Türkiye'nin Dağları ve Özellikleri Hakkında Bilgi

'Ülkeler Coğrafyası' forumunda Mavi_inci tarafından 31 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Türkiye'nin Dağları ve Özellikleri Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  TÜRKİYE’NİN DAĞLARI VE ÖZELLİKLERİ

  1) Ortalama yükselti oldukça fazladır(1132m).Yükselti batıdan doğuya doğru artar.Yükselti basamaklarının dağılımı şöyledir:

  -0-500 m arasında olan yerler > %17,5

  - 500 - 1000 " " " %26,

  - 1000- 2000 " " " %49,9

  - 2000m’den yüksek yerler %7

  2) Düzlükler geniş yer kaplar. Ovaların yükseltileri de fazladır.

  3) Ülkemizin yaklaşık yarısı 1000 – 2000 m arasıdır.

  4) Ülkemizin, yüksek sıradağları doğu-batı doğrultusunda uzanır. Kuzey ve güneydeki bu sıradağlar doğuda birleşirler.

  5) Anadolu; Karadeniz Akdeniz havzaları arasında yüksek bir kütledir.

  6) Denizlerin derin kesimi ile kıyı dağları arasındaki fark 5000m’yi geçer.

  Türkiye’deki dağlar orojenik hareketlerle ve volkanik olaylar sonucu oluşmuştur.


  1) OROJENİK HAREKETLERLE MEYDANA GELEN DAĞLAR:


  (Oro-Dağ, Jenez-Oluşum Orojenez > Dağ oluşum hareketleri ). Sıra dağlar genellikle derin denizlerde biriken tortulların, yan basınç oluşturan kıta hareketleri sonucu, kıvrılarak yükselmesi ile oluşmuştur. Ya da kırılarak yükselmesi sonucu oluşmuştur.

  a-Kıvrım Dağlar:

  Bu dağlar esnek tabakaların kıvrılarak yükselmesi sonucunda oluşmuşlardır. Türkiye’deki kıvrım dağlarını Apl-Himalaya kıvrım sistemi içinde düşünüyoruz.

  Türkiye’nin bulunduğu yerde Tetis Jeasanklinali vardı. Bu deniz küçülerek 3. zaman ortalarına kadar varlığını devam ettirmiştir. Bu jeosanklinal, etraftan dış kuvvetlerin getirdiği materyallerle dolmuş ve kalın tortul tabakalar oluşturmuş,daha sonra bu tortul tabakalar kıvrılarak yükselmiş, böylece Alp-Himalaya kıvrım sistemi oluşmuştur. Ülkemizdeki Kuzey Anadolu Dağları ve Toroslarda, bu kuşak içersinde olup, kalker tabakalarının kıvrılmasıyla oluşmuştur.

  Kuzey Anadolu Dağları ve Toroslar; Van gölünün kuzeyinde birleşirler. Bunlar oluşumlarını 3. zaman sonlarında, bugünkü şekillerini de 4. zaman başlarında Anadolu’nun toptan yükselmesiyle kazanmıştır.

  b-Kırık Dağlar:

  Kıvrılma özelliğini kaybetmiş olan tabakalar kırılmaya uğrarlar. Böylece fay hatları oluşur. Fay hatları boyunca, bazı kısımlar çökerken, bazı kısımlarda, yüksekte kalırlar. Çöken kısımlara GRABEN, yükselen kısımlara HORST denir. Bunlara örnek Ege’deki Horst-Graben hattı verilebilir. Kazdağı, Kozak D. Yunt Buzdağlar, Aydın D., Menteşe D. horstlara örnektir.  2) VOLKANİK DAĞLAR

  Volkanik dağlar, yerin derinliklerinde bulunan kızgın, erimiş ve basınç altındaki magmanın yeryüzüne çıkmasıyla oluşur. Ülkemizdeki volkanik faaliyetler III. Zamanda yoğun olarak görülmüştür. Bu faaliyetler sonucu kırıklar boyunca magma yeryüzüne akmış ve volkanik araziyi oluşturmuştur. Volkanik dağları şu şekilde sıralayabiliriz.

  a) Doğu An. Bölgesi Volkanları : Bu dağlar Van gölünün kuzeyinde bir fay hattı üzerinde yer almıştır. Türkiye’nin en yüksek dağı olan Ağrı dağı bu dağ sırasının kuzeydoğu ucunda yer alır.

