. Dr. M. Zeki Karagülle, Haluk Özözlü ve Arzu Kaprol de Kervansaray'ı öneriyor.

  [​IMG]

  Cağaloğlu Hamamı
  Yabancı basında birçok kez dünyanın en güzel hamamı olarak haberleri yayımlanan Cağaloğlu Hamamı, içlerinde Indiana Jones'un da yer aldığı birçok film çekimine de ev sahipliği yapmış. Sultan I. Mahmud tarafından Ayasofya Camisi'ne gelir sağlamak amacıyla 1741 yılında inşa edilen hamam, Osmanlı döneminde yapılan Türk hamamlarının sonuncusu. Bunun nedeni ise Sultan III. Mustafa'nın şehrin artan su ve odun ihtiyacı nedeniyle 1768'de büyük hamam yapılmasını yasaklaması. Bu tarihi hamamda kadınlar ve erkekler için ayrı bölümler bulunuyor. Kapılarını 08.00'de açan hamam, kadınlar için 20.00'ye, erkekler için 22.00'ye kadar açık. Donatella Piatti ve Soner Arıca Cağaloğlu Hamamı'nı favorileri arasında gösterirken, Prof. Dr. M. Zeki Karagülle, bu hamamın turistik anlamda yaygın bir şekilde kullanıldığını söylüyor. Şerif Yenen'in bu hamamla ilgili görüşleri şöyle: "İçinde kullanılan Barok üslubun yanı sıra klasik Osmanlı hamam mimarisinde olmayan yenilikler de Cağaloğlu Hamamı'nda göze çarpıyor."

  [​IMG]
  Galatasaray Hamamı
  Sultan II. Bayezid tarafından 1481 yılında külliye ile beraber inşa ettirilen Galatasaray Hamamı, Galatasaray Lisesi'nin yan sokağında bulunuyor. Uzun yıllar boyunca okulun yatılı öğrencileri tarafından kullanılan hamam, 1965 yılında onarım geçirmiş. İstanbul'un temiz ve bakımlı hamamlarından olan Galatasaray Hamamı, turistlerin de en çok ilgi gösterdiği mekânlardan biri. Galatasaray Hamamı'nda bir yandan geçmişin mirası taşınırken, diğer yandan da modernleşmeye önem verilmiş. Erkekler bölümü 06.00-22.00, kadınlar bölümü 08.00- 20.00 saatleri arasında açık. Jüri üyelerimizden Donatella Piatti, Haluk Özözlü ve Soner Arıca burayı öneriyorlar.

  [​IMG]
  Ali Paşa Hamamı
  Hamamlarıyla ünlü illerimizden biri olan Tokat'taki Ali Paşa Hamamı, Ali Paşa Camisi'nin sağında yer alıyor. Ali Paşa tarafından 1572 yılında yaptırılmış olan bu hamam, Vakıflar Genel Müdürlüğü'nce 1866 yılında onarılıp işletmeye açılmış ve hâlâ faaliyette. Osmanlı hamam mimarisindeki çifte hamam planı düzeninde yapılan mekân, kesme taştan inşa edilmiş. Kadın ve erkek bölümleri birbirlerine bitişik iki ayrı yapı halinde. Türkiye'nin en ünlü hamamları arasında yer alan Ali Paşa Hamamı, jüri üyelerimizden Esra Tüzün ve Haluk Özözlü'nün de beğenisini kazanmış durumda.

  [​IMG]
  Çinili Hamam
  1648 yılında Kösem Sultan tarafından yaptırılan Üsküdar'daki Çinili Hamam'ın kadınlar ve erkekler için iki ayrı bölümü var. Uzun süre harap durumda ve kapalı olan Çinili Hamam, 1964'te özel mülkiyete geçtikten sonra tamir edilmiş ve tekrar hizmet vermeye başlamış. Erkekler kısmında sauna da olan hamamın kadınlara ait kısmı haftanın yedi günü 08.00- 18.00 saatleri arasında hizmet verirken, erkekler için 07.00-22.00 saatleri arasında açık. Saffet Emre Tonguç: "Geçmişi güzel bir şekilde günümüze taşımışlar, servis de gayet iyi," derken, Suna Dumankaya Çinili Hamam'ın keyifli bir yer olduğu görüşünde.
  Tel: Erkekler kısmı: (0216) 553 15 93 - Bayanlar Kısmı: (0216) 334 97 10