  Ağrı Dağı : 1203km2’lik alan içersinde kuruludur. İki kütle halindedir.Küçük Ağrı 3896cm yük.Büyük Ağrı ise 5137m yüksekliğe sahiptir.

  Tendürek Dağı : Yüksekliği 3533 m’dir Çaldıran ilk Doğu beyazıt arasında bulunur.

  Süphan dağı : Yüksekliği 4058 m’dir (Bitlis)

  Nemrut Dağı: Bitlis de yer alır. Van gölü varlığını bu dağa borçludur.Nemrut Dağı şimdiki görünümünü son volkanik patlama ve çökmeden sonra kazanmıştır.son patlama sonucunda dağın tepe noktası yok olmuş ve krater olmuştur. Birkaç kraterin birleşmesiyle Kalderalar oluşmuştur.

  Ayrıca Kargapazarı, Dumlu ve Bingöl dağları volkanik yapılı dağlardır.

  b) İç Anadolu bölgesi Volkan Dağları :

  Erciyes : 3917m dir. Bu dağ, İç Anadolu’nun en yüksek dağıdır. Erciyes dağının oluşumu birkaç aşamalıdır. Yamaçlardan merkezden çevreye doğru yayılan kırık hatları vardır. Doruk kesimlerinde sirkler ve buzullar vardır. Erciyes Kayseri ve Develi için su deposu görevini görür.Yurdumuzun başlıca kayak ve kış turizmi merkezleri arasındadır.

  Hasan Dağı : Aksaray da yer alan bu dağ bir volkan konisidir.

  Ayrıca : Yine Aksaray’da yer alan: Melendiz Dağı, Karapınar yakınlarında Karacadağ ve Karadağ genç volkan konileridir.

  İç Anadolu’da Ürgüp-Nevşehir çevresinde tüfler ve tüflerin sıkışmasıyla oluşan kayaçların yer aldığı bir volkanik arazi yer alır. Bunların üzerinde Peribacaları bulunur. Karapınar (Konya) çevresinde volkanik arazi üzerinde oluşmuş göller vardır. Bunların en tanınmışı Meke Tuzlası dır.

  C) Ege Bölgesi Volkan Dağları

  Kula çevresinde yoğunlaşmıştır. Genç Kula volkanlarının 70 kadar konisi vardır. Bunlar fazla yüksek değildirler. Koyu renkli volkanik materyallerin yaygın olmasından dolayı yöreye halk arasında yanık arazi de denir.

  D) Güneydoğu Anadolu Bölgesi Volkanları :

  Bunlardan en tanınmışı 1957 m yüksekliğindeki Karacadağ’ dır. Karaca dağdan lavlar geniş bir alana yayıldığından yayvan biçimine sahip olan bu dağ halk arasında kalkan biçimli volkan olarak adlandırılıyor.

  Bunlardan başka Köroğlu Dağı, Işık Dağı, diğer volkan dağlarıdır.

  Alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Türkiye'nin Dağları Özellikleri Forum Tarih
Türkiye'nin Yanardağları Haritası Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 16 Şubat 2014
Türkiye'nin Üç Tarafının Denizlerle Çevrili Olması ve Dağların İklime Etkisi Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 4 Kasım 2013
A dan Z ye Türkiye'nin Dağları Ülkeler Coğrafyası 1 Ocak 2012
Türkiye'nin Dağları, Oluşum Mekanizmaları ve Coğrafi Bölgelere Göre Dağılışları Ülkeler Coğrafyası 22 Aralık 2011
Türkiye'nin En Yüksek Dağları Hangileridir, Türkiyenin En Yüksek Dağlarının İsimleri Ülkeler Coğrafyası 8 Ağustos 2011

Bu Sayfayı Paylaş