  [​IMG]
  Çemberlitaş Hamamı
  Çemberlitaş Hamamı, 1584'te III. Murat'ın annesi Nurbanu Sultan tarafından Atik Valide Sultan Külliyesi'ne gelir sağlamak amacıyla yaptırılmış. Çemberlitaş'ta Divanyolu üzerinde yer alan hamam, kadınlar ve erkekler için ayrı kısımları olan bir çifte hamam olarak yapılmış. Ancak Sultan Abdülaziz dönemindeki yol çalışmaları sırasında kadınlar bölümünün bir kısmı yıkılmış. Mimar Sinan'ın son dönem eserleri arasında olan bu hamam, 06.00-24.00 saatleri arasında açık. Jüri üyelerimiz Suna Dumankaya ve Prof. Dr. M. Zeki Karagülle Çemberlitaş Hamamı'nı beğendiklerini dile getiriyorlar.

  [​IMG]
  Yalı Hamamı
  İstanbul Maltepe sahilindeki Yalı Hamamı, Feyzullah Efendi Camisi'ne yakın bir konumda bulunuyor. Yalı Hamamı'nın Sadaret Kethüdası Yusuf Ağa tarafından Cağaloğlu'nda bulunan okuluna vakıf olmak üzere 1771-73 yılları arasında yaptırıldığı düşünülüyor. Mimari bir özelliği bulunmayan Yalı Hamamı, küçük ve basit bir yapıya sahip. Kadın bölümü her gün 08.00-19.00, erkek bölümü 06.00- 24.00 saatleri arasında açık. Esra Tüzün ve Suna Dumankaya Yalı Hamamı'na oy veren jüri üyelerimiz.

  [​IMG]
  Erkekler Hamamı
  Eskişehir'in Çarşı adlı semtinte bulunan Erkekler Hamamı'nın yapım tarihi bilinmemekle birlikte Bizans döneminde inşa edildiği düşünülüyor. Hamam, iki ana kubbeden oluşuyor. Birinci bölümde nefeslenme ve giriş yerleri, ikinci bölümde sekiz direk üstünde yükselen kubbe altında kurnalarla çevrilmiş büyük bir havuz var. Bu hamamdan pazartesi günleri kadınlar, diğer altı gün erkekler faydalanabiliyor. Jüri üyelerimizden Tayfun Talipoğlu, Erkekler Hamamı'nı çok keyifli bulduğunu ve sık sık gittiğini söylüyor.

  [​IMG]
  Sekiz Direkli Hamam
  Trabzon'un Pazarkapı mahallesinde yer alan hamamın tarihiyle ilgili net bir bilgi yok. Bazı kaynakların Selçuklu Hamamı olarak nitelendirdiği bu hamam, Trabzon Belediyesi'nce onarılmış; kuzeyindeki soyunmalı kısmı ise yeniden yapılmış. Günümüze değişikliklere uğrayarak gelebilen hamam, farklı mimarisiyle dikkat çekiyor. Jüri üyelerimizden Saffet Emre Tonguç buranın Türkiye'nin en otantik ve tarihi hamamlarından biri olduğu görüşünde.
  Tel: (0462) 322 10 12

  [​IMG]
  Kurşunlu Hamam
  Yalova'nın Termal ilçesindeki bu hamamın yapım tarihi kesin değil. Bizans kaynaklarında burada İmparator II. Iustinianus 705-711) tarafından yaptırılmış bir hamamdan söz ediliyor. Osmanlılar döneminde de kullanılan bu hamam zamanla harap olmuş, 1876-1909 yılları arasında ise Sultan II. Abdülhamit tarafından onarılmış. Bu sırada hamamın üzeri kurşunla kaplanmış, bu yüzden de Kurşunlu Hamam ismiyle tanınıyor. Jüri üyelerimizden Haluk Özözlü burayı favorileri arasında sıralıyor.
  Tel: (0226) 675 74 00

  Diğerleri
  Güre Hamamı (Balıkesir)
  Beşiktaş Hamamı (İstanbul)
  Kırk Çeşme Hamamı (Erzurum)
  Tarihi İznik Hamamı
  Tarihi Ürgüp Hamamı
  Bostancı Hamamı (İstanbul)
  Sultan Hamamı (Manisa)
  Süleymaniye Hamamı (İstanbul)
  Kurşunlu Hamamı (Sivas)
  Şerefhanoğlu Han Hamamı (Bitlis)
  Fuadiye Hamamı (Erzurum)
  Meydan Hamamı (Sivas)
  Prof. Dr. M. Zeki Karagülle (İstanbul Tıp Fakültesi Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Ana Bilim Dalı Başkanı)
  Çemberlitaş Hamamı (İst.)
  Eski Kaplıca Hamamı (Bursa)
  Sultan Hamamı (Manisa)
  Cağaloğlu Hamamı (İstanbul)

  Şerif Yenen (Turist Rehberleri Birliği Başkanı)
  Kervansaray Hamamı (Bursa)
  Süleymaniye Hamamı (İst.)
  Cağaloğlu Hamamı (İstanbul)
  Kurşunlu Hamamı (Sivas)

  Tayfun Talipoğlu (Gazeteci, televizyon programı yapımcısı)
  Şerefhanoğlu Han Hamamı (Bitlis)
  Fuadiye Hamamı (Erzurum)
  Meydan Hamamı (Sivas)
  Erkekler Hamamı (Eskişehir)

  Donatella Piatti (Yazar, gurme)
  Galatasaray Hamamı (İstanbul)
  Cağaloğlu Hamamı (İstanbul)
  Esra Tüzün (SABAH gazetesi sağlık editörü)
  Güre Hamamı (Balıkesir)
  Ali Paşa Hamamı (Tokat)
  Küçükyalı Hamamı (İstanbul)
  Beşiktaş Hamamı (İstanbul)

  Haluk Özözlü (Gezi yazarı, fotoğrafçı)
  Galatasaray Hamamı (İstanbul)
  Ali Paşa Hamamı (Tokat)
  Bursa Çekirge Kaplıca Hamamı
  Kurşunlu Hamam (Yalova)

  Saffet Emre Tonguç (Gezi yazarı)
  Sekiz Direkli Hamam (Trabzon)
  Kervansaray Hamamı (Bursa)
  Kırk Çeşme Hamamı (Erzurum)
  Çinili Hamam (İstanbul)

  Soner Arıca (Şarkıcı)
  Tarihi İznik Hamamı (İznik)
  Tarihi Ürgüp Hamamı (Nevşehir)
  Cağaloğlu Hamamı (İstanbul)
  Galatasaray Hamamı (İstanbul)

  Suna Dumankaya (Güzellik uzmanı)
  Bostancı Hamamı (İstanbul)
  Çemberlitaş Hamamı (İstanbul)
  Küçükyalı Hamamı (İstanbul)
  Çinili Hamam (İstanbul)

  Arzu Kaprol (Modacı)
  Kervansaray Hamamı (Bursa)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Türkiye'nin İyi Hamamları Forum Tarih
Türkiye'nin En İyi Otelleri - Türkiye Otelleri Türkiye Tatil Yerleri Hoteller 1 Eylül 2011
Türkiye'nin En İyi Havuzları - Türkiye'deki En İyi 10 Havuz Türkiye Tatil Yerleri Hoteller 1 Eylül 2011
Türkiye'de Olan Kıyı Tipleri, Türkiye'nin Kıyı Tipleri Nelerdir? Ülkeler Coğrafyası 4 Ocak 2011
Türkiye'nin en iyi modelleri seçildi Magazin Haberleri 25 Haziran 2010
Türkiye'nin en iyi üniversiteleri Üniversiteler 1 Aralık 2009

Bu Sayfayı Paylaş